Szukaj

Stosunek przerywany związany z niechcianymi ciążami

Podziel się
Komentarze0

Zbyt wiele młodych kobiet jako metodę antykoncepcji stosuje stosunek przerywany – w efekcie, to one są najbardziej zagrożone niechcianymi ciążami, w porównaniu do innych pań, według najnowszego amerykańskiego badania, opublikowanego w Obestretics and Gynecology.Naukowcy przeprowadzili ankietę z udziałem ponad 2 200 kobiet w wieku od 15 do 24 lat.

Aż 31% z nich stosowało stosunek przerywany w ramach antykoncepcji, przez ostatnie dwa lata. Spośród nich 21% zaszło w niechcianą ciążę, w porównaniu do 13% kobiet, które polegały na innych środkach antykoncepcyjnych.

Główna autorka badania dr Annie Dude z Duke University w Karolinie Południowej, mówi: - To zachowanie powszechniejsze, niż mogłoby nam się wydawać. Ale nasze badanie pokazuje, że stosunek przerywany jako metoda antykoncepcji jest o wiele bardziej zawodny niż inne.

Najskuteczniejszymi środkami pozwalającymi uniknąć niechcianej ciąży są urządzenia IUD, czyli spirale wewnątrzmaciczne, a także implanty podskórne. Mniej niż jedna kobieta na 100 zachodzi w ciążę w ciągu roku, stosując te postaci antykoncepcji.


Nieco mniej skutecznymi metodami chroniącymi przed ciążą są: zastrzyk hormonalny Depo-Provera, pierścień i plaster (poziom niepowodzenia wynosi od 2 do 9% w ciągu roku).

Kiedy metoda stosunku przerywanego jest stosowana poprawnie, ryzyko ciąży jest podobne dla ryzyka związanego ze stosowaniem prezerwatyw i membran, czyli od 15 do 24% na rok. Ale ponieważ stosunek przerywany wymaga dobrego wyczucia czasu i komunikacji między partnerami, eksperci oceniają, iż poziomy niepowodzenia mogą być nawet większe – od 18% do 28%.

Poza tym, kobiety polegające na tej metodzie są bardziej zagrożone infekcjami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV czy zarażenie chlamydią, w porównaniu do użytkowniczek prezerwatyw.

Dane te pochodzą z ankiety National Survey of Family Growth, która zawiera informacje na temat zachowania seksualnego kobiet w wieku do 15 do 44 lat, w Stanach Zjednoczonych. Dane były zebrane w okresie od 2006 do 2008.

Komentarze do: Stosunek przerywany związany z niechcianymi ciążami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz