Szukaj

Otyłość: styl życia rodziców wpływa na ryzyko otyłości u potomstwa, nawet jeszcze przed poczęciem

W czasie kolokwium w Paryżu, którego tematem była otyłość dziecięca, specjaliści zaalarmowali, iż styl życia rodziców ma wpływać na ryzyko, iż potomstwo będzie cierpieć któregoś dnia na otyłość. Wpływ ten ma być obecny już na trzy miesiące przed poczęciem, jak stwierdzają specjaliści.


Nie ma co ukrywać, nadwaga i otyłość stały się prawdziwym problemem zdrowia publicznego. I chodzi tutaj zarówno o dorosłych, jak i o dzieci. Jak podają statystyki, problem ten ma dotyczyć dziś 16% tych ostatnich na całym świecie. Dodatkowo, zjawisko stale przybiera coraz większe rozmiary.

Sytuacja we Francji

Aczkolwiek, zdaje się, iż sytuację we Francji udało się mniej więcej ustabilizować w ciągu ostatnich lat. Jak podają specjaliści, siedem razy bardziej otyłe są dzieci zwykłych robotników, niż na przykład dzieci kadr wyższych. A problem z otyłością utrzymuje się w 80% przypadków aż do wieku dorosłego.

W obliczu tak poważnej sytuacji, badacze starają się dziś określić tak dokładnie, jak to możliwe, czynniki mogące wpłynąć na ryzyko otyłości.

Konferencja w Paryżu

Taki zresztą był główny temat kolokwium dotyczącego otyłości dziecięcej, zorganizowanego w Paryżu, przez CNAO (Collectif national des associations d'obèses). W rzeczywistości, według specjalistów zgromadzonych na tej konferencji, ryzyko otylości może dotyczyć nawet płodu. Co więcej, ryzyko to jest obecne nawet jeszcze przed poczęciem dziecka.

Otyłość może się zacząć już w stadium embrionalnym, co nazywamy przyczyną rozwojową choroby u dorosłego, wyjaśnia pani profesor Rachel Levy, specjalistka od biologii i poczęcia w szpitalu Bondy. Specjalistka dodaje również, że nadmierne jedzenie, niedożywienie, i generalnie brak równowagi w odżywianiu, na pewno wpłyną na rozwój płodu.


Otyłość u obojga rodziców

Liczna badania już to podkreślały: złe odżywianie i otyłość u kobiety wpływa na rozwój płodu, a to z powodu uszkodzeń w komórkach jajowych. Ale doświadczenia przeprowadzone na myszach udowodniły istnienie takiego samego związku między plemnikami a otyłością. Wskaźnik masy ciała (BMI, stosunek wagi do wzrostu) zbyt wysoki u ojca, wpływa na liczbę plemników, a tym samym na zdolność zapłodnienia komórki jajowej.


Co więcej, wskaźnik masy ciała u mężczyzny wpływa nawet na prędkość rozwoju embrionalnego w czasie pierwszych siedmiu dni, podkreśliła jeszcze pani profesor Rachel Levy.

Nigdy nie jest za późno, żeby reagować

Ponieważ wpływ otyłości może przenieść się nawet na wnuki, a więc dotyczy wielu pokoleń, specjalistka ze szpitala Bondy zaleca zrównoważoną dietę, zróżnicowaną i zdrową, dla obojga potencjalnych rodziców, na trzy miesiące przed planowaną ciążą, biorąc pod uwagę to, że gamety potrzebują właśnie tyle czasu, żeby dojrzeć.

Jednakże, jeśli dziecko jest już otyłe, nigdy nie jest za późno, żeby reagować, podkreśla silnie doktor Jean-Marc Catheline, przełożony jednostki chirurgii naczyniowej w szpitalu Delafontaine w Saint-Denis.

Ale trzeba się na tym skoncentrować już od pierwszych miesięcy życia,
jak mówi pani Sylvie Hubinois, która jest pediatrą w REPOP (Réseau pour la prise en charge et la prévention de l'obésité en pédiatrie, sieć zajmująca się leczeniem i prewencją otyłości w pediatrii).

Specjaliści doradzają więc, niezależnie od wieku, zrównoważone odżywianie oraz aktywność fizyczną, taką jak codzienne spacery.

Należy nauczyć rodziny ruszania się i jedzenia,
precyzuje doktor Jean-Marc Catheline. W ramach prewencji dobrym rozwiązaniem mogą być kursy gotowania w szkole.

A co z innymi metodami leczenia otyłości? Otóż, specjaliści zebrani na kolokwium w Paryżu stwierdzają, iż operacje chirurgiczne, takie jak pierścień żołądkowy, gastrektomia, bajpasy, itp., powinny być uważane za metody ostatniego ratunku, kiedy inne metody zawiodły, w przypadku chorobliwej otyłości.

Jest to ważne, ponieważ z tymi operacjami wiążą się możliwe długoterminowe komplikacje, a często okazuje się, iż niezbędne są nowe operacje.

Komentarze do: Otyłość: styl życia rodziców wpływa na ryzyko otyłości u potomstwa, nawet jeszcze przed poczęciem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz