Szukaj

Czy programy telewizyjne wpływają na ilość spożywanego jedzenia?

Wiele ostatnich badań wykazało, że oglądanie telewizji jest związane ze zwiększoną ilością spożywanego posiłku. Badania sugerują również, że osoby przebywające na określonej diecie, silniej reagują na bodźce płynące z telewizji zwłaszcza, jeżeli związane są one z jedzeniem, niż u osób niebędących na diecie.

Osoby będące na diecie częściej wykazują chęć kontroli własnej wagi oraz celu, którym jest zdrowa i smaczna żywność. Przeprowadzone zostało badanie, które ma na celu sprawdzenie, jak treści telewizyjne oraz spożywanie żywności są ze sobą powiązane. Postawiona została również hipoteza, że osoby z pohamowanym apetytem, które oglądały w telewizji treści związane z żywnością, będą jeść więcej słodyczy niż osoby z niepohamowanym apetytem.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Cornell University wzięło udział 180 studentów. Badaczy interesował wpływ programu telewizyjnego na smak cukierków, które po obejrzeniu owych programów będą musieli międzyczasie spożywać przekąski. Obie grupy oglądały dwa odcinki serialu SpongeBob. Dostali oni również 10 mini Snickersów i 5 cukierków Hilside. Pierwsza gruba oglądała odcinki, w której SpongeBob sprzedawał w barze czekoladę i i odcinki, w których Meduza Hunter zbierała galaretkę. W międzyczasie, druga badana grupa oglądała odcinki, które nie były w żaden sposób powiązane z żywnością. Obie grupy po obejrzeniu programów, poproszone zostały o wypełnienie ankiety na temat ich doświadczeń telewizyjnych oraz przekąsek, które w międzyczasie spożywali. Po badaniach, naukowcy postanowili obliczyć ilość dodatkowych kalorii w organizmie oraz BMI.

Wyniki nie przyniosły jednak ogromnych różnic w ilości spożywanych posiłków względem treści programów, które oglądali. Różnice były niewielkie. W pierwszej grupie osoby z pohamowanym apetytem, zjadały średnio 2,71 Mini Snickersa i 2,05 cukierków, podczas gdy w drugiej grupie osób niebędących na diecie średnia wyniosła 4,04 snickersów i 2,35 cukierków.

Badania mimo wszystko wyraźnie wykazały, jak treść telewizyjna wpływa na spożywanie posiłków podczas oglądania. Przyszłe badania powinny poszerzyć zakres grup wiekowych oraz stanów BMI badanych, a także pozwolić na inne ustawienia konsumpcji, takie jak słone przekąski czy spożywanie pełnych posiłków podczas oglądania programów telewizyjnych.

Komentarze do: Czy programy telewizyjne wpływają na ilość spożywanego jedzenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz