Szukaj

Otyłość w czasie ciąży zwiększa ryzyko powikłań

W oparciu o najnowsze badania stwierdzono, że nadwaga i otyłość mogą być znaczącym źródłem różnego rodzaju komplikacji w trakcie ciąży, prowadzące między innymi do śmierci noworodków.

Naukowcy przeanalizowali 38 przypadków w celu lepszego zrozumienia związku między wskaźnikiem masy ciała matki, a zwiększonym ryzykiem powikłań, zagrażających życiu nienarodzonego dziecka. Odkryto, że nawet minimalny wzrost wagi u otyłej kobiety ciężarnej wyraźnie wpływa na prawdopodobieństwo śmierci płodu lub noworodka, w różnych etapach ciąży, jak i po jej rozwiązaniu.

Wpływ masy ciała na przebieg ciąży

Do oceny wagi stosuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index). Największe ryzyko stwierdzono u kobiet z BMI powyżej 40, gdzie 30 już wskazuje na otyłość. Wśród tej grupy komplikacje występowały dwa do trzech razy częściej. Jednak kobiety z BMI powyżej 25, gdzie jest to nadwaga, również wykazały większą skłonność do powikłań.

Lider zespołu badawczego Dagfinn Aune wyjawił, że odnotowano słaby, ale statystycznie znaczący wzrost ryzyka nawet u kobiet z BMI w granicach normy. Przykładowo, już przy wskaźniku BMI równym 25, względne ryzyko zgonów niemowlaków w okresie prenatalnym, w trakcie i po porodzie jest zwiększone się odpowiednio o 20%, 11% i 10% w porównaniu z przypadkami z BMI wynoszącym 20. Jednak najbardziej silny wpływ wagi występuje u kobiet cierpiących na otyłość albo skrajną otyłość - w zestawieniu z kobietami szczupłymi, wykazują one dwu-, trzykrotnie większe prawdopodobieństwo powikłań.

Generalnie ryzyko powikłań jest zazwyczaj niewielkie i dopiero w momencie, gdy cierpi się na otyłość lub skrajną otyłość, należy się niepokoić o prawidłowy przebieg ciąży. Problem nie jest trywialny, bo nadwaga ciężarnych kobiet może skutkować różnorodnymi komplikacjami - cukrzycą ciężarnych, stanami rzucawkowymi i przedrzucawkowymi, nadciśnieniem, makrosomią (nadmierną masą płodu) i wadami wrodzonymi - i wszystkie z nich mogą prowadzić do śmierci dziecka.

Jak uchronić się przed komplikacjami?

Przewodnicząca Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG), dr Jeanne A. Conry, zaleca kobietom zadbać o optymalny stan swojego zdrowia i kondycji fizycznej przed zdecydowaniem się na dziecko. Zdrowe i właściwe odżywianie się oraz 30 minut ćwiczeń dziennie są kluczowym i najlepszym wyborem jakiego może dokonać każda kobieta, a już na pewno przyszła mama. 50% wszystkich ciąż jest nieplanowana, więc kobiety nieprowadzące zdrowego trybu życia i niestosujące antykoncepcji ryzykują życiem swoim i swojego dziecka.

Zachęca się kobiety, zwłaszcza te niegotowe do posiadania dziecka, do stosowania antykoncepcji oraz zaplanowania terminu poczęcia i przygotowania się do niego przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem, co zapewni zdrowie mamie i dziecku. Gdy decyzja zostanie podjęta, przyszła matka powinna sprowadzić swoją wagę jak najbliżej swojej wagi właściwej, powinna stosować ćwiczenia, kontrolować ciśnienie krwi i poziom cukru oraz nie powinna brać żadnych leków, które mogą się przyczynić do wad wrodzonych u dziecka.

Komentarze do: Otyłość w czasie ciąży zwiększa ryzyko powikłań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz