Szukaj

Kobiety przeceniają skuteczność środków antykoncepcyjnych

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, że kobiety uważają, iż środki antykoncepcyjne, takie jak pigułki i prezerwatywy, są skuteczniejsze w zapobieganiu ciąży niż naprawdę są. Badacze bowiem odkryli w badaniu przeprowadzonym na 4 100 kobietach, które poszukiwały skutecznej antykoncepcji, iż 45% z nich przeceniało skuteczność pigułek i prezerwatyw. Kobiety te również za duże zaufanie pokładały w plastrach antykoncepcyjnych, w pierścieniach dopochwowych, a także w zastrzykach. Badanie na ten temat ukazało się w przeglądzie specjalistycznym American Journal of Obstetrics and Gynecology.Odkrycia te przede wszystkim pokazują, iż niezbędna jest lepsza edukacja na temat poszczególnych środków antykoncepcyjnych oraz ich działania „w typowym użyciu” w świecie rzeczywistym, stwierdza główny autor tego badania, doktor David Eisenberg.

Albowiem, pigułki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy to najpopularniejsza metoda odwracalnej antykoncepcji, ale nie najskuteczniejsza. Najbardziej skuteczne mają być bowiem urządzenia wewnątrzmaciczne (IUDs), a także implanty antykoncepcyjne. IUDs oraz implanty są stosowane w macicy, gdzie uwalniają niewielkie ilości miedzi bądź hormonu progestagen, które mają zapobiegać ciąży.

Implant antykoncepcyjny, o wielkości zapałki, jest wszczepiany pod skórę na ramieniu, gdzie uwalnia kontrolowane ilości progestagenu.

Wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna IUD, znana pod nazwą Mirena, może zapobiegać ciąży przez pięć lat, podczas gdy wersja z miedzią, sprzedawana jako ParaGard, jest skuteczna około 10 lat. Implant antykoncepcyjny Implanon działa przez trzy lata.

Ocenia się, że około 0,2% - 0,8% kobiet, które używają IUD, zajdzie w niechcianą ciążę w ciągu roku. Przy implancie antykoncepcyjnym poziom niechcianych ciąż spada aż do 0,05%. Niewątpliwą zaletą urządzeń IUD jest to, że w odróżnieniu od pigułek i prezerwatyw, ich skuteczność nie zależy od idealnego używania.

Przy pigułkach antykoncepcyjnych, poziom niechcianych ciąż, przy „typowym użyciu”, wynosio około 9% na rok. Przy prezerwatywach, 18% - 21%.

Doktor David Eisenberg, z uniwersytetu Washington University w St. Louis School of Medicine, mówi: musimy zrobić o wiele więcej, żeby wyedukować kobiety i mężczyzn w temacie nieskuteczności środków antykoncepcyjnych przy typowym użyciu. Ludzie muszą także wiedzieć, że to właśnie urządzenia IUDs oraz implant antykoncecpyjny to najskuteczniejsze metody odwracalnej antykoncepcji.

Zobacz również:Chirurgiczna sterylizacja również jest prawie w 100% skuteczna, ale ta metoda jest nieodwracalna.

Co więcej, jak uważa doktor David Eisenberg, nie tylko opinia publiczna potrzebuje lepszej edukacji. Lekarze również powinni być w pełni poinformowani. Ostatnia ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez centra kontroli i prewencji chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) stwierdziła, że 30% lekarzy ma wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa IUDs w przypadku kobiet, które nigdy nie były w ciąży.

Kiedy IUDs pojawiły się po raz pierwszy, równocześnie pojawiły się również obawy dotyczące infekcji miednicy albo konsekwencji dla późniejszej kobiecej płodności. Dlatego oryginalna ulotka do urządzenia stwierdzała, że IUDs są odradzane kobietom, które nigdy nie były w ciąży. Ale teraz już wiadomo, że pod tym względem środki IUDs są bezpieczne. 


W dalszym ciągu jednak, ubolewa doktor David Eisenberg, istnieje wiele mitów na temat kobiecej antykoncepcji. Także pośród lekarzy.

Amerykańskie kolegium American College of Obstetricians and Gynecologists stwierdza, że środki IUDs oraz implanty powinny być oferowane jako pierwsza opcja antykoncepcji dla większości kobiet, ponieważ są w pełni skuteczne i bezpieczne. Jednakże, w dalszym ciągu zaledwie 5% - 6% kobiet w Ameryce, które stosują antykoncepcję, wybrało te metody.

W oparciu o aktualne odkrycia, mówi doktor David Eisenberg, o wiele więcej kobiet wybierałoby te właśnie metody, gdyby miały jeszcze pełne informacje na ten temat oraz pełne pokrycie kosztów.

W przeprowadzonym badaniu, ponad 4 100 kobiet z St. Louis zapytano na temat antykoncepcji, zanim jeszcze spotkały się ze specjalistą. Poproszono je o ocenę skuteczności różnych środków antykoncepcyjnych. W sumie, 45% kobiet przeceniało możliwości pigułek, plastrów hormonalnych oraz prezerwatyw, a także pierścienia dopochwowego oraz zatrzyku hormonalnego Depo-Provera.

Następnie, z tymi kobietami spotkali się specjaliści, którzy doradzili im na temat wszelkich możliwych opcji. Po tych konsultacjach, 71% kobiet wybrało IUD albo implant.

Sugeruje to, że kiedy „usuniesz przeszkody”, mówi doktor David Eisenberg, wiele kobiet chce właśnie takiej antykoncepcji. Poza brakiem właściwej wiedzy i świadomości, jedną z tych przeszkód jest również koszt tych środków.

Aczkolwiek, biorąc pod uwagę to, że środki te są na całe lata, koszty mogą się zwrócić. Aktualnie, koszt wkładki Mirena w Stanach Zjednoczonych wynosi blisko 800 dolarów (ale zakładana jest na pięć lat). Wkładka ParaGard, przy skuteczności utrzymującej się przez dziesięć lat, kosztuje 500 dolarów. Implant Implanon kosztuje od 400 dolarów do 800 dolarów – trzy lata skuteczności.

Pigułki antykoncepcyjne, na przykład, kosztują miesięcznie 10 dolarów – 50 dolarów, w zależności od marki.

Aczkolwiek, ze środkami IUD wiążą się również skutki uboczne: najczęściej są to nieregularne menstruacje. U niektórych kobiet dochodzi w ogóle do zatrzymania menstruacji. Ale, generalnie, dzięki wkładce Mirena menstruacje są lżejsze i dlatego właśnie metoda ta jest uważana również za terapię w przypadku ciężkich krwawień menstruacyjnych. ParaGard ma odwrotne efekty: miesięczne krwawienia oraz skurcze mogą wzrosnąć, ale z czasem mogą również minąć.

Komentarze do: Kobiety przeceniają skuteczność środków antykoncepcyjnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz