Szukaj

Opieka przedkoncepcyjna

Podziel się
Komentarze0

Planowanie poczęcia dziecka jest bardzo ważnym elementem w momencie przygotowania się do rodzicielstwa. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie przystosowanie organizmu do ciąży jest podstawowym warunkiem, aby przebiegała ona bez zbędnych komplikacji. Dlatego podejmując decyzję o chęci posiadania potomka zadbaj o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.


W przypadku, kiedy kobieta chce zostać mamą niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Sprawdzenie swojego stanu narządów rozrodczych czy nie występują żadne stany zapalne jest bardzo istotne. Mogą one bowiem przyczynić się do niemożności zajścia w ciąże.

W momencie planowania ciąży będzie również miało znaczenie czy kobieta nie przechodziła poważniejszych chorób w wieku dziecięcym. Mowa tutaj w szczególności o różyczce. Dlatego wcześniej należy określić przeciwciała różyczkowe, aby ewentualnie przyszła mama mogła się zaszczepić. Szczepienie takie powinno odbyć się 3 miesiące wcześniej. Podobnie jest w przypadku szczepionek przeciw żółtaczce, które należy wykonać kilka miesięcy wcześniej przed planowaną ciążą.

Każda choroba przewlekła na którą cierpi kobieta na pewno zmieni podejście do ewentualnej ciąży. Wizyta u lekarza oraz dokonanie wywiadu medycznego pozwoli na podjęcie wcześniejszych kroków zapobiegawczych ewentualnemu zagrożeniu lub modyfikacji dotychczasowego leczenia. Do chorób, które mają największy wpływ na przebieg ciąży możemy zaliczyć:
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość,
  • nadczynność tarczycy,
  • padaczka,
  • wady serca.
Kolejnym ważnym elementem opieki przedkoncepcyjnej jest styl życia jaki prowadzą rodzice. Nadmierne spożywanie alkoholów, palenie papierosów lub uzależnienie od wszelkiego rodzaju innych używek będzie miało niekorzystny wpływ na zapłodnienie, a potem ciąże. Kobiety mogą sobie nie zdawać sprawę, że palenie papierosów oraz picie alkoholu przed ciążą może mieć późniejszy wpływ na rozwój dziecka. Może, również przyczynić się do uszkodzenia komórek rozrodczych zarówno męskich, jak i żeńskich. Dlatego kobiety, które mają problem z nałogami i nie są wstanie rzucić tego przed ciążą zaliczane są do tzw. ciąż podwyższonego ryzyka.


Styl życia to także odpowiednia dieta oraz spożywanie właściwych suplementów uzupełniających. Odżywianie ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kobieta nie powinna więc zapominać o dostarczaniu swojemu organizmowi witamin oraz składników odżywczych w adekwatnych dla niej ilościach. Najlepsze w momencie chęci posiadania dziecka będzie spożywanie kwasu foliowego, w celu zmniejszenia możliwości wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej oraz innych powikłań w układzie nerwowym.


Należny pamiętać, że właściwa waga ma wpływ na zapłodnienie. U kobiet mających problemy z niedowaga można zauważyć nieprawidłowe funkcjonowanie cyklu miesięcznego, zaś u kobiet otyłych istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz stanu przedrzucawkowego.

Istotne znaczenie będzie miał również wiek rodziców, szczególnie matki. Z biologicznego punktu widzenia najodpowiedniejszym czasem do zajścia w ciąże jest przedział pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. W młodym wieku można liczyć się ze zwiększoną możliwości poronienia oraz porodu przedwczesnego, natomiast późny wiek ciążowy  zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka np. zespołu Downa.

Nie można zapominać o tym, że zdrowie dziecka wiąże się nie tylko ze zdrowiem matki, ale także ojca. Przyszli tatusiowie nie powinni o tym zapominać. To co mężczyzna je, pije ma wpływ na plemniki. Wszelkie nałogi mogą doprowadzić do pogorszenia nasienia, a co za tym idzie do niemożności poczęcia dziecka lub wystąpienia poronienia.

Oprócz aspekty fizycznego w przypadku poczęcia dziecka duże znaczenia ma nastawienie psychiczne rodziców. Podjęcia takiej, a nie innej decyzji powinno być dobrze przemyślane i świadczyć o dojrzałości rodziców.

Warto podkreślić, że opieka przedkoncepcyjna korzystnie wpływa na zdrowie matki oraz na prowadzenie późniejszej ciąży. Zauważono, że kobiety, które dbają o siebie jeszcze przed ciążą występuje u nich zmniejszona liczba poronień, przedwczesnych porodów oraz innych komplikacji ciążowych. Warto więc o siebie wcześniej zadbać w przypadku kiedy chcesz urodzić zdrowe dziecko.

Komentarze do: Opieka przedkoncepcyjna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz