Szukaj

Dieta: nowe równanie pozwalające lepiej stracić na wadze

Utrata wagi ma być dwa razy trudniejsza niż jak to zakładają narodowe programy. Ale, wszyscy ci, którzy marzą o tym, aby się odchudzić, nie powinni wpadać w panikę, albowiem badacze amerykańscy po raz kolejny przychodzą z odsieczą. Tym razem, proponują oni program online, który pozwala ustalić sobie bardziej realistyczne cele. A więc, i mniej demotywujące.



Co jednakże nie znaczy, że nie należy podejść do tego z ostrożnością.

Aby dieta się powiodła...?

Cóż, na samym początku trzeba mnóstwo dobrej woli. Ale kiedy dosłownie przestrzegamy zaleceń, zdarza się, że nie tracimy wszystkich kilogramów, które chcielibyśmy stracić. Brak przekonywujących rezultatów czasami powoduje, że niektóre osoby rezygnują z dalszej diety.

W czasie corocznego kongresu AAAS (American Association for the Advancement of Science, amerykańskie stowarzyszenie na rzecz postępów w nauce), badacze amerykańscy z amerykańskiego instytutu zdrowia (National Institute of Health) wyjaśnili jakie są przyczyny tej klęski.

Zdaniem tych naukowców, oficjalne zalecenia amerykańskich władz zdrowotnych są zbyt uproszczone i pacjenci, którzy podążają za nimi, tracą połowę tej wagi, która została im obiecana, rok po rozpoczęciu diety. Wytyczne te stwierdzają, że jeżeli dana osoba ograniczy liczbę zjadanych kalorii o 500 dziennie, uda jej się stracić około 450 gram tygodniowo.

Jeżeli nawet to może okazać się prawdą na samym początku diety, to jednakże trzeba również brać pod uwagę fakt, że ciało przystosowuje się do tego braku kalorii i zwalnia swój metabolizm. Pacjent osiąga więc martwą fazę.


Program, który mówi jak stosować dietę

W obliczu tego problemu, naukowcy amerykańscy pokusili się o próbę znalezienia rozwiązania. I oto, co nam proponują: program online, body weight simulator, który oblicza wysiłki, jakie należy podjąć, jeżeli chcemy zaspokoić swoje ambicje.

Ustalając bardziej realistyczne cele, badacze amerykańscy mają nadzieję, iż zachęcą ludzi z nadwagą do odchudzania się, a ci z kolei nie będą tracić motywacji i będą kontynuować wysiłki aż do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi.


W czasie wspomnianego wyżej kongresu, badacze wyjaślini, że według ich modelu, aby stracić 4,5 kilo w ciągu trzech lat, trzeba zmniejszyć swoją codzienną dawkę kalorii o 100. A w tym tempie, będziemy potrzebować jednego roku, aby stracić połowę z założonej wagi, i kolejnych dwóch lat, aby osiąnąć wymarzony cel.

Program ten będzie do dyspozycji pacjentów oraz lekarzy amerykańskich. Można go będzie używać określając spersonalizowane programy w takim rytmie, jaki każdy pacjent sobie zażyczy. Program ten nie tylko ma na celu ponowne zdefiniowanie proporcji kalorycznych, ale również koncentruje się na aktywności fizycznej i na spalaniu energii.

Kevin Hall, który nadzorował to badanie, stwierdza, iż chodzi tutaj o rozsądne przyjrzenie się czasowi, który jest niezbędny do utraty wagi. A zmiany w odżywianiu oraz ćwiczenia są niezbędne, aby osiągnąć zdrową wagę i ją utrzymać.

Równanie o tysiącu nieznanych


Jednakże, nie należy na ślepo ufać takiemu programowi. Jak stwierdza amerykański Departament Zdrowia, nie dajemy specyficznych zaleceń odnośnie ilości kalorii w czasie diety, ponieważ dla każdego wygląda to inaczej. Osoba, która chce naprawdę precyzyjnej porady, powinna się po nią zwrócić do profesjonalisty.

Trzeba być świadomym, że otyłość to równanie z tysącem niewiadomych. Patologia ta zależy od naprawdę wielu czynników, pośród których dziesiątki dotyczą setek genów, odżywiania albo siedzącego trybu życia.

Program ten więc nie jest w stanie kontrolować tych wszystkich indywidualnych parametrów. Co jednakże nie znaczy, że nie osiągniemy generalnych satysfakcjonujących rezulatatów, ale na dzień dzisiejszy, jeżeli chcemy stracić na wadze, pozostaje konsultacja ze specjalistą.

Komentarze do: Dieta: nowe równanie pozwalające lepiej stracić na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz