Szukaj

Możesz schudnąć w każdym wieku. Oto dlaczego

Wiek może być tylko liczbą, ale jeśli chodzi o zrzucenie niechcianych kilogrmów, to już zupełnie inna para kaloszy. Smutna prawda jest taka, że im jesteśmy starsi, tym trudniej jest zgubić wagę. Ale, w programie NBC “The Biggest Loser: The Battle of the Ages,”, ekipa w średnim wieku oferuje pewną zachętę: czarny zespół, złożony z ludzi w wieku od 30 lat do 49 lat, kierowany przez trenera Boba Harpera.Prawdą jest, że każdy może schudnąć, o ile będzie przestrzegał podstawowych zasad. Niezależnie od wieku.

Jeśli masz 20 lat...

Kiedy masz dwudziestkę, wydaje się, że możesz jeść praktycznie prawie wszystko. Nawet jeśli przybierzesz jakieś 10 kilo po skończeniu szkoły, wydaje się, że taka nadwaga gubi się sama, przy niewielkim wysiłku, mówi pan Mark MacDonald, dietetyk oraz trener fitness, który założył Venice Nutrition w Venice w Kalifornii. A także autor bestesellera „Body Confidence”.

Czego byś nie zrobił, możesz zrzucić wagę dość szybko. Ale im dłużej masz nadwagę, tym trudniej to zrzucić.

Rozwiązanie:
jedz w ciągu godziny po przebudzeniu, i co najmniej co trzy godziny, do czterech godzin. Każdy posiłek powinien zawierać około 250 kalorii, 35 gram protein, 22 gramy węglowodanów oraz 10 gram tłuszczu. Śniadanie może się składać z białego sera, jagód, orzechów. Na obiad spróbuj łososia z brązowym ryżem i szparagami.

Dodatkowo, bądź aktywny fizycznie: 30 – 40 minut spaceru, wspinanie po schodach, jogging, cztery lub pięć razy w tygodniu. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, takie jak joga albo pilates, trzy dni w tygodniu, także są dobrą opcją.

Każdy posiłek powinien być skoncentrowany na kaloriach na posiłek, a nie kaloriach na dzień. Odżywiaj się prawidłowo i spalaj odłożony tłuszcz.

Jeśli masz 30 lat…

Buduj na dobrych zwyczajach, jakie rozwinąłeś w wieku lat dwudziestu. Jak mówi MacDonald, zdrowy styl życia pozwoli ci utrzymać zdrową wagę i pozbyć się niechcianych kilogramów, więc przestrzegaj tych samych porad co dla dwudziestolatków.


Heather Bauers, dietetyczka, dodaje jeszcze, iż chodzi o zerwanie ze złymi nawykami, typu jedzenie “śmieciowego jedzenia” albo pomijanie zdrowego posiłku. Nie można jeść tego, co się jadło w wieku 20 lat i nie przybrać na wadze, nie rośniemy więcej, więc trzeba słuchać swojego głodu.

Rozwiązanie: jedz mnóstwo warzyw i owoców. W wieku 30 lat, możesz budować więcej mięśni, więc masz szybszy metabolizm. Rób więcej ćwiczeń obciążających. Wybieraj zdrowsze przekąski – bogate we włókna pokarmowe i proteiny. Pomyśl o jabłku, o łyżce masła orzechowego, serze z niską zawartością tłuszczu. 


Jeśli masz 40 – 50 lat...

Ćwiczenia i dieta pozostają bardzo ważne, ale pamiętaj również o kwasach tłuszczowych omega-3 i rybach, ponieważ mają one bardzo ważne właściwości antyzapalne oraz pomagają w przypadku depresji. A melancholia może prowadzić do przybierania na wadze.

Jedzenie bogate w omega-3 to łosoś, halibut, tuńczyk, orzechy,  olej lniany, olej rzepakowy. Sum, szpinak i krewetki również zawierają tego rodzaju kwasy tłuszczowe. Kobiety powinny również dbać o dostarczanie sobie odpowiednich ilości calcium, ponieważ są zagrożone osteoporozą, mówi Heather Bauers.

Rozwiązanie: ogranicz liczbę zjadanych kalorii o jakieś 100 na dzień. Jeśli pijesz kawę z mlekiem, nie pij pełnego mleka, tylko odtłuszczone. Zmień chipsy na jabłka. Jeśli twoja rodzina je spaghetti i klopsy, zjedz szpinak i klopsy. Odpuść sobie spaghetti.

Jeśli nie jesteś w stanie intensywnie ćwiczyć, idź na spacer na 40 minut. Spróbuj tańca, znajdź sobie kumpla do ćwiczeń. Kiedy się starzejemy, musimy ciężej pracować, ale nie należy rzucać ręcznika i posługiwać się wiekiem jak wymówką. Szczuplejsi i bardziej atrakcyjni ludzie żyją dłużej.

Jeśli masz 60 lat i więcej…

Na tym etapie życia, chodzi po prostu o liczbę przyjmowanych kalorii. Jeśli więc nie jesteś bardzo aktywny, nie jedz dużo, mówi pania Lauren McKnight-Ford, dietetyczka. Jeśli chcesz ćwiczyć, zapytaj o zdanie swojego lekarza. Zwłaszcza, jeśli bierzesz leki na wysokie ciśnienie.

Rozwiązanie: kiedy wchodzimy w ten etap życia, poziom naszych hormonów spada i zmienia się poziom aktywności. Dlatego ruszanie się jest tak ważne. Przechodzimy na tryb działania, który wymaga optymalnego jedzenia oraz wykonywania ćwiczeń, które możemy robić. Jeśli możesz wykonywać ćwiczenia intensywne, rób to. Chodź na spacer pięć razy w tygodniu, kup stancjonarny rower. Jeśli możesz, zacznij wcześnie. Jeśli nauczysz się tego w wieku 20 lat, możesz wyeliminować te wyzwania w wieku lat 60, 70 a nawet 80. Twoje ciało będzie ci posłuszne.

Komentarze do: Możesz schudnąć w każdym wieku. Oto dlaczego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz