Szukaj

Jak stać się asertywnym?

Umiejętność mówienia NIE jest bardzo cenna. Pomaga zachować indywidualizm oraz pozwala działać zgodnie z własnym dobrem. Asertywność jest umiejętnością kojarzoną przede wszystkim z osobami, które mają wysokie poczucie własnej wartości oraz które nie boją się wyrażać swojego zdania.

Jak stać się asertywnym?

Najważniejsze – asertywność to nie agresja!

Asertywność często mylona jest z zachowaniem wręcz agresywnym. Bycie asertywnym nie polega jednak na braku szacunku do drugiego człowieka. Nie łączy się również z bezwzględnością i egoizmem.

Nieasertywnym zachowaniem nie jest też uległość i bierność. Wynikają one z braku pewności siebie oraz braku przekonania o prawie do bycia sobą. Uważamy, że inni są od nas lepsi w związku z czym mogą decydować za nas, bo zrobią to pewnie lepiej. Przyczynia się to do nagromadzenia w nas złości, którą prędzej czy później gdzieś będziemy musieli wyładować.

Co w takim razie jest asertywnością
?

To stanowczość i bezpośredniość w kontaktach międzyludzkich. Osoba asertywna ma swoje zdanie i nie poddaje się naciskowi otoczenia. Jeżeli jest przekonana o słuszności swego celu – bez względu na zdanie innych, realizuje go.

Osoba asertywna potrafi wyrażać swoje myśli, poglądy, nie bojąc się reakcji otoczenia. Ma świadomość, że może być sobą. Z drugiej strony rozumie również, że każda jednostka owe prawo posiada, w związku z czym nie narzuca innym bezwzględnie swojego zdania.


Warto być asertywnym?


Oczywiście, że warto. Umiejętność ta niesie ze sobą ogromne korzyści.

Przede wszystkim pozbywamy się lęku w kontaktach międzyludzkich. Podwyższa się nasze poczucie wartości, jak również stajemy się bardziej otwarci. Potrafimy jasno wyrażać swoje potrzeby, nie kumulujemy w sobie złości, tylko otwarcie mówimy o jej przyczynach, przez co redukujemy negatywne emocje.


Zanikają też fizyczne dolegliwości – ustępuje ból głowy i żołądka, których przyczyną był stres i lęk.

Jak stać się asertywnym?

Asertywności można się nauczyć. Potrzeba jedynie czasu i wytrwałości. Najważniejsze, abyśmy zaczęli od przyjrzenia się swoim relacjom z innymi ludzmi. Pomoże to zrozumieć, co utrudnia nam kontakty z innymi ludzmi, z czym mamy problem. Gdy już będziemy znali przyczynę problemu, będziemy mogli móc go rozwiązać.

Pniżej kilka rad, które pomogą posiąść umiejętność asertywności:

1. Bądź pewny siebie
– mów otwarcie o wszystkim, co Ci się nie podoba oraz z czym się nie zgadasz.

2. Gdy czegoś nie rozumiesz – pytaj
, unikniesz w ten sposób nieporozumień i zbędnych kłótni.

3. Patrz ludziom w oczy podczas rozmowy
– pokaże to, że nie boisz się konfrontacji.

4. Mów wyraźnie i spokojnie
.

5. Krytykuj działania, a nie osobę
– w przypadku, gdy czyjeś działania nam nie odpowiadają, krytyce poddajemy nie osobę, która je wykonuje, lecz tę konkretną czynność.

6. Przed rozmową opanuj wszystkie negatywne uczucia
.

7. Bądź uprzejmy i mły
.

Asertywność jest umiejętnością, którą nabywamy w ciągu całego swojego życia. Niektórzy ludzie się z nią rodzą, inni muszą poświęcić wiele lat, aby się jej nauczyć. To duży trud, jednak warto go wykonać, aby móc cieszyć się życiem i mieć powodenie w kontaktach interepersonalnych.

Komentarze do: Jak stać się asertywnym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz