Szukaj

Jak radzić sobie z gniewem?

Brak umiejętności radzenia sobie z gniewem, może prowadzić do agresji lub nawet poważnych chorób zdrowotnych. Ważne jest też, aby umieć wyładowywać swoją złość nie raniąc przy tym ani siebie, ani innych. Poznaj kilka metod pozbywania się negatywnych emocji.

Jak radzić sobie z gniewem?

Gniew jest negatywną reakcją emocjonalną, powstałą wskutek nieprzyjemnych zdarzeń, kłótni lub sytuacji w których się aktualnie znajdujemy lub której wpływ odczuwamy nawet po ich zakończeniu. Gniew składa się z trzech elementów: myśli, reakcji fizjologicznej oraz zachowania i może być przez nas kontrolowany.

Najczęstsze przyczyny pojawiania się gniewu

Wyniki badań ukazały, że najczęstszymi przyczynami powstania w nas gniewu są:
  • naruszenie wolności osobistej przez drugą osobę,
  • nieudana próba obrony własnego ego,
  • chęć dominacji, która nie ma pokrycia z rzeczywistością,
  • działania innych, które w naszej opinii są błędne.
Negatywne skutki gniewu

Negatywne skutki długotrwałego gniewu pojawić się mogą na trzech płaszczyznach: fizjologicznej, behawioralnej oraz psychicznej.

Gdy wpadamy w furię, która jest często reakcją towarzyszącą gniewowi, w naszym ciele następuje wzrost adrenaliny, podniesienie ciśnienia i przyspieszenie tętna. To natomiast w może doprowadzić do wylewu lub ataku serca. Podczas prób tłumienia gniewu, może pojawić się także ból fizyczny.

W przypadku niekontrolowanego gniewu z reguły dochodzi tzw. ataku, motywowanego chęcią przerwania denerwującego działania innej osoby. Przy dobrze rozwiniętej samokontroli sprowadza się on do zachowań werbalnych, a przy jej braku nawet do napaści fizycznej.


Wraz z gniewem pojawiają się złe samopoczucie, negatywne nastawienie do świata, wściekłość oraz poczucie winy. Ich długotrwałe odczuwanie doprowadzić może do depresji, a nawet prób samobójczych.

Jak radzić sobie z gniewem?

Bardzo ważne jest, by umieć radzić sobie z gniewem w skuteczny i bezpieczny sposób. Najlepiej pozbyć się przyczyny gniewu, jednak czasami jest to niemożliwe. Poniżej przedstawiamy kilka metod opracowanych przez specjalistów, które powinny pomóc w takiej sytuacji.

1. Gdy jesteś w pracy i czujesz narastający w sobie gniew, pomyśl o czymś innym np. o składnikach potrzebnych do zaparzenia herbaty lub policz do 10.


To „zresetuje” twój stan emocjonalny i pozwoli na powtórne rozpatrzenie problemu, tym razem ze spokojem.

2. Zwizualizuj sobie przyczynę gniewu lub sytuację, która ją powoduje.

W twoim umyśle powinien pojawić się w tym momencie pewien obraz lub film z twoim udziałem, który ma określone parametry takie jak kolor, wielkość, bliskość. Teraz spróbuj pozmieniać niektóre z tych elementów np. wyobraź sobie tą sytuację czarno-białą, oddal ją od siebie, pomniejsz. W pewnym momencie uzyskasz przed swoimi oczami optymalny dla ciebie obraz w którym wyobrażona sytuacja nie tylko nie będzie wywoływać negatywnych emocji, ale może nawet zacznie wydawać się nieistotna.

3. Jak radził filozof Francis Bacon dobrze jest „przespać” się z problemem.

Czasami następnego dnia coś co początkowo uznaliśmy za sytuację stanowiącą zagrożenie dla nas, może przestać się taką wydawać. Nocne przemyślenia mogą również pozwolić na nabranie dystansu i ułatwić konfrontację z problemem.

4. Rozmowa też pomoże.

Samotne zmaganie się ze strapieniami, może kumulować pojawiające się negatywne emocje i zaburzać obiektywne myślenie. Osoba z którą porozmawiasz, udzieli ci wsparcia psychicznego, które jest bardzo ważne w takiej sytuacji, a może nawet zauważy rozwiązanie, którego dotąd nie brałeś pod uwagę.

5. Zastanów się czy powód twojego gniewu na pewno jest wart tego uczucia.

Prawdopodobnie sytuacja, czy osoba, która powoduje twoje zdenerwowanie, na nie nie zasługuje. Dobrze jest
sobie ponownie uświadomić, że zdrowia nie należy poświęcać na darmo.

Gdy następnym razem poczujesz zbliżający się atak gniewu spróbuj mu zapobiec, wykorzystując poznane techniki. Okażą się one również skuteczne, gdy będziesz już w stanie gniewu. Pamiętaj, że nigdy nie warto poświęcać swojego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), jak również iż gniew jest uczuciem naturalnym, które potrzebuje "ujścia", gdyż kumulacja negatywnych emocji przez dłuższy czas, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Komentarze do: Jak radzić sobie z gniewem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz