Szukaj

Świat po rozstaniu - jak poradzić sobie z własnymi uczuciami w najtrudniejszym momencie życia?

Jednym z najcięższych przeżyć w życiu każdego człowieka jest rozstanie z ukochaną osobą. Rozstania te mogą mieć różny charakter: strata z powodu zdrady partnera, śmierci bliskiej osoby lub zakończenie pierwszej młodzieńczej miłości. Ale obojętnie od płci i wieku zawsze boli tak samo, ponieważ każdy darzył tą jedną osobę wyjątkowym, niepowtarzalnym w stosunku do innych uczuciem.

Świat po rozstaniu - jak poradzić sobie z własnymi uczuciami w najtrudniejszym momencie życia?

Jednym z najbardziej bolesnych przeżyć związanych z rozstaniem jest porzucenie przez inną osobę. Dlaczego tak bardzo każdy je przeżywa? Ponieważ dotyka nas kilkakrotnie w życiu. Rzadko zdarza się, aby nasza pierwsza młodzieńcza miłość została naszym życiowym partnerem, biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie pierwsze zauroczenie przeżyliśmy już w przedszkolu.

Rozstania w związkach przybierają różny rodzaj. Mogą być spowodowane zdradą partnera, niezgraniem się charakterów, problemami finansowymi, czy po prostu wygaśnięciem między partnerami przysłowiowej „chemii”. I niezależnie od wieku i długości trwania związku rozstanie to boli. Jak sobie z tym poradzić? Czy tylko kobiety przeżywają utratę partnera? A może to mężczyźni dłużej rozpamiętują rozstanie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że rozstanie z partnerem nie jest końcem naszego miłosnego czy towarzyskiego życia. Owszem na początku jest ciężko, uronimy kilka łez,  zjemy dużą porcję lodów, skasujemy kilka wspólnych zdjęć. Nie chcemy wierzyć  naszym przyjaciołom i rodzinie, że dalej można żyć, tracimy część swojej dobrej samooceny, preferujemy w tym czasie ciemniejsze kolory, a świat nie ma już różowej poświaty. I jak najbardziej należy się nam chwila zastanowienia i namysłu nad tym co było, ale nie po to, aby wpędzić się w depresję, ale aby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Gdy ta faza minie, powinniśmy wrócić do normalnego trybu życia. Aby było łatwiej istnieje kilka uniwersalnych i ponadczasowych wskazówek,  jak sobie poradzić w tym trudnym okresie.

„Czas leczy rany” – ta, każdemu znana sentencja powtarzana jest jak mantra w książkach, filmach czy przez naszych bliskich. Ale czy jest skuteczna? Oczywiście – należy dać sobie trochę czasu, ochłonąć, poznać nowych ludzi, a z jego upływem zaczniemy widzieć świat w bardziej kolorowych barwach, dostrzegać ludzi uśmiechających się do nas na ulicy, aż dojdziemy do wniosku, że to co było, stanowiło świetną szkołę dla przyszłych naszych decyzji.  Często, gdy rozstajemy się z partnerem, cierpią też nasi bliscy, ponieważ zazwyczaj na nich wyładowywujemy swoje emocje.  Aby odciążyć ich z naszej emocjonalnej huśtawki możemy zacząć uprawiać sport – nie tylko zmęczy nas fizycznie, ale dzięki niemu staniemy się (i nie tylko sami dla siebie!) atrakcyjniejsi, a dzięki endorfinom, które się wydzielają podczas wysiłku fizycznego poprawi się nasz ogólny nastrój. 


Użyj lustra – przechodząc koło niego uśmiechnij się szczerze, z radością jakbyś zobaczył dawno niewidzianego przyjaciela. Pokochaj siebie, tylko w ten sposób będziesz w stanie kochać innych i sam również doświadczysz miłości.

Rozstanie to definitywny koniec. Wolno nam zachować dobre wspomnienia wydarzeń przeżytych z partnerem, ale nie możemy myśleć o sobie jako o kimś będącym nadal w związku. Traktu się jak singla! To nie jest choroba. Singiel to osoba aktywna, która ma wiele możliwości zwiedzania świata, poznawania nowych ludzi, będąca nieskrępowana przez drugą osobę. Pomyśl o wszystkim z drugiej strony – teraz masz nieograniczony czas na spotkania ze znajomymi, nie musisz przypominać mu, żeby znowu wyniósł śmiecie, a jej, aby nie wydawała tyle na kosmetyki. Planując wakacje, robisz co, kiedy i z kim chcesz.

Jest jednak jedna najlepsza metoda na depresję po rozstaniu. Zna ją każdy, jest bardzo łatwa i prosta do zastosowania – to szczera rozmowa z przyjacielem, lub członkiem rodziny. Nic nie pomoże lepiej, niż wymiana wspólnych doświadczeń, pocieszenie z ust najbliższe osoby, jego zapewnienie, że wszystko będzie dobrze. Mamy wtedy poczucie, że pomimo utraty jednej bliskiej nam osoby, zawsze przy boku pozostaje ta druga, która wesprze nas w trudnej chwili.

Ogólne przekonanie głosi, że to kobiety będąc bardziej wrażliwymi, gorzej przeżywają rozstanie. Czy w rzeczywistości tak jest? Wszystko zależy od osoby, jej charakteru i sytuacji w jakiej doszło do rozstania, ale nie ma żadnych naukowo udowodnionych tez, aby mężczyźni cierpieli mniej. Wręcz przeciwnie. Często zdarza się tak, że to kobieta szybciej znajduje sobie nowego partnera, będąc z nim szczęśliwą. Mężczyźni też posiadają uczucia, i również angażowali się w związek, obojętnie z czyjej winy się on rozpadł. Dlatego również i oni, może i na swój męski sposób, ale przeżywają rozstanie. Dlatego rady przedstawione wyżej są uniwersalne, ponieważ dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, i ponadczasowe, ponieważ stosowane od wieków, zawsze pomagają.

Rozstanie to ból, tęsknota, kilka albumów ze zdjęciami, niepowtarzalne wspomnienia. Każdemu kojarzy się na ogół z negatywnymi uczuciami. Ważne jest, aby ten czas nie był tylko straconym momentem naszego życia, ale lekcją dla późniejszych związków.

Komentarze do: Świat po rozstaniu - jak poradzić sobie z własnymi uczuciami w najtrudniejszym momencie życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz