Szukaj

Przed tłustym posiłkiem najlepsze intensywne ćwiczenia

Najnowsze badanie na Uniwersytecie Exeter skutkowało ważnym odkryciem w dziedzinie dietetyki. Okazuje się, że krótkie, lecz intensywne serie ćwiczeń mogą mieć lepszy wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego u młodych ludzi, niż wcześniej rekomendowane ćwiczenia umiarkowanej trudności.

Wiodącą przyczyną zgonów w Wielkiej Brytanii i również w Polsce są choroby układu krążenia, w tym zawał serca i udar mózgu, których przyczyny leżą jeszcze w latach młodości. Upośledzenie funkcjonowania naczyń krwionośnych uważane jest za najwcześniejszą oznakę przyszłych kłopotów, występuje zaś już w pierwszych godzinach po spożyciu wysokotłuszczowego posiłku. Wiadomo, że uprzednie ćwiczenia mogą zapobiec wystąpieniu upośledzenia, nie było jednak jeszcze żadnych badań na temat tego, jak miałyby wyglądać.

Badanie, opublikowane w American Journal of Physiology - Heart and Circulatory Physiology porównywało wpływ intensywnych, okresowych ćwiczeń i umiarkowanych ćwiczeń na funkcjonowanie układu krążenia u młodych chłopców i dziewcząt po wypiciu tłustego koktajlu mlecznego. Obliczono, że już około 25 minut umiarkowanej trudności ćwiczeń na rowerze zapobiegło obniżeniu funkcjonowania naczyń krwionośnych po wysokotłuszczowym posiłku.Badanie wyraźnie wykazuje, że intensywność ćwiczeń odgrywa ważną rolę w ochronie funkcjonowania układu krwionośnego po spożyciu wysokotłuszczowego posiłku u młodych ludzi, mówi dr Alan Baker z Children's Health and Exercise Research Centre, Sport and Health Sciences na Uniwersytecie Exeter. Co więcej, zarówno chłopcom jak i dziewczętom bardziej się podobały intensywne ćwiczenia, niż te umiarkowanej trudności. Biorąc zaś pod uwagę to, że wyjątkowo rzadko w dzisiejszych czasach adolescenci wykonują przynajmniej rekomendowane minimum godzinnych ćwiczeń umiarkowanej trudności, mniejsze ilości intensywniejszych ćwiczeń mogą być alternatywnym sposobem, podobnie oddziaływującym na układ krążenia.

Naukowcy twierdzą, że kolejnym krokiem jest zbadanie nie tylko zdrowych młodych ludzi, ale również tych w grupie ryzyka – z nadwagą bądź cukrzycą.

Komentarze do: Przed tłustym posiłkiem najlepsze intensywne ćwiczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz