Szukaj

Otyłość ciężarnych zwiększa ryzyko świszczącego oddechu u niemowląt

Stwierdzenie, że nadmierna waga podczas ciąży ma negatywne konsekwencje, nie jest niczym nowym. Nowe badania dowodzą, że dzieci kobiet, które były otyłe już przed ciążą, mają cztery razy większe ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu, w porównaniu do potomstwa kobiet o normalnej wadze. Świszczący oddech zaś jest jednym z objawów astmy.Naukowcy z Centre for Research in Enviromental Epidemiology (CREAL) oszacowali, że otyłość u kobiet podczas ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu u niemowlęcia. Symptom ten jest połączony z możliwością wystąpienia astmy, którą można rozpoznać po ostrym gwiżdżącym dźwięku podczas oddychania.

Podczas ataku astmy, mięśnie otaczające drogi oddechowe naprężają się, a w ich wyściółce dochodzi do zapalenia. Przepływ powietrza zostaje przez to zredukowany.

Jednym z symptomów jest świszczenie, które zazwyczaj ma łagodny początek, ale może pogorszyć się w ciągu nocy lub w pierwszych paru godzinach w ciągu dnia, kiedy oddycha się zimnym powietrzem. Do pogorszenia może dojść także podczas wysiłku fizycznego.Opublikowane w Paediatric and Perinatal Epidemiology badanie dowodzi, że średnio ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu podczas pierwszych 14 miesięcy życia jest cztery razy większe u niemowląt, których matki były otyłe, niż u dzieci kobiet o normalnej wadze.

- Opieramy to stwierdzenie na podejrzeniu, że otyłość u ciężarnych może mieć znaczący wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia astmy u niemowląt - wyjaśnił Stefano Guerra, główny autor badania. - Naszym badaniem chcieliśmy dowieść, że otyłość u kobiet w ciąży jest związana z większym ryzykiem wczesnego wystąpienia świszczącego oddechu u niemowląt.

Eksperci zbadali więc informacje dotyczące 1 107 kobiet z potomstwem, zebrane w badaniu przeprowadzonym w Hiszpanii, dotyczącym niemowlęctwa oraz środowiska (project INMA).

Wyniki potwierdziły, że występuje połączenie między otyłością kobiety a możliwością wystąpienia świszczącego oddechu, i to niezależnie od innych czynników, takich jak waga niemowlęcia czy wykształcenie i wiek kobiety, jej nałóg tytoniowy, itp.

- Niezależne połączenie otyłości kobiety przed ciążą ze wzrostem ryzyka świszczącego oddechu u niemowląt tylko potwierdza już wcześniej istniejące dowody - stwierdza Guerra, sugerując równocześnie prawdopodobne korzyści płynące ze zrzucenia nadmiernej wagi.


 

Komentarze do: Otyłość ciężarnych zwiększa ryzyko świszczącego oddechu u niemowląt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz