Szukaj

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem?

Wielu z nas zna to uczucie: kołatanie serca, zawroty głowy, pocenie się i stany lękowe. A wszystko spowodowane koniecznością odbycia podróży samolotem. Jak sprawić, by przestały nam one towarzyszyć i pozwoliły czerpać przyjemność z podniebnych wojaży?

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem?

Na samym początku warto zidentyfikować prawdziwą przyczynę strachu. Jest to bowiem bardzo pomocne w jego przezwyciężeniu, o czym przekonuje psycholog Inga Schlattmann. Zazwyczaj lęk wywołany jest ciasnotą, wysokością i poczuciem utraty kontroli. Bo o ile jadąc samochodem lub pociągiem zdaje nam się, iż wciąż mamy pewną kontrolę nad tym co się dzieje, o tyle w samolocie jesteśmy całkowicie zdani na innego człowieka.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że symptomy pojawiającego się strachu różnią się w zależności od płci. Mężczyźni skarżą się na takie objawy jak przyspieszony oddech czy drżenie. Kobiety z kolei mają poczucie dyskomfortu, a ich organizm na zaistniały stres reaguje skurczami.

Jeśli mimo wysiłków nie udało nam się pozbyć lęku przed lataniem, możemy skorzystać ze specjalnych seminariów. Zyskują one coraz większą popularność. O ich skuteczności poświadcza Veit Hemmeter, który jako dziecko bardzo często latał samolotami i nie odczuwał w związku z tym żadnych dolegliwości. Wszystko zmienił jeden lot, który miał miejsce siedem lat temu.


Hemmeter wybrał się wówczas w podróż z Berlina do Estonii. Krótko po tym, jak samolot osiągnął maksymalną wysokość wyłączyły się silniki, a maszyna zaczęła opadać. Wszyscy pasażerowie byli pewni, że się rozbiją, jednak na szczęście pilotowi udało się wykonać awaryjne lądowanie w Berlinie. Po tej przygodzie Hemmeter przestał latać samolotami.
Jednakże ostatnio założył własną firmę, przez co zmuszony jest często wyjeżdżać do miejsc, w które nie można dotrzeć w inny sposób. W związku z tym w marcu zdecydował udać się na wspomniane seminarium.

Hemmeter skorzystał z oferty oferowanej przez monachijską agencję Texter-Millot współpracującej z Lufthansą. Istnieje jednak wiele innych propozycji seminariów organizowanych w kooperacji z takimi liniami lotniczymi jak Air Berlin, Condor czy Germanwings.

Podczas zajęć przedstawiane są techniki relaksacyjne, które uczestnicy mogą wykonywać przed startem, a także w czasie lotu. Najbardziej popularna jest tzw. zbroja z mięśni. Ćwiczenie polega na maksymalnym napięciu mięśni, by następnie je rozluźnić. Ze strachem pomaga uporać się również wyjaśnienie jak zbudowany jest samolot, jak to się dzieje, że tak duża maszyna może latać oraz w jaki sposób przebiega szkolenie pilota. Odpowiedzi na te oraz inne pytania uzyskać można między innymi na wspomnianych seminariach.

Komentarze do: Jak przezwyciężyć strach przed lataniem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz