Szukaj

Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka

Podziel się
Komentarze0

Nowe analizy znanych już wyników badań pokazują, że kobiety używające tabletek antykoncepcyjnych są mniej narażone na raka jajników w dalszym życiu. Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z 24 badań na ten temat i zauważyli, że kobiety używające tabletek antykoncepcyjnych są o 27% mniej narażone na zdiagnozowanie raka jajników. Im dłuższy był okres zażywania tabletek, tym większa była ochrona.Prowadząca badania Laura Havrilesky z Duke University School of Medicine w Durham zauważa, że świadomość pozytywnego wpływu doustnej antykoncepcji na zapobieganie rakowi jest ważna dla społeczeństwa.

Jednak naukowcy podkreślają, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych nie wpływa bezpośrednio na zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka, ponieważ mogły być inne czynniki obniżające to ryzyko, nie uwzględnione w badaniach.

Zgodnie ze statystykami American Cancer Society, diagnoza raka jajników zostanie postawiona jednej spośród 72 kobiet. Choroba zwykle zostaje zauważona w zaawansowanym stadium i większość cierpiących na nią umiera. W związku z tym naukowcy skupiają się przede wszystkim na odnalezieniu sposobów na zapobieganie rozwojowi choroby.

Jednym z takich sposobów może być utrzymywanie zdrowej diety i właściwej wagi ciała. Niektóre badania potwierdzają, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają estrogen i progestagen (lub tylko progestagen), na dłuższą metę może również obniżyć ryzyko zachorowania.

Havrilesky oraz współpracujący z nią lekarze porównali dane z badań, przeprowadzonych na setkach kobiet stosujących doustną antykoncepcję przez różną ilość czasu, biorąc pod uwagę również wiek badanych osób. Następnie porównano te rezultaty z danymi kobiet, które nie stosowały tego rodzaju antykoncepcji.


Naukowcy stwierdzili, że stosowanie jakiejkolwiek doustnej antykoncepcji obniżało ryzyko zachorowania na raka jajników. Kobiety, które zażywały tabletki przez 10 lat lub więcej, były o połowę mnie narażone na zachorowanie w porównaniu z tymi, które nie stosowały ich wcale.

Jeśli rzeczywiście tabletki same w sobie są odpowiedzialne za obniżenie ryzyka zachorowania, według wyliczeń naukowców 185 kobiet musiałoby je zażywać przez 5 lat, żeby zapobiec jednemu przypadkowi zachorowania na raka jajników.


Jednakże żadne badania nie mogą zmusić kobiety do stosowania antykoncepcji, ponieważ jest to decyzja jej oraz jej lekarza. Poza tym nie jest pewne, czy rzeczywiście sama doustna antykoncepcja wyjaśnia zjawisko zmniejszania ryzyka zachorowania na raka.

Naukowcy nie mieli dość czasu, żeby sprawdzić, które dokładnie hormony zawarte w tabletkach wpływają na zmniejszenie zachorowań na raka jajników. W związku z tym każda z kobiet powinna zachować ostrożność w kierowaniu się wynikami najnowszych badań, decydując się na taki sposób antykoncepcji.

Co więcej, inne badania sugerują, że doustna antykoncepcja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Takiego zdania jest Eduardo Franco zajmujący się badaniami nad rakiem w McGill University w Montrealu. Dodaje również, że w takich kwestiach potrzeba przede wszystkim szczerej rozmowy między pacjentką i lekarzem.

Franco twierdzi, że takie analizy nie są zaskakujące, ponieważ wielu lekarzy jest przekonanych o wpływie tabletek antykoncepcyjnych na zapobieganie rakowi jajników. Dodaje również, że nie ma wątpliwości co do związku między doustną antykoncepcją a zapobieganiem rakowi, natomiast źródło tych zależności nie jest do końca jasne.

Havrilesky twierdzi, że sam dowód, że taka zależność istnieje, jest pozytywnym zjawiskiem. Co nie znaczy, że jest to wystarczająco pewne, żeby lekarze zalecali pacjentkom doustną antykoncepcję wyłącznie w celu zapobiegania rakowi jajników.

Natomiast z pewnością można powiedzieć, że wyniki tych badań stawiają tabletki antykoncepcyjne w nowym świetle i ich potencjalne plusy mogą przekonać do ich stosowania te kobiety, które rozważają taką opcję.

Komentarze do: Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz