Szukaj

Pigułki ostatniej generacji naprawdę bezpieczne?

Podziel się
Komentarze0

Dzisiaj, pigułki ostatniej generacji są przepisywane milionom kobiet i wychwalane są za niewielką liczbę skutków ubocznych, w porównaniu do pigułek drugiej generacji. Ale dwa badania pokazują, że ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył ma być wręcz podwójne. O co więc chodzi z tymi tabletkami? Czy pigułka antykoncepcyjna jest zagrożeniem dla zdrowia kobiet?Tak zdają się pokazywać dwa badania, opublikowane z kilkudniowym odstępem zaledwie. Jedno z nich ukazało się w British Medical Journal, drugie zostało opublikowane przez amerykańską agencję Food and Drug Administration.

A bardziej dokładnie, to właśnie na zagrożenia związane z pigułkami trzeciej generacji badania te starają się zwrócić naszą uwagę.

W rzeczywistości, pierwsza praca jest ankietą przeprowadzoną przez duńskich lekarzy na 7 000 000 kobiet w latach 2001 - 2009, która wykazała, że zażywanie tych tabletek może prowokować powstawanie skrzepów krwi.

Zaostrzone ryzyko trombozy żylnej przy zażywaniu tabletek trzeciej generacji jest rzeczywiste i znane już od jakiegoś czasu, ponieważ władze zdrowotne HAS (francuskie władze zdrowotne Haute Autorité de santé) opublikowały swoje zalecenia już w 2007 roku, przypomina profesor Gilles Bouvenot, przewodniczący komisji przejrzystości władz HAS.

A konkretnie chodzi o to, iż z pigułkami trzeciej generacji ryzyko zachorowania na trombozę żylną jest w rzeczywistości aż dwa razy większe niż z pigułkami drugiej generacji. I blisko cztery razy większe niż w przypadku nie zażywania tabletek antykoncepcyjnych.


Te niepokojące rezultaty zostały potwierdzone przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration, agencja ds. żywności i leków).

Jak uważają władze HAS, zbyt wielu ginekologów zachwala zasługi pigułek trzeciej generacji, a przede wszystkim brak przybierania na wadze, czy też regulacja problemów skórnych, nie przywołując jednocześnie potencjalnego ryzyka. Władze Haute Autorité de santé oceniają, że pigułki te powinny być przepisywane jako druga opcja, kiedy inne mają zbyt dużo skutków ubocznych.

Przypadki trombozy niezbyt częste

Jednakże, specjaliści precyzują jeszcze, iż nie trzeba tak naprawdę panikować, jeżeli ty również zażywasz tabletki trzeciej generacji. Albowiem, przypadki zakrzepicy pozostają rzadkie i pojawiają się zaledwie u 20 – 40 kobiet na populację 100 000, jak podaje francuska agencja AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych).

Dla tych kobiet, które naprawdę nie tolerują pigułek drugiej generacji, trzecia generacja jest prawdziwą korzyścią. Ale ważne jest, żeby ewentualne zagrożenia były naprawdę bardzo dobrze przebadane i ocenione, podkreśla pani profesor Anne Gompel, ginekolog w Hotel-Dieu.

Kobiety zażywają te pigułki od bardzo dawna, a więc nie powinny generalnie teraz tracić głowy ze strachu. Przypadki trombozy generalnie pojawiają się w ciągu pierwszych miesięcy zażywania tych tabletek. Ale, jeżeli kobiety mają jakieś pytania, nie powinny wahać się przed ich postawieniem specjaliście, który oceni, czy dana kobieta powinna zmienić czy nie środek antykoncepcji, podsumowuje profesor Gilles Bouvenot.

Komentarze do: Pigułki ostatniej generacji naprawdę bezpieczne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz