Szukaj

Podejrzenia dotyczące leków przeciwko otyłości, Alli i Xenical

Zagrożenia dla wątroby rzadkie, ale poważne. Ze względów na zasadę ostrożności, francuska agencja AFSSAPS ostrzega konsumentów przed szkodliwym możliwym działaniem dwóch produktów na odchudzanie, czyli Xenical i Alli. Preparaty te zawierają orlistat i są przepisywane w przypadku otyłości.Xenical we Francji jest znany od 1998 roku i przepisywany jest w przypadku nadwagi. Xenical jest produkowany przez laboratoria farmaceutyczne Roche, a jego aktywnym związkiem jest orlistat, w dawkach do 120 mg na pigułkę. Dostępny jest na receptę i powinien być połączony z dietą hipokaloryczną.

A w 2009 roku, firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK) stworzyła nowy lek, Alli, w dawkach 60-miligramowych, który jest dostępny bez recepty.

Od samego początku, profesjonaliści okazywali niewielki entuzjazm wobec tych „pigułek przeciwko otyłości”. A w grudniu 2009 roku, jakby dla potwierdzenia tych obaw, badanie przeprowadzone przez firmę GlaxoSmithKline oraz francuską agencję AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, Francuska Agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych) pokazało, że w 17% przypadków Alli jest źle używane.

Francuska Agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych przypomniała, że produkt ten jest lekarstwem, nawet jeśli można go kupić bez recepty, a jedyne osoby, które mogą się uciekać do jego pomocy, to ludzie, których wskaźnik masy ciała BMI przekracza 28kg/m2. Czyli, dla kobiety o wzroście 1m65, oznacza to wagę większą niż 76 kg.


Poza tym, Alli, tak samo jak jego starszy kuzyn Xenical, powinien być powiązany z dietą niskokaloryczną. Nierozsądne jest, delikatnie mówiąc, spodziewanie się, że jedna pigułka Alli czy Xenical zrównoważy efekt tłustej kanapki czy tabliczki czekolady.


Wątroba pod specjalnym nadzorem

Dzisiaj, pojawiły się właśnie wątpliwości odnoście ciężkich skutków ubocznych powodowanych przez te typy produktów. Francuska Agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych w zeszłym tygodniu wystosowała komunikat z ostrzeżeniem, który mówi o przypadkach ciężkich dolegliwości wątrobowych, zaobserwowanych u pacjentów leczonych orlistatem. Niektóre z tych przypadków zakończyły się nawet transplantacją wątroby, albo zgonem pacjenta.

Na tę chwilę jednak, chodzi jedynie o przestrzeganie zasady ostrożności, ponieważ, jak precyzuje francuska agencja AFSSAPS, związek przyczynowo-skutkowy między orlistatem a tymi produktami pozostaje ciężki do określenia, ale nie można go wykluczyć.

Europejska agencja leków prowadzi też swoje badania mające ponownie ocenić stosunek korzyść/ryzyko leków opartych na orlistacie.

Ostrzeżenie jest skierowane do lekarzy i do farmaceutów, którzy przepisują albo wydają Xenical lub pigułki Alli, nie zapominając również o tych najbardziej zainteresowanych, czyli o pacjentach. Ci pierwsi powinni uprzedzać tych drugich, a wszyscy ci, którzy używają tych leków, powinni zwracać uwagę na wszystkie objawy dolegliwości wątrobowych.

Agencja AFSSAPS wymienia tutaj objawy, na które należy koniecznie zwrócić uwagę, jeśli zażywacie Alli bądź Xenical: przede wszystkim zmęczenie, żółknięcie skóry, żółknięcie oczu, bóle żołądka oraz wrażliwość wątroby. Jeśli coś takiego u siebie stwierdzicie, trzeba natychmiast oczywiście przerwać zażywanie tych specyfików i powiedzieć o nich lekarzowi.

Komentarze do: Podejrzenia dotyczące leków przeciwko otyłości, Alli i Xenical

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz