Szukaj

Czy preparaty odchudzające szkodzą zdrowiu?

Od lat tabletki i tym podobne preparaty na odchudzanie są źródłem nadziei dla ludzi z nadwagą. Budzą one jednak również niepokój u osób, które zdają sobie sprawę z efektów ubocznych, jakie mogą one wywołać. W aptekach, sklepach zielarskich czy nawet w supermarketach półki wręcz uginają się pod ciężarem różnorodnych środków odchudzających.

Czy preparaty odchudzające szkodzą zdrowiu?

Czy naprawdę działają one tak, jak obiecuje ulotka?

Żadne z szeroko reklamowanych preparatów nie zdziałają cudów. Mają one jedynie działanie wspomagające chudnięcie. Oznacza to, że skuteczne są tylko w połączeniu z odpowiednią dietą i zwiększoną aktywnością fizyczną. Poza tym, to co pomogło schudnąć koleżance, niekoniecznie zadziała na nas - każdy organizm jest inny i oddziaływanie na niego środków odchudzających także różni się od siebie.

Jakie rozróżniamy preparaty na odchudzanie?

Pierwszym rodzajem są preparaty moczopędne i przeczyszczające. Wszystkie z nich są pochodzenia naturalnego, gdyż ich głównymi składnikami są zioła. Celem tych preparatów jest pobudzenie układu trawiennego oraz usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Niestety jednak, zaburzają one proces wchłaniania, przez co bardzo szybko można doprowadzić do anemii.

Co więcej, środki przeczyszczające stosowane przez dłuższy okres spowalniają pracę jelit, co skutkuje w późniejszym okresie zaparciami i wzdęciami. W efekcie, zbyt długie stosowanie takich preparatów uzależni nasz organizm od tzw. „wspomagaczy” i nie będzie umiał sam poradzić sobie z trawieniem.

Drugim typem są środki,które utrudniają przyswajanie tłuszczu i cukrów. Najczęściej zawierają one chitynę, bądź wyciąg z azjatyckiej rośliny–tamaryndowca fasolaminę – ekstraktu z fasoli. Substancje te „wyłapują” cząsteczki skrobi utrudniając jej wchłanianie oraz ograniczają przetwarzanie węglowodanów w tłuszcze.

Preparaty tego typu używane z rozsądkiem nie powodują uszczerbków na zdrowiu, jednak mimo wszystko powinno zasięgnąć się porady u specjalisty.

Do trzeciej kategorii zaliczamy tabletki przyspieszające przemianę materii. One również w swoim składzie posiadają  naturalne substancje, np. wyciąg z morszczynu, bluszczu czy guarany. Oprócz tego zawartość tych środków uzupełniana jest między innymi kofeiną, L-karnityną, koenzymem Q10 i innymi. Ich stosowanie przyśpiesza spalanie tłuszczu, dzięki czemu spożyte pokarmy nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Jednocześnie jednak substancje te mogą niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie krwi, a to z kolei może być niebezpieczne dla zdrowia.

Czwartym rodzajem, najbardziej znanym i najczęściej stosowanym są tabletki zmniejszające łaknienie, tj. chrom i błonnik. Spożywając je, dochodzi do oszukania organizmu. Składniki te wypełniają żołądek, przez co czujemy się syci, bez dostarczania wartościowych posiłków. Co więcej, zbyt duże ilości tych preparatów mogą wywołać biegunki, a nawet spowodować mutację, która w późniejszym stadium zamieni się w nowotwór.

Wszystko naraz?

Rynek oferuje nam też wiele preparatów (np. plastry), które pełnią kilka z wymienionych wyżej zadań jednocześnie. Zanim zdecydujemy się na ich użycie powinniśmy dogłębnie przeanalizować ich skład i zastanowić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy ich użyli. Preparaty odchudzające mogą mieć zły wpływ na zdrowie osób przewlekle chorych, np. na cukrzycę.

Czy warto stosować preparaty wspomagające odchudzanie?

Teoretycznie preparaty odchudzające stosowane wg zaleceń, nie powinny powodować u nas problemów natury zdrowotnej. Większym problemem mogą być słabe efekty odchudzania, różniące się od tego przedstawionego w reklamie. W praktyce zanim zdecydujemy się jednak na odchudzanie za pomocą tego typu środków warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Warto również zwrócić uwagę, iż każdego dnia zalewają nas fale coraz to nowszych preparatów odchudzających z nieznanych źródeł. Środki te, dostępne na bazarach czy w internecie często zawierają aktywne substancje chemiczne o silnym działaniu i mogą poważnie zaszkodzić organizmowi. Zanim więc zdecydujemy się na ich użycie, należałoby się poważnie zastanowić. Zastanowić się można także nad powrotem do dawnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów- zapanowania nad swoim apetytem i pokochanie ruchu oraz ćwiczeń.

Komentarze do: Czy preparaty odchudzające szkodzą zdrowiu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz