Szukaj

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Stosujesz rozmaite diety i wyrzeczenia, a waga wciąż stoi w miejscu? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Sondaże dotyczące noworocznych postanowień Polaków jednoznacznie wskazały, że większość z nas planuje zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o zgrabną sylwetkę. Zanim przystąpimy do realizacji tych obietnic, warto sprawdzić czy nasz organizm jest na to gotowy.


Niekiedy bowiem stosowanie rozmaitych kuracji odchudzających, prowadzonych bez konsultacji ze specjalistą, kończy się niepowodzeniem i frustracją. Przyczyny problemów ze spadkiem wagi są różne, a w ich rozpoznaniu może nam pomóc tylko konsultacja dietetyczna lub lekarska. Pamiętajmy również, że wielokrotne rozpoczynanie procesu odchudzania powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu i oddala nas od upragnionych efektów.

Winne hormony i wiek

Problemy ze spadkiem wagi powinny być dla nas niepokojącym sygnałem dotyczącym naszego stanu zdrowia i kondycji organizmu. - Jeśli kilogramy spadają bardzo opornie, warto wykonać  badania w kierunku chorób tarczycy (TSH, T3, T4), powinniśmy też sprawdzić kondycję naszych nerek oraz gospodarkę hormonalną - radzi Beata Prusińska, dietetyczka z Centrum Naturhouse. - Proces utraty wagi jest związany z wieloma przemianami zachodzącymi w organizmie człowieka, przebieg każdej z tych przemian może być zakłócony przez różne czynniki - dodaje ekspert Naturhouse. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in. wiek. Wraz z upływem lat tempo procesów metabolicznych spada, co predysponuje do gromadzenia się zbędnych kilogramów. Z kolei okres dojrzewania wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, które są powodem gromadzenia płynów metabolicznych w organizmie, a co za tym idzie - wzrostu wagi.


Uważaj na zażywane leki

Na zwiększoną masę ciała mają wpływ również przebyte choroby. Mogą to być zaburzenia hormonalne, choroby o podłożu alergicznym, psychicznym, a także insulinooporność (jest przyczyną zaburzeń wchłaniania węglowodanów i zaburzeń metabolizmu kwasów tłuszczowych). Spowalnianie spadku wagi wywołują również zażywane leki. Każda zmiana lub wprowadzenie określonej dawki leków hormonalnych jest zazwyczaj przyczyną wzrostu masy ciała. Podobne działanie wykazują leki przeciwhistaminowe oraz sterydy stosowane w leczeniu astmy i chorób alergicznych, a także antydepresanty stosowane w leczeniu chorób psychicznych.

Złe nawyki żywieniowe

Innym czynnikiem są złe nawyki żywieniowe, których często nie potrafimy się pozbyć. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przyzwyczajenia wyniesione z domu są nieprawidłowe i szkodzą naszemu zdrowiu. Problem niekiedy stanowi także bariera psychiczna – odpowiedzialna za brak efektów podczas kuracji odchudzającej. W takim przypadku niezbędne okazuje się wsparcie bliskiej osoby, która motywuje nas do dalszej pracy. Pomocne będą także regularne konsultacje u dietetyka.

Brak efektów w kuracji odchudzającej może spowodować, że noworoczne plany zakończą się niepowodzeniem. Zanim jednak tak się stanie, warto rozpoznać przyczynę problemu i poszukać nowych rozwiązań.

Komentarze do: Dlaczego nie mogę schudnąć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz