Szukaj

Nadwaga i palenie podczas ciąży podnoszą ryzyko nadwagi u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które podczas ciąży mają nadwagę i/lub palą papierosy, niekorzystnie wpływają na zdrowie swoich przyszłych dzieci, podnosząc ryzyko wystąpienia u nich nadwagi. Wskazują na to analizy przeprowadzonych do tej pory badań, opublikowane online w „Archives of Disease in Childhood”.Autorzy raportu oparli się na wszechstronnym przeglądzie dostępnych dowodów zgromadzonych w renomowanych bazach danych (PubMed), dotyczących okresu pomiędzy 1990 i 2011 rokiem. Pod uwagę wzięto tylko te badania, które śledziły zdrowie dzieci od urodzenia do wieku przynajmniej dwóch lat. Ostatecznie w analizie wykorzystano 30 studiów z danymi ponad 200 000 uczestników.

Rezultaty wskazują na kilka znaczących czynników powiększających ryzyko nadwagi u dzieci. Chodzi o: nadwagę przyszłych matek, palenie przez nie papierosów, dużą wagę noworodka, nagłe przybieranie na wadze podczas pierwszego roku życia.


Tylko samo palenie podczas ciąży zwiększało ryzyko o 47,5%. Należy przy tym wziąć pod uwagę zastrzeżenie poczynione przez samych autorów opracowania – palenie jest dobrym miernikiem innych czynników, takich jak styl życia danej osoby, co mogło zniekształcić wynik dotyczący ryzyka nadwagi.

Karmienie piersią i późne odstawienie od piersi pomagały natomiast powstrzymywać rozwój nadwagi u dzieci. Samo karmienie piersią zmniejszało to ryzyko o 15%.

Sprawdzono długość okresu karmienia piersią, dochód gospodarstwa domowego, stan cywilny, ilość dotychczasowych ciąż kobiet w momencie urodzenia obserwowanego dziecka. Na pewno nie znaleziono powiązań między ryzykiem nadwagi u dzieci a wiekiem kobiety, poziomem wykształcenia, narodowością lub objawami depresji i nadwagi w jej dzieciństwie. Wyniki dotyczące innych kwestii nie były rozstrzygające.

Naukowcy znają już kilka czynników ryzyka pojawienia się nadwagi u noworodków (nadwaga kobiety, palenie przez ciężarną papierosów, duża masa uriodzeniowa, nagłe przybieranie na wadze na początku życia). Potrzebne są jednak dalsze badania, by potwierdzić dotychczasowe ustalenia i opracować odpowiednie procedury kliniczne.

Komentarze do: Nadwaga i palenie podczas ciąży podnoszą ryzyko nadwagi u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz