Szukaj

Chude mleko zdrowsze od pełnotłustego? Pozory mogą mylić!

Podziel się
Komentarze0

Myślenie ludzi jest takie: „Będę pić chude mleko, będę zdrowszy, nie przytyję”. Lecz czy takie myślenie jest prawidłowe? Czy faktycznie chude mleko jest lepsze od zwykłego pełnotłustego mleka? Czas obalić te stereotypy.

Chude mleko zdrowsze od pełnotłustego? Pozory mogą mylić!

Mówi się, że wszyscy, począwszy od dzieci powyżej 9 roku życia, powinni spożywać co najmniej 3 porcje nabiału dziennie. Mogą to być np. jogurty lub różnego rodzaju sery lub po prostu mleko. Pełne mleko zawiera zalecaną ilość właściwych kalorii, których nasz organizm potrzebuje. Jednakże osoby dbające o figurę, liczące każdą jedną kalorię, wybierają to mleko które ma 1-2% tłuszczu, tym samym dostarczając organizmowi wapń i witaminę D, jednak bez niepotrzebnych kalorii.

Niektórzy lekarze wydają się popierać powyższe założenia, lecz czy jest to potwierdzone naukowo, że chude mleko niczym nie różni się od pełnotłustego, z wyjątkiem zawartego w nim zbędnego tłuszczu? Przyjrzyjmy się kilku argumentom.

Niskokaloryczne produkty, nie powodują, że nasz organizm wchłania mniej kalorii

Mleko o niskiej zawartości tłuszczu, w założeniu jest po to, by ludzie, którzy – dajmy na to - je lubią, mogli pić je bez martwienia się o dodatkowe kalorie. I tak się dzieje z większością rzeczy, dziś na rynku mamy np. niskokaloryczne płatki czy Coca-Colę Zero. Badania udowodniły, że spożywając takie produkty, które faktycznie zawierają mniej kalorii niż ich pierwowzory, wcale nie chudniemy. Bowiem, wyrób o niskiej zawartości kalorii może nie być tak sycący jak ten z większą ilością kalorii, w efekcie, po zjedzeniu niskokalorycznego posiłku, możemy czuć niedosyt i wtedy sięgamy po więcej i więcej. Końcowy efekt jest taki, że tak naprawdę dostarczyliśmy swojemu organizmowi więcej niż zamierzaliśmy.


Badania wykazały, że dzieci spożywające niskokaloryczne posiłki, w dorosłym życiu częściej mają problemy z nadwagą.


Niskotłuszczowe mleko podnosi poziom trójglicerydów

W pełnotłustym mleku znajduje się więcej cholesterolu, to fakt, lecz mleko o obniżonej zawartości tłuszczu może sprawiać, że osoby, które je spożywają, będą jeść więcej pokarmów, które zwiększają poziom trójglicerydów, co z kolei może wzmagać choroby serca takie jak nadciśnienie czy wysoki cholesterol.

Więcej cukru znajduje się, w smakowych napojach mlecznych niż w zwykłym mleku

Niektórzy specjaliści uważają, że dobrym sposobem by namówić dziecko do picia mleka, jest podawanie im mleka smakowego np. czekoladowego czy waniliowego bo wydaje się bardziej atrakcyjne dla małego konsumenta. I faktycznie, dzieci częściej spożywają takie sztucznie barwione mleko niż to zwykłe. Jednak i w tym jest pewien haczyk. Mleka smakowe może i zawierają mniej tłuszczów nasyconych ale jednocześnie posiadają około 13g więcej cukru, niż pełne mleko.

Czy picie mleka zapobiega złamaniom kości?

Dlaczego pijemy mleko? Bo zawiera wiele składników odżywczych oraz wapń, który wzmacnia nasze kości. Tak się mówi, lecz czy picie mleka faktycznie pozbawi nas kruchości naszych kości? W lipcu 2012 pewna grupa badaczy przeprowadziła badania na ponad 6 tys. młodych kobiet, które były narażone na złamania kości. Badania te wykazały, że wapń zawarty w nabiale, nie wzmocnił ich kości i nie obniżył ryzyka złamań.

Jak widać, spór naukowców nadal nie pozostaje rozwiązany, czy powinniśmy pić chude czy pełnotłuste mleko, oraz czy nabiał faktycznie pomaga naszym kościom. Badacze proponują jeszcze raz przyjrzeć się tej „zdrowotnej” funkcji mleka, podtrzymują to, że powinniśmy spożywać około 3 porcje nabiału dziennie lecz w kwestii mleka chudego i pełnotłustego pozostawiają konsumentom wolną rękę.

Opracowała:

Kinga Setera

Komentarze do: Chude mleko zdrowsze od pełnotłustego? Pozory mogą mylić!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz