Szukaj

Kolejna partia pigułek antykoncepcyjnych wycofana

Podziel się
Komentarze0

Glenmark Generics zarządziło wycofanie siedmiu partii pigułek antykoncepcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Pigułki są oznaczone jako „tabletki zawierające etynyloestradiol i norgestymat” (norgestimate and ethinyl estradiol tablets).Jak podaje Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA), z powodu błędów w pakowaniu, niektóre pigułki zostały umieszczone w pudełkach w złej kolejności. Opakowania zawierają trzy rodzaje pigułek z różną ilością hormonów, przeznaczonych do przyjęcia w różnych etapach cyklu menstruacyjnego.

Pigułki zostały obrócone o 180 stopni w opakowaniu, przez co tygodniowa kolejność została odwrócona i numer partii oraz data ważności są widoczne tylko na zewnętrznej kieszeni opakowania, mówi FDA. Każde opakowanie, na którym numer partii i data ważności nie są widoczne, jest wycofywane.

Z powodu tego błędu, dzienna dawka doustnych środków antykoncepcyjnych może być nieprawidłowa, pozostawiając kobiety bez zabezpieczenia antykoncepcyjnego i powodując ryzyko niezamierzonej ciąży.

Nieprawidłowe pakowanie nie stanowi bezpośredniego ryzyka dla zdrowia, ale konsumentki, które wykupiły takie leki powinny natychmiast zacząć używać antykoncepcji innej, niż hormonalna, zaleca FDA. Pacjentki, które posiadają te produkty, powinny powiedzieć o tym swojemu lekarzowi, oraz zwrócić pigułki do apteki.

Błąd został odkryty, kiedy kupująca zgłosiła reklamację, że otrzymała opakowanie, w którym tabletki zostały umieszczone odwrotnie, podaje FDA. Przy prawidłowym zapakowaniu, w górnym rzędzie powinno być siedem tabletek w kolorach od białego do brudnobiałego, natomiast dolny rząd powinien zawierać siedem nieaktywnych, jasnozielonych tabletek.

W ciągu ostatniego miesiąca, Pfizer zarządził zwrot 28 partii pigułek antykoncepcyjnych, oznaczonych jako tabletki zawierające etynyloestradiol i norgestymat (norgestimate and ethinyl estradiol tablets), w momencie, kiedy firma odkryła, że niektóre opakowania zawierają nieprawidłową ilość aktywnych i nieczynnych składników, lub błędne ułożenie tabletek.

Komentarze do: Kolejna partia pigułek antykoncepcyjnych wycofana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz