Szukaj

Zobacz, jakim jesteś typem osobowości

Na naszą osobowość wpływ mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także to w jakim środowisku się wychowujemy, jakich ludzi spotykamy na swojej drodze. Wszystkie przebyte doświadczenia, mniej lub bardziej, oddziałują na to, jaki mamy typ charakteru.

Zobacz, jakim jesteś typem osobowości


Wielu uczonych, na podstawie różnych czynników, podjęło próby klasyfikacji ludzkich temperamentów. Jednak najwcześniejszą i najbardziej znaną typologią jest klasyfikacja wg Hipokratesa i na jej podstawie w dalszej części artykułu przedstawione zostaną zalety i wady każdego z typów osobowości oraz wskazówki, jak pracować nad poszczególnymi charakterami.

Sangwinik – beztroski optymista

Jako pierwszego wyróżnić możemy sangwinika. Charakterystycznymi cechami tego usposobienia są m.in. optymizm, otwarcie w relacjach interpersonalnych oraz pogoda ducha. Osoba o tym typie charakteru przyciąga do siebie ludzi – to istna dusza towarzystwa. Potrafi rozmawiać godzinami, a przy tym, dzięki wrodzonemu poczuciu humoru, nie zanudzić słuchacza. Relację zaistniałą podczas rozmowy z druga osobą zacieśnia poprzez bezpośredni kontakt fizyczny, np. poklepanie po plecach, czy przytrzymanie ręki. Swoje uczucia, zarówno te pozytywne jak i  negatywne, okazuje w sposób wylewny,  niemniej mimo chwilowej złości, nie potrafi długo chować urazy.

Sangwinik posiada jednak i mniej pozytywne cechy. Przeszkodą w dążeniu do wyznaczonych sobie celów, może być brak determinacji. Ma słomiany zapał, dużo mówi, przesadnie koloryzuje, co z kolei może prowadzić do kłamstwa. Nie jest to materiał na dobrego przyjaciela, gdyż od słuchania preferuje mówienie, a gdy rozmówcy uda się dojść do słowa, nierzadko mu się zdarza przerywać. Zorganizowanie i dojrzałość to również nie cechy sangwinika.

Jeśli chcesz popracować nad swoim charakterem, musisz przede wszystkim zapanować nad  gadatliwością. Postaraj się wczuć w sytuację swojego rozmówcy, wysłuchać go i nie przerywać. Na pewno ucieszy go, gdy zadasz jakieś pytanie odnośnie do tego co powiedział, będzie to świadczyć o twoim zainteresowaniu. Postaraj się wyznaczyć sobie mniejszy cel lub podziel go na etapy. Na pewno będzie to korzystne dla efektu końcowego. Zacznij prowadzić notatnik, gdzie będziesz mógł spisywać swoje aspiracje. Konkretne zapiski pozwolą zobrazować cel, a co za tym idzie, łatwiej go osiągnąć. Taki notes da ci również szansę na lepszą organizację i zapanowanie nad bałaganem w swoim życiu.

Choleryk – stanowczy złośnik

Kolejnym typem charakteru jest choleryk. W przeciwieństwie do sangwinika cechuje się on silną wolą i zdecydowaniem. Potrafi postawić sobie cel i wytrwale do niego dążyć, trudno go zniechęcić. Jest stanowczy i ambitny, ma silną potrzebę niezależności. Doskonale radzi sobie w trudnych sytuacjach, w których inni straciliby głowę. Dob

Jak każdy z temperamentów posiada wady. Najdotkliwiej odczuwalną dla współtowarzyszy są gwałtowne i niekontrolowane wybuchy złości, które mogą być połączone z agresją. Trudno mu wtedy zapanować nad wypowiadanymi słowami, nie bierze pod uwagę, że może w ten sposób nieodwracalnie kogoś skrzywdzić. Ma potrzebę dominacji, lubi narzucać swoje zdanie, nie przyjmując do wiadomości, że może nie mieć racji. Nie jest więc w stanie dostrzec swoich wad i błędów. Sam silny, gardzi słabością innychra organizacja, oddanie dla nielicznych przyjaciół to ich mocne strony.

Choleryk powinien przede wszystkim zapanować nad napadami złości. Pomyśl zanim coś powiesz – słowa, szczególnie te przykre, raz wypowiedziane zostawiają ślad na długi czas. Jeśli czujesz, że zaraz wybuchniesz, wyjdź! Idź pobiegać, weź 10 oddechów, zrób coś co pozwoli ci się uspokoić. Zwrócić również uwagę na niezachwiane przekonanie o swojej racji. Spróbuj wziąć pod uwagę zdanie innych, być może dowiesz się czegoś nowego, zmienisz perspektywę patrzenia na różne sprawy. Jednak nie traktuj tego jako ataku na swoją osobę, ale jako nowe doświadczenie, które przecież lubisz zdobywać.

Flegmatyk – zrównoważony pesymista

Flegmatyka cechuje przede wszystkim spokój i opanowanie. Jedną z nieocenionych zalet jest to, iż posiada ogromne złoża cierpliwości. Dzięki zrównoważonemu usposobieniu ciężko wyprowadzić go z równowagi. Zawsze życzliwy, uprzejmy, pozytywnie nastawiony do otoczenia.

Obcowanie z flegmatykiem to być może nie szaleńcza, niekończąca się przygoda, ale jest przyjemne, gdyż nie szuka on konfliktów, potrafi słuchać.
Niezaprzeczalną wadą flegmatyków jest lenistwo oraz niezdyscyplinowanie, często odkładają wszystko na później.

Przez swój spokojny charakter nie potrafią się ekscytować, pełną piersią przeżywać nowych doświadczeń, przygód. Być może dlatego nie nosi w sobie potrzeby rozrywki, żyjąc w przekonaniu, że inni odczuwają tak samo. Nie wie, co znaczy być asertywnym, dlatego przyjmuje na siebie, więcej niż sugeruje to zakres jego obowiązków.

Flegmatyk powinien zacząć od przezwyciężenia swojego lenistwa. Spróbuj uzmysłowić sobie, co przeszkadza ci w wykonaniu swoich obowiązków. Być może to, co cię hamuje jest bardziej błahe niż ci się wydaje. Wyznacz sobie, nie bardzo odległy termin rozpoczęcia zadania. Postaraj się być bardziej asertywny, nie musisz zgadzać się na wszystko, czego chcieliby od ciebie otaczający cię ludzie. Jedź na wycieczkę w góry, usiądź na polance i zachwycaj się pięknem krajobrazu!

Melancholik – perfekcyjny romantyk

Temperament melancholika charakteryzuje się popadaniem w skrajności: przeżywa najwyższe wzloty i najgłębsze depresje. Posiada analityczny umysł i jest skłonny do rozmyślań.  Wyczulony na piękno i muzykalny przejawia zdolności artystyczne. Jest wrażliwy na potrzeby innych. Troszczy się o innych, cierpliwie słucha, pomaga w rozwiązywaniu problemów. Ostrożnie dobiera sobie przyjaciół. To idealista, również pod względem wyboru partnera. W pracy skrupulatny, dokładny, zorganizowany, przestrzega regulaminu. Zawsze kończy rozpoczęte zadania. Lubi wykresy, schematy, wykazy i liczby.

Mimo tych zalet ma również wady. Jest nieufny i przewrażliwiony. Wszędzie węszy krytykę, której tak naprawdę nikt nie wyraził, często powodem tego może być jego niska samoocena. Łatwo popada w depresję. Ma raczej negatywne podejście do otoczenia. Życie traktuje ze śmiertelną powagą, co później skutkować będzie ciągłym narzekaniem na świat i ludzi.

Melancholik powinien spróbować popatrzeć na życie w bardziej optymistyczny sposób. W każdej sprawie można znaleźć coś pozytywnego. Należy stawiać sobie wymagania, które jest się w stanie spełnić. Trzeba otaczać się ludźmi, którzy patrzą na życie przez różowe okulary. Optymizm jest zaraźliwy! Melancholik musi zaakceptować, że jest tylko człowiekiem, a żaden człowiek nie jest bez wad.

Tak naprawdę mało jest ludzi, którzy stricte dopasowani są do jednego modelu. Często występują typy mieszane. Najważniejsze, by odnaleźć w swojej osobowości zalety, które należy pielęgnować i wady, nad którymi trzeba pracować.

Autor:

Agnieszka Witek

Komentarze do: Zobacz, jakim jesteś typem osobowości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz