Szukaj

Odchudzanie: suplementy calcium, korzystne?

Suplementy calcium mają mieć korzystne działanie, ale umiarkowane, na utratę wagi, donosi pewne badanie brytyjskie. Badacze doszli do takiego wniosku analizując dane pochodzace z siedmiu badań klinicznych, zatrzymujących się przy możliwym powiązaniu między suplementami calcium a redukcją wagi u osób cierpiących na otyłość albo mających nadwagę.

Większość z 794 uczestników miała zażywać 1 000 mg calcium albo placebo, każdego dnia, przez 6 miesięcy. Naukowcy brytyjscy odkryli, że codzienna konsumpcja jednego suplementu wapnia jest związana ze średnią redukcją masy ciała o 0,74 kg w stosunku do placebo, co odpowiada zmniejszeniu wagi o 1,5 kg na rok.

Konsumpcja calcium w postaci suplementu została również powiązana z redukcją tkanki tłuszczowej o 0,93 kg, czyli blisko o 2 kg na rok.

Druga metaanaliza odnosząca się tym razem do pięciu z siedmiu wspomnianych badań, nie ujawniła żadnej różnicy między dwoma grupami uczestników (suplementy i placebo), jeśli chodzi o to, co odnosi się do współczynnika masy ciała BMI.

Autorzy badania okazują się bardzo ostrożni. Jeśli nawet uzyskali oni niewielkie różnice, ale znaczące z punktu widzenia statystyki, nie mogą na tę chwilę powiedzieć, czy te wyniki są znaczące z punktu widzenia klinicznego.


Zarejestrowana utrata wagi, czyli nieco mniej niż 5% z wagi początkowej, jest wynikiem dość słabym, biorąc pod uwagę to, iż uczestnicy badań mieli średnią wagę wahającą się w granicach 71 kg i 95 kg.

Produkty mleczne i utrata wagi

Rola produktów mlecznych w utracie wagi jest przedmiotem dyskusji już od wielu lat. Calcium, cenione ze względu na korzystne działanie dla zdrowia kości, moży być kluczowym elementem, który pomaga stracić na wadze. Niektórzy badacze przypisują mu nawet 40% korzystnego działania.

Ale inne składniki mleka, sera i innych produktów mlecznych – takie jak laktoza albo magnez – mogą również odgrywać znaczącą rolę w korzystnym działaniu, zaobserwowanym u uczestników badań, przypominają autorzy.

Mechanizm działania wapnia nie jest jeszcze dobrze zrozumiany. Wydaje się, że calcium może redukować poziom witaminy D-1,25, co ma stymulować degradację lipidów. Calcium ma mieć również zdolność zwiększania oksydacji tłuszczów, co ma pozwalać na redukcję kalorii przyjętych w zbyt dużych ilościach.

Inne badania, opublikowane na temat calcium i utraty wagi, doszło do negatywnych rezultatów. Na przykład, próba kliniczna, która ukazała się w 2009 roku, doszło do wniosku, iż zażywanie 1 500 mg calcium dziennie przez 2 lata, nie było bardziej skuteczne niż zażywanie placebo, jeśli chodzi o odchudzanie. Badanie to zostało przeprowadzone na 340 osobach cierpiących z powodu otyłości albo nadwagi.

Komentarze do: Odchudzanie: suplementy calcium, korzystne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz