Szukaj

Dwie zmiany są lepsze niż jedna!

Podziel się
Komentarze0

Kiedy chcemy zmienić tryb życia na zdrowszy pojawia się pytanie, co najpierw? Zmiana diety czy aktywność fizyczna? Badacze z Stanford University School of Medicine stwierdzili, że sama zmiana diety nie zrekompensuje braku aktywności fizycznej i podobnie nawet najlepsze ćwiczenia przy złym sposobie odżywiania się.

Dwie zmiany są lepsze niż jedna!

Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej sensowna jest skoordynowana zmiana diety i trybu życia. Nadmiar informacji o zdrowym odżywianiu i sporcie bardziej zniechęca niż motywuje ludzi do zmiany przyzwyczajeń. Ostatnimi czasy bardzo popularne w mediach są historie ludzi, którzy dokonywali niesamowitych rzeczy w bardzo krótkim czasie. Zrzucali kilkadziesiąt kilogramów w przeciągu roku, uzyskiwali niesamowitą sylwetkę w parę miesięcy czy całkowicie zmieniali styl życia. Wszystko to zniechęca ludzi, którzy powinni stawiać przed sobą mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia cele i cierpliwie dążyć do sukcesu, jakim jest zdrowy tryb życia. Wprowadzanie małych zmian doda nam energii i zwiększy motywacje co poprowadzi nas po pewnym czasie do uzyskania naszych wymarzonych efektów!

Aby porównać wpływ różnych strategii łączenia ćwiczeń i diet, na zdrowie naukowcy przeprowadzili specjalny eksperyment. 200 uczestników doświadczenia zostało podzielonych losowo na 4 grupy. Wszyscy biorący udział w eksperymencie byli powyżej 45 roku życia. Pierwsza grupa miała zmienić dietę na zdrowszą i rozpocząć ćwiczenia w tym samym czasie. Druga najpierw zmieniła sposób odżywiania się i dopiero 4 miesiące później wprowadziła dodatkową aktywność fizyczną. Trzecia, odwrotnie, zaczęła od sportu i dopiero po pewnym czasie wprowadziła zmiany w diecie. Ostatnia grupa była grupą kontrolną, jej członkowie nie zmieniali diety ani nie zwiększali ilości ćwiczeń fizycznych, byli za to instruowani jak radzić sobie ze stresem.


Badacze śledzili poczynania wszystkich grup aby dowiedzieć się, która strategia będzie najlepsza. Chcieli zobaczyć, którym grupom po roku uda się osiągnąć założone cele, które są rekomendowane dla zdrowia. Po zakończeniu projektu, biorący udział powinni ćwiczyć przynajmniej 150 minut tygodniowo, jeść 5 do 9 porcji owoców i warzyw dziennie i utrzymać spożycie tłuszczów nasyconych poniżej 10%.


W porównaniu z grupą, która była tylko instruowana jak radzić sobie ze stresem, wszystkie pozostałe poczyniły spore zmiany w trybie życia i sposobie odżywiania. Jednak praktycznie tylko osoby z grupy, w której równocześnie wprowadzono zmiany w kwestii odżywiania i ćwiczeń osiągnęły zakładane cele i znacznie poprawiły swój stan zdrowia. Osoby, które początkowo zmieniały tylko dietę miały większy problem z przyzwyczajeniem się do regularnych ćwiczeń i po roku większość z nich nie spełniała założenia 150 minut sportu tygodniowo. Z kolei Ci, którzy poprawiali sposób odżywiania dopiero po kilku miesiącach ćwiczeń nie mieli tak dobrych rezultatów zdrowotnych jak grupa pierwsza. Ponadto grupa ta miała duży problem aby wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce na stałe.

Pojawia się więc pytanie, dlaczego dietę jest trudniej zmienić niż zacząć ćwiczyć ? Badacze spodziewali się, że sposób odżywiania łatwiej będzie zmienić, przecież posiłki i tak są stałym elementem naszego dnia, natomiast na ćwiczenia trzeba wygospodarować dodatkowy czas.

Wyjaśnieniem może być fakt, iż psychologicznie dużo łatwiej jest nam wprowadzić pierwsze zmiany niż drugie, które wydają się bardziej przymusowe. Kiedy natomiast od razu zaczynamy zmieniać dwie rzeczy, jest dużo łatwiej. Dobry start ułatwia trzymanie się postanowień. Poza tym kiedy zaczynamy ćwiczyć, efekty pojawiają się względnie szybko i motywują nas do dalszej aktywności. Sama dieta tak wyraźnych rezultatów nie daje. Trzecim wyjaśnieniem jest przywiązanie ludzi do trybu żywienia. Większość osób ma już pewne schematy jeżeli chodzi o odżywianie, a ciężej jest zmienić dawne przyzwyczajenie niż wyrobić sobie nowe.

Główna teza została jednak potwierdzona. Połączenie zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia oraz nadanie im takiego samego priorytetu to najlepsza droga do dobrego samopoczucia i dobrych wyników zdrowotnych.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Dwie zmiany są lepsze niż jedna!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz