Szukaj

Chcesz schudnąć? Zostaw to swojemu... smartfonowi

Liczba aplikacji na smartfony wzrasta jak grzyby po deszczu. Aktualnie możemy znaleźć aplikacje do wszystkiego, jednak na pierwszym miejscu plasują się aplikacje przydatne w odchudzaniu. Według najnowszych badań... one naprawdę działają. Co więcej, mogą być bardziej skuteczne niż tradycyjne metody odchudzania.

Chcesz schudnąć? Zostaw to swojemu... smartfonowi
Smartfony są przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba pamiętać o wielu rzeczach naraz. Popularne listy „rzeczy do zrobienia w dniu dzisiejszym” przypominają nam o wszystkich celach na konkretny dzień, albo... o tym, że postanowiliśmy schudnąć. Ciągłe przypomnienie o tym, że podjęliśmy się jakiegoś celu mobilizuje do działania. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak aplikacje wpływają na zmniejszenie masy ciała i w jaki sposób pomagają ludziom w odchudzaniu.

Aplikacja, która co tydzień przypomina o postępach w dojściu do celu, a także wyznacza ilość spożywanych kalorii i zrobionych ćwiczeń została opracowana przez Instytut Zdrowia w Wielkiej Brytanii i twórców oprogramowania Blueberry.

Badania, jakie zostały przeprowadzone polegały na tym, że 128 osób z nadwagą została podzielona na grupy. Przez sześć miesięcy pierwsza grupa korzystała z aplikacji na smartfona, druga z internetowego dziennika, a trzecia z papierowej wersji dziennika odżywiania. Po sześciu miesiącach naukowcy zmierzyli zmiany, jakie zaszły u uczestników badania. Okazało się, że ochotnicy korzystający z internetowego dziennika opisywali swoje doświadczenia i cele związane z odchudzaniem średnio raz w tygodniu. Z taką samą częstotliwością aktualizowali papierowy dziennik. Aplikacja przypominała o założonym celu co dwa dni. Wyniki były zaskakujące: Ludzie, którzy wspomagali się aplikacją na smartfonie zrzucili średnio po 10 kg, korzystający z papierowego dziennika stracili po 6,5 kg, a użytkownicy internetowych dzienników zaledwie po 3 kg.


W poprzednich badaniach wykazano, że pamiętniki żywności mogą być skuteczne, jeśli chodzi o pomoc w układaniu jadłospisu i pilnowaniu kalorii w ciągu dnia. Aplikacje (My Mate Meal) są w stanie wyliczyć ilość kalorii każdego produktu spożywczego, jaki możemy znaleźć na sklepowych półkach, w restauracjach czy stołówkach w Wielkiej Brytanii. W każdej chwili możemy wyciągnąć telefon z kieszeni i sprawdzić interesującą nas rzecz. Dodatkowo aplikacja jest dostępna za darmo w na stronie internetowej Narodowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii.


Twórcy aplikacji nie spodziewają się, że użytkownicy nie będą rozstawać się z produktem do końca życia. Ma to raczej służyć edukacji i samodzielnemu monitorowaniu diety. Aplikacja oferuje nam łatwe wymierzenie porcji, zawartości odżywczej i określenie wpływu ćwiczeń na ciało przy spożytej liczbie kalorii.

Inne programy odchudzania, takie jak Weight Watchers, posiadają autorskie aplikacje i pamiętniki internetowe. Pozwala to łączyć się użytkownikom i daje dodatkowe wsparcie i motywację. Pomaga to nie tylko schudnąć, ale i utrzymać zdrowy tryb życia.

Cały czas powstają nowe programy i aplikacje, a także portale i strony internetowe zrzeszające osoby będące na diecie i dbające o zdrowy styl życia. Rodzą się też nowe urządzenia mierzące ilość kalorii i aktywność fizyczną, które oprócz tego, że będą pilnować prawidłowego odżywiania się to w przyszłości będą przydatne przy rożnych przewlekłych chorobach.

Aplikacje są wygodne w użyciu – użytkownicy smartfonów mają je ciągle przy sobie. Skuteczność tego typu produktów polega na tym, że nie dają o sobie zapomnieć w odróżnieniu od papierowej wersji dziennika odżywiania. Jest to bardzo wygodne w użyciu. Technologia ta może być wykorzystana do promowania zdrowego stylu życia. Już teraz można znaleźć aplikacje mierzące odpowiednią ilość snu, jakiej trzeba organizmowi, czy przypomina o wypiciu kolejnej szklanki wody. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do przełomu w dietetyce. Aktualnie porównują różne aplikacje, aby znaleźć tą najskuteczniejszą, która pomoże walczyć ze zbędnymi kilogramami i aby określić jakie metody sprawdzą się najlepiej.

Na obecną chwilę można śmiało stwierdzić, że ciągła motywacja i przypominanie o założonym celu jest w stanie zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia go, a w tym pomogą nam... aplikacje.

Komentarze do: Chcesz schudnąć? Zostaw to swojemu... smartfonowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz