Szukaj

Jak uporać się z pierwszym dniem w nowej pracy?

Nowa praca to przede wszystkim ogromne wyzwanie. Oto nadchodzi czas, kiedy wszelka nasza wiedza i umiejętności zostaną skonfrontowane z pewnymi oczekiwaniami. Każda osoba przychodząc do nowej pracy, stara się przede wszystkim dobrze wypaść.

Jak uporać się z pierwszym dniem w nowej pracy?

Jednak czasami stres  rujnuje pierwsze wrażenie. Jak w takim razie poradzić sobie podczas pierwszego dnia w nowej pracy?

Najpierw przygotowanie

Zmiana pracy wiąże się przede wszystkim z dużym stresem. Nawet jeśli w poprzednim miejscu czuliśmy się niedoceniani, a relacje z współpracownikami nie układały się najlepiej, to i tak nowe miejsce wzbudza w nas jeszcze większy strach. Nowa praca wiąże się z poznawaniem środowiska na nowo. Chcąc możliwie jak najbardziej zminimalizować stres, warto przed udaniem się do pracy zasięgnąć informacji na temat nowego pracodawcy oraz opinii o nim. Najlepiej sprawdzić też kilka mniej istotnych elementów, jak to, czy są problemy z parkowaniem, ponieważ nie warto dostarczać sobie w pierwszy dzień nowej pracy niepotrzebnych stresów.

Odpowiedni ubiór

Zastanów się wcześniej, jakie ubranie założysz w pierwszy dzień pracy. Z pozoru wydaje się to nieistotne, a jednak ubiór w pierwszy dzień odgrywa znaczenie. Przede wszystkim powinieneś wyglądać profesjonalnie i schludnie. Ubiór pokazuje jakimi ludźmi jesteśmy, a chyba nie chcemy sprawiać wrażenia zdezorganizowanych i roztrzepanych.

Dojazd do pracy


Upewnij się przed pierwszym dniem w pracy, ile zajmuje ci dojazd na miejsce. Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się już pierwszego dnia. Dlatego sprawdź wszystko dokładnie, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.


Dobre pierwsze wrażenie


O tym, że pierwsze wrażenie stanowi bardzo istotny element dalszej współpracy nie trzeba nikogo przekonywać. Od tego jak zaprezentujemy się w ten pierwszy dzień w nowym miejscu, może zależeć nasza dalsza współpraca z pozostałymi pracownikami. Częstym błędem popełnianym przez nowych pracowników jest przekonanie, że potrafią zrobić wszystko najlepiej. Usilne próby przeforsowania swoich pomysłów, a tym samym podważanie kompetencji już stałych wyjadaczy, nigdy nie wpływa dobrze na atmosferę w pracy. Jeśli nie chcesz być negatywnie postrzegany przez kolegów w pracy, przede wszystkim pozwól im na początku wprowadzić się a cały rytm funkcjonowania firmy. Nie przekonuj, że wiesz wszystko lepiej niż oni.


Zyskanie sympatii

Uzyskanie sympatii w nowym miejscu jest bardzo ważne. W końcu w pracy spędzamy kilka lub kilkanaście godzin dziennie, dlatego wskazane jest czuć się dobrze. Zyskanie przyjaźni współpracowników jest bardzo ważne, gdyż tylko wówczas możemy mówić o komforcie psychicznym w nowym miejscu pracy. Co zatem robić, by zyskać sympatię kolegów?
  • Po pierwsze nie rób rzeczy, które mogłyby przeszkadzać innym.
  • Po drugie staraj się być miły, uprzejmy i przyjaźnie nastawiony do współpracowników.
  • Po trzecie zrezygnuj ze złośliwych i dwuznacznych komentarzy, które mogą urazić, nie znających twojego poczucia humoru, kolegów.
  • Po czwarte wykazuj zainteresowanie sprawami twoich współpracowników.
  • Po piąte nie zapominaj o subtelnych komplementach, które są zawsze mile widziane.
  • Po szóste rozmawiaj z kolegami z pracy o ich zainteresowaniach, które mogą pomóc zbudować wam przyjazne relacje.
Ogólne wskazówki

Pierwszego dnia przede wszystkim słuchaj i obserwuj. Mniej sam się wypowiadaj, a więcej pytaj i dowiaduj się od innych. W pierwszych dniach masz prawo być niedoinformowany, dlatego postaraj się uzyskać informacje o wszystkim istotnych sprawach, które pozwolą ci wpasować się w funkcjonowanie zespołu. Raczej nie dawaj się wciągać w plotkowanie i obmawianie innych już pierwszego dnia. Nigdy nie wiesz, kto później okaże się twoim wrogiem, a kto przyjacielem. Opowiadając o swojej poprzedniej pracy, nie wypowiadaj się negatywnie o szefie czy kolegach, ponieważ świat jest mały i nigdy nie wiesz, kto kogo zna. Staraj się być ciekawy ludzi i wypytuj o ich doświadczenie i zainteresowania, co pozwoli ci stworzyć przyjazne relacje.

Komentarze do: Jak uporać się z pierwszym dniem w nowej pracy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz