Szukaj

Lekarze przeceniają zdolność swoich pacjentów do stracenia na wadze

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy jesteś w stanie stracić na wadze czy nie, lepiej nie pytaj o to swojego lekarza. W nowym badaniu, jak się okazuje, lekarze przewidywali, że około 55% pacjentów „prawdopodobnie” albo „bardzo prawdopodobnie” będzie przestrzegać ich zaleceń, aby zgubić zbędne kilogramy, zdrowiej jeść oraz więcej ćwiczyć.

A jaka jest rzeczywistość?

Cóż, trzy miesiące później, jedynie 28% pacjentów straciło co najmniej kilogram, 34% jadło mniej tłuszczu i więcej włókien pokarmowych, a 6% oddawało się co najmniej jednej godzinie dynamicznego marszu raz w tygodniu. Było to bardzo zaskakujące, mówią badacze odpwiedzialni za te prace, że w ponad połowie przypadków lekarze wierzyli, iż ich pacjenci będą przestrzegać ich zaleceń, ponieważ inne badania nie pokazały, żeby lekarze faktycznie mieli aż faki poziom optymizmu odnośnie zachowań ich pacjentów.

Więc skąd ta wiara w ludzi? Podczas gdy lekarze generalnie uważają, że pacjenci raczej nie przestrzegają zaleceń, to po rozmowie z danym pacjentem, lekarze nabierają optymizmu i wierzą w to, że właśnie ten pacjent się zmieni, mówią autorzy badania.


Odkrycia te zostały opublikowane w przeglądzie Family Practice.


Otyły? Z nadwagą? Po poradę do lekarza...?


Ponad 60% obywateli Stanów Zjednoczonych jest otyłych bądź ma nadwagę, jak podają amerykańskie centra CDC (Centers for Disease Control and Prevention, centra kontroli i prewencji chorób).


W omawianym tutaj badaniu, naukowcy nagrywali rozmowy między 40 lekarzami i 461 otyłymi i cierpiącymi na nadwagę pacjentami. Obydwie strony tych konwersacji wiedziały, że są nagrywane, ale powiedziano im tylko, że projekt ten ma na celu jedynie przyjrzenie się temu, w jaki sposób lekarze zachęcają pacjentów do prewencji chorób. Nie wspomniano, że chodzi konkretnie o zrzucenie nadwagi.


Po każdej wizycie, lekarzom zadawano pytania takie jak: jak prawdopodobne jest to, że ten pacjent będzie przestrzegał twoich zaleceń odnośnie zrzucenia nadwagi? Okazało się, że w większości przypadków lekarz się mylił, kiedy oceniał danego pacjenta, iż jego stan się poprawi.

Jedynie 16% z tych pacjentów, o których lekarze myśleli, że zgubią nadwagę, faktycznie schudło w ciągu następnych trzech miesięcy. A pośród tych pacjentów, o których lekarze uważali, iż będą przestrzegać ich zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania, jedynie 19% właściwie poprawiło swoje zwyczaje odżywiania. A jedynie 4% z tych, którzy mieli ćwiczyć według opinii lekarzy, faktycznie to robili.

Okazuje się, że poprzednie badania, które obserwowały lekarzy i zapytywały ich odnośnie ich oczekiwań w stosunku do pacjentów generalnie, w ogóle nie zapytywały, co dany lekarz myśli konkretnie na temat danego pacjenta natychmiast po wizycie.

Czy optymizm jest dobry?

Oczekiwania lekarzy odnośnie zdolności ich pacjentów do zmiany zachowania jest ważne, ponieważ lekarze z niskimi oczekiwaniami mogą zaszkodzić swoim pacjentom.

Jak wyjaśniają to naukowcy, niewiara lekarza może doprowadzić to tego, że sam pacjent będzie mniej skłonny do poprawienia swojego zachowania. A kiedy pacjent nie poprawia swojego zachowania, oczekiwania lekarza jeszcze bardziej spadają. I w ten sposób zaklęty krąg niemożności się zamyka.

A optymizm lekarzy ma pewne zalety. Sam pacjent bowiem może czuć większe zaufanie do siebie samego i w swoją zdolność do utraty zbędnych kilogramów, kiedy widzi, że jego lekarz w niego wierzy, podsumowują badacze. Aczkolwiek, taki optymizm może sprawić, że lekarze przecenią efekty swoich zaleceń i mogą być mniej czujni w kwestii uczenia pacjentów skutecznych technik i doradzania im.

Komentarze do: Lekarze przeceniają zdolność swoich pacjentów do stracenia na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz