Szukaj

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada, której dokonuje osoba, którą kochaliśmy boli najbardziej. Świadomość tego, że zostaliśmy oszukani przez kogoś kogo darzyliśmy bezgranicznym zaufaniem jest bardzo bolesna. Jeżeli nawet dotknęła nas zdrada, musimy sobie z nią poradzić.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Czym w ogóle jest zdrada?


Mówiąc o zdradzie, na samym początku warto zastanowić się czym ona tak naprawdę jest. Zasadniczo nie wszyscy rozumiemy pojęcie zdrady tak samo, dla niektórych zdrada zaczyna się dopiero w momencie, kiedy dojdzie do stosunku seksualnego, z kolei dla innych zdradą są już myśli o innej osobie. Na pewno ciężko stworzyć jednoznaczną definicję zdrady, zważywszy na to, że może ona dotyczyć nie tylko partnerów, ale także przyjaciół.

Kto zdradza?

Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta dopuszczają się zdrady. Kobiety są częściej zdradzane i częściej także są skłonne wybaczyć nieuczciwość swoich partnerów. Analizując wyniki badań można stwierdzić, że znaczna część osób, prędzej czy później będzie musiała poradzić sobie ze zdradą. Oczywiście pod warunkiem, że w ogóle kiedykolwiek dowiedzą się o tym, że są zdradzani, bowiem niewielki procent osób przyznaje się do nieuczciwości względem swojego partnera bądź też partnerki.

Dlaczego zdradzamy?


Motywy zdrady są bardzo różne. Najczęściej pojawia się ona wówczas, gdy potrzeby emocjonalne oraz seksualne nie są w pełni zaspokajane. W chwili, gdy w naszym związku pojawia się rutyna zaczynamy szukać wrażeń poza nim. Kobiety zdradzając, najczęściej szukają ciepła i zrozumienia, a bliskość fizyczna ma dla nich drugorzędne znaczenie. Natomiast u mężczyzn to właśnie potrzeby seksualne są bodźcem, który popycha ich do zdrady.

Jak poradzić sobie ze zdradą?


Nie zawsze kiedy zostaniemy zdradzeni nasz partner będzie nas prosił o wybaczenie. Moment kiedy zdrada ujrzy światło dzienne czasem przynosi ulgę. Osoba, która dokonała zdrady często w końcu przestaje oszukiwać samą siebie i opuszcza swojego dotychczasowego partnera, próbując ułożyć sobie na nowo życie. Wtedy osobie zdradzonej nie pozostaje najczęściej nic innego jak pogodzić się z zaistniała sytuacją. Zapewne większość zdradzonych nie będzie chciała przyjąć tego do wiadomości i jeszcze długo będzie opłakiwać swojego ukochanego lub ukochaną. Jednakże jest to moment kiedy nie możemy zrobić już nic więcej.

W większości sytuacji osoba, która zdradzała będzie nas prosiła o wybaczenie. Paradoksalnie to właśnie owe prośby o wybaczenie, podejmowane przez naszych partnerów, komplikują znacznie naszą sytuację. Wówczas sami musimy zadecydować czy chcemy dalej być z daną osobą czy już nie. Podjęcie tej decyzji jest bardzo trudne.


Z jednej strony stereotyp nakazuje, aby unieść się honorem, dodatkowo jest to moment, kiedy często emocje zwyciężają nad nami i przeważnie decydujemy się na rozstanie. Natomiast z drugiej strony często wygrywa strach. Lęk przed tym, co będzie bez danej osoby paraliżuje nas, nie umiemy myśleć racjonalnie i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez naszego dotychczasowego partnera.

Podejmując decyzję o rozstaniu z kolei, decydujemy się zapomnieć zarówno o danej osobie, jak i o samej zdradzie. Wtedy też postanawiamy zacząć wszystko od nowa. Pamiętajmy, iż od nowa nie znaczy gorzej, znaczy po prostu inaczej!

Powyższe przypadki opisują nam praktycznie taką samą docelowa sytuację, mianowicie zostajemy zdradzeni oraz samotni. Nie ma jednoznacznej i prawidłowej odpowiedzi jak sobie wtedy poradzić. Na pewno trzeba zapomnieć i rozpocząć nowy rozdział swojego życia. W tym przypadku najbardziej prawdziwe wydaje się najbanalniejsze stwierdzenie, że czas leczy rany. Musimy sprostać zaistniałej sytuacji, czy tego chcemy czy też nie.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybaczenie, wcale nie będzie łatwiej. Wybaczenie nie nastąpi od razu, bowiem wcześniej zdrada pociągnie za sobą gniew, rozgoryczenie oraz złość. Pozostanie w związku będzie nie tylko oznaczało próbę zapomnienia o zdradzie, ale także próbę zaufania danej osobie na nowo.

Nie obwiniaj się!

Najgorszą jednak rzeczą, którą możemy zrobić usiłując poradzić sobie ze zdradą będzie obwinianie samych siebie za zaistniałą sytuację. To nie nasza wina, że zostaliśmy zdradzeni. Decydując się na związek trzeba liczyć się z tym, że dochowanie wierności jest jednym z jego głównych fundamentów.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak poradzić sobie ze zdradą, a także jak zachować się, gdy już dojdzie do takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak o tym, że to jak się czujemy zależy tylko od nas samych. Nie musimy marnować czasu na wylewanie łez, możemy stanąć twardo na ziemi i skupić się na przyszłości. Czasu nie uda się cofnąć, ale za to możemy go więcej już nie trwonić.

Komentarze do: Jak poradzić sobie ze zdradą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz