Szukaj

Dieta bogata w tłuszcz może pomóc w utracie masy ciała

Naukowcy twierdzą, że dieta bogata w określony rodzaj tłuszczu, może zwiększyć metabolizm i pomóc w utracie wagi. Jak sugerują wyniki badań opublikowanych w The Journal of Lipid Research. Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie, deklarują, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania diety przyspieszającej metabolizm i jednocześnie zmniejszającej zmęczenie mięśni.Naukowcy twierdzą, że mięśnie szkieletowe, osób cierpiących na otyłość, zawierają enzym zwany SCD1, będący w stanie rozbić tłuszcze nasycone. SCD1 zamienia tłuszcze nasycone w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które łatwiej poddają się metabolizowaniu.

Zazwyczaj wątroba produkuje ten enzym w zależności od zawartości tłuszczów w spożywanych pokarmach. Odkryto jednak także, że ta substancja produkowana jest również w mięśniach podczas wykonywania ciężkiej pracy oraz mięśniach szkieletowych osób otyłych. Aby określić dokładne właściwości SCD1, zmodyfikowano genetycznie myszy w taki sposób, że ich mięśnie stale produkują enzym. SCD1, co zwiększyło ich metabolizm oraz energię.

Następnie naukowcy porównali mięśnie szkieletowe mysz zmodyfikowanych oraz dzikich. Genetycznie zmodyfikowane myszy wykazywały wysoki poziom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w porównaniu z myszami dzikimi, między innymi kwas linolowy, który może dostać się do organizmu poprzez dietę. Oznacza to, że zmodyfikowane myszy mogły zjeść więcej. Jednocześnie badania wykazały, że myszy zmodyfikowane ważyły mniej oraz wzrosła ich zdolność do wysiłku w porównaniu z myszami dzikimi.


Chead Paton adiunkt w Zakładzie Żywienia na Uniwersytecie w Teksasie mówi: - Wśród genetycznie zmodyfikowanych zwierząt znalazły się takie, które w czasie zwiększonego zużycia energii dostawały zwiększoną zdolność wysiłkową.

Na przykład na kółkach do ćwiczeń normalne myszy czuły zamęczenie po 7 do 10 minutach, a te zmodyfikowane genetycznie mogły ćwiczyć przez około 70 minut.

Enzym SCD1

Naukowcy chcieli wiedzieć, co dzieje się w mięśniach szkieletowych. Okazało się, że wzrost SCD1 oprócz zwiększonego spożycia żywności powoduje także wzrost produkcji kwasu linolowego w tkankach mięśniowych. Następnie kwas uruchamia część komórek mięśniowych DNA, co zachęca komórki do utworzenia większej ilości mitochondriów oraz uruchamia białka, skłaniając komórkę do spalania nadmiaru energii z dodatkowej żywności, zamieniając ją w ciepło. Naukowcy nazywają to rozłączeniem.

Potencjał nowych suplementów

Profesor Paton, zauważa, że ich odkrycie może prowadzić do suplementacji w diecie człowieka, po to by osiągnąć ten sam wynik: - Nie można zmienić ludzkiego genomu, ale daje nam to wgląd, jak można włączyć tę samą część DNA u ludzi, w mięśniach szkieletowych, które mogą spalić nadmiar energii w ciepło, a nie przechowywać ją.

Komentarze do: Dieta bogata w tłuszcz może pomóc w utracie masy ciała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz