Szukaj

Jak być pewnym siebie?

Odpowiedź na pytanie w tytule artykułu wbrew pozorom nie jest prosta. Wielu ludzi z brakiem pewności siebie walczy przez całe lata, chwytając się przeróżnych sposobów, począwszy od specjalnych kursów, a nawet na hipnozach skończywszy. Wystarczy jednak powoli zmieniać swój tok myślenia i małymi kroczkami wdrażać w życie pewne wskazówki.

Jak być pewnym siebie?

Przede wszystkim należy zacząć od postawy. Wyprostować zgarbione plecy, podnieść nieco podbródek, tak niewiele, a już postrzegani jesteśmy jako bardziej stanowczy. Nie wyobrażaj sobie, że ludzie patrzący na ciebie na ulicy dostrzegają jedynie twoje wady lub że spoglądają, bo zapewne jesteś brudny lub źle ubrany. Uwierz, że zerkają, bo interesująco wyglądasz. Na początek spróbuj przejść po ulicy z podniesioną głową. Gdy nawet to stanowi problem, zrób to w ciemnych okularach. Być może dostrzeżesz, że takich ludzi, jak ty jest więcej, co na pewno doda ci otuchy w dalszych poczynaniach. Znajdź w sobie kilka cech, które naprawdę lubisz i staraj się je wyeksponować. Wypisz je sobie na kartce lub uporczywie powtarzaj w myślach, chcąc nie chcąc w końcu sam się przekonasz i uwierzysz w to.

„Z jakim przystajesz, takim się stajesz” stare, ale jakże mądre przysłowie. Nieświadomie przebywając z kimś, przejmujemy od niego pewne zachowania, sposób mówienia i gestykulacji. Otaczanie się ludźmi odważnymi, przebojowymi, pozwoli nam nabyć cech charakterystycznych dla osób pewnych siebie. Nie chodzi jednak jedynie o aspekt zewnętrzny. Po pewnym czasie możemy przejąć także ich tok myślenia, ich zachowania, a to już będzie duży krok w kierunku zdobycia większej pewności siebie.


Sposób w jaki mówimy także uzewnętrznia to, czy jesteśmy pewni siebie, czy też nie. Starajmy się mówić wyraźnie i nade wszystko w miarę głośno – prośby o powtórzenie mogą być dodatkowo krępujące. Słowa, które wypowiadamy powinny sprawiać wrażenie pewnych. Musimy także wierzyć w co mówimy, jedynie wtedy będziemy traktowani jako wiarygodni rozmówcy. W tym wszystkim nie zapomnijmy szanować punktu widzenia innych, ich zdania. Nie bójmy się przyznawać do błędu, czy pomyłki. Wbrew pozorom nie umniejszy to naszej pozycji w oczach rozmówcy, a wprost przeciwnie – zyskamy u niego szacunek.  Nie unikajmy kontaktu wzrokowego. Odważni ludzie potrafią spojrzeć rozmówcy w oczy.


Nie bójmy się mówić o swoich zaletach. Zawsze w rozmowie możemy niepostrzeżenie wtrącić drobną wzmiankę na temat jakiejś swojej pozytywnej cechy. Będziemy postrzegani tak, jak o sobie mówimy i myślimy. Starajmy się, więc nie rozprawiać o swoich kompleksach. Być może są one w ogóle niezauważalne dla osób z naszego otoczenia.

Podstawą tego, aby móc czuć się dobrze, jest odczuwany przez nas komfort. Jeśli coś nas krępuje, czy to ubranie, makijaż, czy miejsce, w którym przebywamy, nigdy nie pokażemy, że jesteśmy pewni siebie. Po pierwsze dlatego, że cały czas będziemy myśleć o szczególe, który nam przeszkadza, nie będziemy w stanie skupić się na niczym innym. Po drugie nie odczujemy swobody, a jednak jest to nieodłączny element towarzyszący osobom pewnym siebie. Odnajdźmy styl, w którym czujemy się dobrze – to na pewno pomoże nam sprawić, abyśmy byli postrzegani jako osoby odważne i stanowcze.

Pewności siebie można, a nawet trzeba się nauczyć. Pomoże nam ona nie tylko w pracy, ale także w kontaktach towarzyskich. Grono naszych znajomych z pewnością się powiększy. Musimy znać swoją wartość, wtedy nikt nie będzie w stanie sprawić, że poczujemy się gorsi.

Autor:

Agnieszka Witek

Komentarze do: Jak być pewnym siebie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz