Szukaj

Tlenek azotu może wydłużać płodność kobiet

Podziel się
Komentarze0

Wskazują na to najnowsze badania amerykańskie, o których informuje pismo "Biochemistry". Badacze z Wayne State University w Detroit odkryli, że może on również odmładzać komórki jajowe i zapobiegać wielu wadom genetycznym...

Badacze z Wayne State University w Detroit odkryli, że może on również odmładzać komórki jajowe i zapobiegać wielu wadom genetycznym, które pojawiają się w nich w czasie starzenia. Badania prowadzono na mysich komórkach jajowych, które pobierano w 1 do 2 godzin po uwolnieniu z jajników lub między 4 a 6 godziną po uwolnieniu.

Jak tłumaczą naukowcy, komórki jajowe myszy, które nie zostaną zapłodnione w godzinę po uwolnieniu, zaczynają się szybko starzeć. Późniejsze zapłodnienie podnosi natomiast ryzyko różnych zaburzeń genetycznych i wad w rozwoju zarodka.

Badacze zaobserwowali jednak, że pod wpływem tlenku azotu komórki jajowe starzały się znacznie wolniej. Gaz spowalniał m.in. twardnienie zewnętrznej osłonki jaja, podnosił wydzielanie związków, które zapobiegają wnikaniu do jaja więcej niż jednego plemnika oraz obniżał aktywność struktur, które pośredniczą w rozdzielaniu chromosomów.


"Komórki jajowe starszych kobiet starzeją się szybciej po uwolnieniu z jajnika. Dlatego optymalny czas ich zapłodnienia jest krótszy niż u młodszych kobiet" - tłumaczy biorący udział w badaniach dr Husam Abu-Soud. Zdaniem badacza, eksponowanie tych komórek na tlenek azotu może przedłużyć ich świeżość. Odkrycie to można będzie zatem wykorzystać m.in. w technikach zapłodnienia in vitro, jak również w celu wydłużania zdolności rozrodczych kobiet.

Bardzo istotne jest to, że tlenek azotu nie tylko odmładza komórki jajowe, ale też zapobiega błędom genetycznym, które pojawiają się w nich w miarę starzenia. Błędy te mogą być przyczyną spontanicznych poronień, ogólnych problemów z zajściem w ciążę czy wad rozwojowych u potomstwa. Przykładem jest tu zespół Downa, spowodowany trisomią.

Komentarze do: Tlenek azotu może wydłużać płodność kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz