Szukaj

Kobiety chętniej decydują się na antykoncepcję pod wpływem partnerów

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że młode kobiety chętniej stosują antykoncepcję, jeśli ich partnerzy ją popierają. Z przeprowadzonych badań wynika, że jeśli partner w dużym stopniu popierał antykoncepcję, to prawdopodobieństwo zastosowania skutecznej metody antykoncepcji przez kobietę wzrastało ponad dwukrotnie.


W badaniu finansowanych przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention wzięło udział 435 par z Los Angeles i Oklahoma City. Kobiety biorące udział w badaniu miały od 18 do 25 lat, nie były w ciąży, ani też nie planowały zajść w ciążę.

Ankietowani mężczyźni i kobiety stwierdzali, że brali aktywny udział w podejmowaniu decyzji na temat stosowania antykoncepcji, jednak zaistniała duża rozbieżność zdań, gdy pary pytano o to, czy tak naprawdę rozmawiali o antykoncepcji.

Przewodnicząca zespołu badawczego, Marie Harvey z Oregon State University stwierdziła, że tego typu sprzeczności są typowe w związkach damsko-męskich.

– Dla mężczyzny dyskusja o antykoncepcji może oznaczać spytanie partnerki o to, czy bierze pigułki antykoncepcyjne, a ona po prostu to potwierdzi. Jednak dla kobiety taka wymiana może nie być uznana jako rozmowa. Dla niej rozmowa to raczej długa, merytoryczna dyskusja o tym jaką metodę antykoncepcji wybrać – stwierdziła Harvey w informacji prasowej.

Zobacz również:Wyniki badania, opublikowane niedawno w magazynie Women's Health Issues, rzucają nowe światło na zachowania seksualne oraz stosowanie antykoncepcji.

– Staramy się lepiej zrozumieć wpływ partnerów na życie seksualne – powiedziała Harvey. – Badania w dziedzinie zdrowia publicznego do tej pory skupiały się wyłącznie na kobietach, jednak wiemy dzisiaj, że tego typu decyzje nie są dokonywane przez kobiety w samotności, i że znaczącą rolę odgrywać tutaj może partner. Mimo to, przeprowadzane badania często nie wspominają o wpływie partnerów seksualnych na ochronę przed niepożądaną ciążą.

Naukowcy w dodatku wykazali, iż nawet pomimo tego, że badane kobiety nie chciały zajść wciążę, większość z nich uprawiała seks bez zabezpieczenia. – Producenci środków antykoncepcyjnych muszą pomagać kobietom definiować ich potrzeby i dokonywać wyboru pomiędzy stosowaniem antykoncepcji a planowaniem ciąży – dodała Harvey.

Komentarze do: Kobiety chętniej decydują się na antykoncepcję pod wpływem partnerów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz