Szukaj

Wpływ przemocy domowej na dziecko w łonie matki

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazują nowe badania Michigan State University – przemoc domowa może mieć wpływ na dziecko, jeszcze zanim się ono urodzi. Jest to pierwsze badanie, które łączy w sobie kwestię przemocy wobec ciężarnych kobiet oraz objawy emocjonalnej traumy u ich dzieci w pierwszym roku życia. Objawami tymi są koszmary, reakcja udręczenia na głośne dźwięki i jasne światło, unikanie kontaktu fizycznego i trudności w przeżywaniu przyjemności.

- Zarówno dla matek jak i lekarzy, wiedza na temat doświadczania przemocy w trakcie ciąży i jej konsekwencji w postaci urazu u dziecka, może zmotywować do uniknięcia owej przemocy - mówi Alytia Levendosky, profesor psychologii i współautorka badania. Badanie przeprowadzone zostało z udziałem 182 matek w wieku 18-34 lat.

Naukowcy wzięli pod uwagę również inne czynniki ryzyka u matek spodziewających się dziecka. Były to m. in. takie czynniki jak zażywanie narkotyków, stan cywilny, wiek i dochody.

Profesor Levendosky powiedziała, że przemoc w okresie ciąży może spowodować u matki zmiany w systemie reagowania na stres, zwiększając poziom kortyzolu - hormonu, który z kolei może zwiększyć swój poziom u płodu.

- Kortyzol jest neurotoksyczny, co oznacza, że ma szkodliwe działanie na mózg jeśli jego poziom jest za wysoki - kontynuuje Levendosky. - To może tłumaczyć problemy emocjonalne u dziecka po urodzeniu.

Jako psycholog kliniczny od bliskO 20 lat, Levendosky konsultowała się z wieloma ofiarami przemocy domowej, które nie wierzyły, że znęcanie się może mieć wpływ na dziecko, aż do momentu, kiedy ono dorośnie i zda sobie sprawę z tego, co się wydarzyło.

- Kobiety mogą mówić rzeczy typu: "muszę zostawić swojego partnera, kiedy dziecko będzie w tym a w tym wieku, np. ok. 3-4 lat, a do tego czasu wytrzymam przemoc, a dziecko nie będzie tego pamiętać" - mówi profesor - Jednakże powyższe ustalenia wysyłają wyraźny sygnał o tym, że przemoc ma wpływ na dziecko, nawet jeszcze zanim się urodzi.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Wpływ przemocy domowej na dziecko w łonie matki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz