Szukaj

Otyłość: to żołądek nie pozwala na utratę wagi?

Badanie australijskich naukowców sugeruje, że żołądki osób otyłych mają uszkodzony sygnał nerwowy, który nie pozwala wykryć "stanu najedzenia" i zaalarmować mózgu o tym, że nie są już głodne. Co gorsza ta dysfunkcja nie wraca do normalności u tych osób - nawet tych, które schudły po diecie.Badacze z University of Adelaide przeprowadzili eksperyment na myszach, który wykazał, że po tym, jak gryzonie przyzwyczaiły się do tłustego i kalorycznego jedzenia, nerwy ich żołądków przestały sygnalizować mózgowi sytość – nerwy stały się po prostu niewrażliwe na to uczucie i nie wysyłały poprawnego sygnału.

Dr Amanda Page, współautorka badania, mówi: - Odpowiedź nerwów w żołądku nie wraca do normalności, nawet kiedy dana jednostka zaczyna znów stosować zdrową dietę. Oznacza to, że ludzie, którzy kiedyś byli otyli, w dalszym ciągu muszą więcej jeść niż ludzie o normalnej wadze, aby poczuć sytość.


Poza tym leptyna, czyli hormon regulujący apetyt, odgrywa rolę w redukowaniu wrażliwości nerwów, które wysyłają sygnał o sytości.

Badania te zostały opublikowane w magazynie International Journal of Obesity. Na pewno nie ucieszą otyłych ludzi, którzy próbują stracić na wadze, albo utrzymać skutki swojej dotychczasowej diety.

Odkryte zjawisko wyjaśnia, dlaczego tak wiele osób, które kiedyś były otyłe, znów przybiera na wadze jakiś czas po diecie.

Dr Page mówi: - Wiemy, że zaledwie 5% osób, które zastosowały dietę, jest w stanie utrzymać swoją nową wagę. Większość ludzi znów przybiera na wadze w ciągu 2 lat.

Australijskie badanie potwierdza więc znaczenie metod medycznych w leczeniu otyłości, takich jak chirurgia bariatryczna, albo alternatyw mogących „oszukać” żołądek, zwiększając uczucie sytości.

Komentarze do: Otyłość: to żołądek nie pozwala na utratę wagi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz