Szukaj

Dieta proteinowa (protal)

Dieta proteinowa zalicza się do grona diet wysokobiałkowych ograniczających węglowodany. Jest ona niezwykle skuteczną metodą, która pomaga nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również, co jest niezwykle ważne, uniknąć efektu jo-jo i to do końca życia. Dieta proteinowa bazuje na czystym białku, które jest głównym budulcem naszego organizmu. Do strawienia potrzebuje ono dużo energii, więcej, niż samo dostarcza. I tę właśnie energię organizm pobiera z naszych zasobów tłuszczowych.

Dieta proteinowa (protal)

Dietę proteinową można nazwać kompleksowym sposobem żywienia, ponieważ oprócz etapu, w którym zrzucamy zbędne kilogramy, mamy etap utrwalania i utrzymania wagi. Będąc na diecie proteinowej nie będziemy odczuwać głodu, liczyć kalorii, a rezultaty przyjdą bardzo szybko. Twórca tej diety, doktor Pierre Dukan, wziął pod uwagę psychologiczne uwarunkowania osoby odchudzającej. Dlatego na samym początku następuje szybka utrata dużej ilości kilogramów, aby pozytywnie nas zmotywować do dalszej walki o piękną sylwetkę.

Etapy diety proteinowej

Pierwszy etap diety proteinowej - Protal 1 (faza ataku)

Początek czysto diety proteinowej - tak zwana faza ataku - pozwala na efektowny start, przynoszący niemal tak błyskawiczne rezultaty jak głodówka lub dieta oparta na proteinach w proszku, ale bez związanych z nimi wad i niebezpieczeństw.

Drugi etap diety proteinowej - Protal 2 (faza równomiernego rytmu utraty wagi)

Faza równomiernego rytmu utraty wagi opiera się na stosowaniu naprzemiennej diety proteinowej, która pozwala szybko dojść do upragnionej wagi.

Trzeci etap diety proteinowej - Protal 3 (faza utrwalenia uzyskanej wagi)

Faza utrwalenia uzyskanej wagi i niedopuszczenia do pojawienia się efektu jojo, czyli szybkiego ponownego przybrania na wadze, to okres, w którym należy być szczególnie ostrożnym. Trwa dziesięć dni na każdy utracony kilogram.

Czwarty etap diety proteinowej - Protal 4 (faza definitywnej stabilizacji)

Faza definitywnej stabilizacji opiera się na prostej zasadzie, niezbędnej, by zachować uzyskaną wagę: jeden dzień ścisłej diety proteinowej w każdy czwartek do końca życia. Zalecenie ostre i niepodlegające żadnym negocjacjom, ale wystarczająco skuteczne i precyzyjne, aby można je było zaakceptować na tak długi czas.

Wskazówki żywieniowe dla kolejnych etapów diety protal

Co jeść podczas pierwszego etapu diety proteinowej?

W tym okresie, który trwa od jednego do dziesięciu dni, możemy wybierać produkty z ośmiu kategorii:

  • chude mięso: cielęcina, konina, wołowina z wyjątkiem antrykotu i rozbratla z kością, wszystko na grillu lub pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu,
  • podroby: wątroba, cynadry, ozór cielęcy lub wołowy (czubek),
  • wszystkie ryby, tłuste, chude, o białej lub niebieskiej skórze, surowe, pieczone, wędzone lub gotowane,
  • owoce morza (skorupiaki i mięczaki),
  • drób oprócz kaczki i bez skóry,
  • chuda szynka, chude wędliny z indyka, kurczaka lub wieprzowe,
  • jaja,
  • chude produkty nabiałowe,
  • półtora litra wody z małą zawartością soli mineralnych,
  • środki wspomagające: kawa, herbata, herbatki ziołowe, ocet, zioła, przyprawy, korniszony, cytryna (nie jako napój), sól i musztarda (umiarkowanie).

Spośród tych ośmiu kategorii możemy wybierać produkty bez żadnych ograniczeń, dowolnie je ze sobą łączyć i jeść o każdej porze dnia. Wszystkiego tego, czego nie ma na powyższej liście NIE WOLNO nam jeść, bez żadnych wyjątków. Zapewne po kilku dniach nasz jadłospis wyda się koszmarnie nudny, ale niech rekompensatą będą ubywające kilogramy i perspektywa, że inne produkty niebawem wrócą do naszego menu.

Co jeść podczas drugiego etapu diety proteinowej?

W tej fazie nadal jemy produkty z poprzedniego etapu oraz dodajemy, bez ograniczeń co do ilości i sposobu łączenia, następujące surowe lub gotowane warzywa: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, pory, zieloną fasolkę, kapustę, grzyby, seler, brokuły, wszelkie zielone sałaty łącznie z cykorią, boćwinę, bakłażany, cukinię, paprykę, a nawet marchew i buraki - pod warunkiem, że nie będą podawane do każdego posiłku.

Podczas trwania tej fazy należy stosować naprzemiennie okres łączenia protein z warzywami i okres spożywania protein bez warzyw, aż do osiągnięcia ustalonej wagi. Poprzez okresy przestoju rozdzielone okresami przyspieszenia, przez serię podbojów z następującym po nich czasem odpoczynku, osiągniemy wyznaczony cel.

Najskuteczniejszy i najbardziej odpowiadający rytm to 5/5, pięć dni czystych protein z następującymi po nich pięcioma dniami protein w połączeniu z warzywami. Nie jest to najłatwiejszy sposób, ale wysiłek się opłaca. A fakty są takie, że rytm ten przynosi najlepsze wyniki.

Innym rozwiązaniem jest rytm 1/1, jeden dzień oparty tylko na proteinach na zmianę z dniem, w którym dodajemy warzywa. To tempo najlepiej odpowiada osobom z lekką nadwagą, poniżej 10 kg lub takim, którym brak silnej woli.

Co jeść podczas trzeciego etapu diety proteinowej?

Czas trwania kuracji przejściowej oblicza się zależnie od wielkości utraconej wagi : dziesięć dni nowej diety na każdy utracony kilogram. Jeśli straciliśmy 20 kg, trzeba ją stosować przez okres wynoszący 20 razy dziesięć dni, co stanowi dwieście dni, czyli sześć miesięcy i dwadzieścia dni. W ten sposób każdy łatwo obliczy czas dzielący go od ostatecznej stabilizacji.

Podczas fazy utrwalania wagi należy jak najściślej stosować się do diety pozwalającej na spożywanie następujących pokarmów:

  • pokarmy proteinowe fazy uderzeniowej,
  • warzywa kuracji równomiernej,
  • jedna porcja owoców dziennie, oprócz bananów, winogron i czereśni,
  • 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie,
  • 40 gramów sera,
  • 2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo,
  • udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej.

Jako nagrodę za stracone kilogramy w tej fazie dodatkowo zyskamy dwa odświętne posiłki w tygodniu. Jednak obowiązkowo i bezwarunkowo należy przestrzegać jednego dnia ścisłej diety proteinowej (kuracja uderzeniowa) w tygodniu. Najlepiej wybrać sobie konkretny dzień i się go trzymać.

Co jeść podczas czwartego etapu diety proteinowej?

Przechodzimy do normalnego sposobu odżywiania w ciągu sześciu dni w tygodniu, stosując zasady zdrowego odżywiania. Należy stosować raz w tygodniu dzień czystych protein (kuracja uderzeniowa) w sposób regularny, ścisły i przez całe życie a także spożywać codziennie 3 łyżki stołowe otrąb owsianych. Zaniedbanie tych dwóch zasad, stanowiących jeden z filarów planu Protal, to gwarancja odzyskania całej utraconej wagi w niedalekiej przyszłości.

Dieta proteinowa - możliwe dolegliwości

W czasie trwania diety powinniśmy liczyć się z wystąpieniem pewnych dolegliwości, które, o ile wystąpią, z każdym dniem będą mniej dokuczliwe.

Przez pierwsze dni możemy czuć się zmęczeni i osłabieni. Jest to czas, kiedy ciało spala kalorie bez większego oporu. W tym czasie nie wykonujmy zbyt forsownych ćwiczeń, nie uprawiajmy sportów wyczynowych, unikajmy zbyt dużego wysiłku. Najczęściej po trzecim dniu zmęczenie i apatia znika, ustępując miejsca poczuciu euforii i energii, które zwiększa się jeszcze pod wpływem tego, co pokazuje wskaźnik wagi.

Inne reakcje, które mogą towarzyszyć stosowaniu diety proteinowej, to:

  • trochę nieprzyjemny oddech i wrażenie suchości w ustach
  • zaparcia, pojawiające się po czwartym dniu
  • uczucie głodu, które znika po trzecim dniu kuracji.

Opracowała: Katarzyna Dyllus

Komentarze do: Dieta proteinowa (protal)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz