Szukaj

Strach dziecka przed lekarzem

Podziel się
Komentarze0

Wizyta z dzieckiem u lekarza jest trudnym doświadczeniem dla malucha i jego rodziców. Większość dzieci boi się lekarza i wszelkiego rodzaju badań. Najczęściej za taką sytuacje są odpowiedzialne złe wspomnienia związane z bolesnym badaniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą dziecku przezwyciężyć strach związany z wizytą u lekarza. • Dużo dziecku czytaj
Pamiętaj, że im dziecko więcej wie na temat lekarza, tym mniej się go boi i jest z nim bardziej oswojone. W tym celu zakup bajki lub książeczki dla dziecka. Najlepsze są te, które mają obrazki przedstawiające wizytę dziecka u lekarza. Warto czytać dziecku tego rodzaju książeczki, przy okazji opisując własnymi słowami poszczególne czynności, które wykonuje lekarz podczas badania. Pozwoli to uświadomić maluszkowi, że lekarz to miła i przyjazna osoba, która dba o jego zdrowie.

 • Dużo z dzieckiem rozmawiaj
Przed wizytą u lekarza warto porozmawiać z dzieckiem na temat doktora i badania. Zwracaj uwagę dziecka na korzyści jakie wynikają z badania.

 • Niech maluch pobawi się w lekarza
Zabawa w lekarza może oswoić dziecko z wizytą u doktora. W tym celu zakup maluszkowi zestaw do zabawy w ,,Małego lekarza”. Baw się z dzieckiem w lekarza, tłumacz mu do czego służą poszczególne przybory, zademonstruj w jaki sposób się ich używa. Dzięki temu, że maluszek  będzie świadomy jak powinna przebiegać wizyta u lekarza, będzie się mniej bał i znacznie chętniej odwiedzał gabinet lekarski.

 • Nie czyń obietnic, których nie mozna dotrzymać
Przed wizytą u lekarza, unikaj zapewniania maluszka, że nic go nie będzie bolało w czasie badania. Dla dziecka taki komunikat może być podejrzany. Lepiej wspomnieć bobasowi, że może go lekko zaboleć, dzięki temu maluszek przygotuje się na to psychicznie. Kiedy natomiast zapewnisz go, że nic nie będzie go bolało, a malec poczuje dyskomfort, wówczas już nigdy nie będzie do końca ufał twoim słowom.


 • Nie strasz dziecka lekarzem
Najgorszą rzeczą jaką może rodzic robić jest straszenie dziecka lekarzem. Wielu z nich chcąc wymusić na dziecku połknięcie lekarstwa mówi, że jeśli tego nie zrobi będzie musiało pójść do lekarza. W taki sposób rodzice budują w umyśle dziecka negatywny obraz lekarza i sprawiają, że maluch może kojarzyć wizytę u lekarza z karą.

 • Wybierz odpowiednią porę
Wizyta u lekarza z dzieckiem powinna odbywać się w porze, gdy maluszek jest wyspany i najedzony. Możesz być pewna, że biorąc do lekarza zmęczone i głodne dziecko poniesiesz porażkę. Co więcej, warto również unikać wizyty u lekarza w godzinach szczytu. Kiedy jest wielu pacjentów doktor i cały personel są zdenerwowani i nie mają czasu ani możliwości potraktować maluszka w szczególny sposób.

 • Obiecaj dziecku coś przyjemnego
Po wizycie u lekarza obiecaj maluszkowi nagrodę za bycie dzielnym i grzecznym. Jako nagrodę możesz zaoferować dziecku wyjście na plac zabaw, bądź spotkanie z koleżanką lub kolegą. Pamiętaj, by obietnica złożona bobasowi była dotrzymana. Wycofanie się z niej w momencie gdy maluch zachowa się nieprawidłowo, może całkowicie zniechęcić dziecko do lekarza.


 • Zapewnij komfort
Biorąc maluszka do lekarza zapewnij by czul się komfortowo. Dlatego postaraj się zrobić wszystko to co możliwe, by maluch czuł się dobrze. Pozwól więc maluszkowi zabrać ze sobą jego ulubionego pluszaka, bądź lalkę. Dzięki temu bobas poczuje się bezpieczniej.

 • Opanuj własny niepokój
W większości przypadków to rodzice są bardziej przerażeni wizytą dziecka u lekarza niż sam maluch. Dlatego wybierając się z dzieckiem do lekarza najpierw sama opanuj swój strach, aby bobas nie był w stanie rozpoznać, że się denerwujesz. Twój spokój pozwoli zapewnić maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i jest warunkiem udanego badania.

 • Przygotuj lekarza
Większość lekarzy wie w jaki sposób postępować z małymi pacjentami. Znają oni sztuczki, które pomagają rozładować napięcie i stres dziecka związany z wizytą. Przed rozpoczęciem badania warto wcześniej porozmawiać z personelem medycznym o swoich obawach i poprosić ich o życzliwe potraktowanie malucha, który pierwszy raz odwiedza lekarza.

 • Czekaj na wizytę w poczekalni
Oczekiwanie na wizytę lekarską może być dla dziecka czasem spędzonym na zabawie. W centrach zdrowia dziecka i przychodniach lekarskich powstaje coraz więcej kącików zabaw dla maluchów, którzy oczekują na wizytę lekarską. Dziecko bawiąc się na poczekalni będzie miało możliwość zrelaksować się i rozluźnić, a nie siedzieć  spięte i zdenerwowane.

 • Nie czekaj z pochwałami
Pamiętaj, by chwalić maluszka za nawet najmniejsze oznaki współpracy podczas wizyty u lekarza. Unikaj natomiast karania dziecka za niewłaściwe zachowanie podczas badania, gdyż zachowanie spokoju wymaga od malca niezwykle dużego wysiłku. Dlatego postaraj się podkreślić poprawne zachowania dziecka i pochwalić go za odwagę. Dzięki temu maluszek poczuje się doceniony oraz nabierze pewności siebie.

Komentarze do: Strach dziecka przed lekarzem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz