Szukaj

FDA: plastry antykoncepcyjne wymagają jaśniejszych ulotek

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration, agencja do spraw żywości i leków) zaleca, żeby ulotki dla plastrów antykoncepcyjnych Ortho Evra, produkowanych przez firmę Johnson and Johnson, były uproszczone. Celem tego zabiegu jest lepsze wyjaśnienie ryzyka związanego z powstawaniem skrzepów krwi.W głosowaniu 20 do 3, przy jednym nieobecnym, doradcy pracujący dla agencji Food and Drug Administration stwierdzili, że obecne ulotki dla plastrów Ortho Evra nieodpowiednio przedstawiają kobietom ryzyko związane z używaniem tego typu środków antykoncepcyjnych. Plastry antykoncepcyjne Ortho Evra to jedyny plaster sprzedawany w Stanach Zjednoczonych.

Panel ekspertów głosował 19 do 5, iż ryzyko dla plastra nie przeważało nad korzyściami z niego płynącymi, takimi jak zapobieganie ciąży przy stosowaniu raz w tygodniu.

Wszystkie powszechnie używane pigułki antykoncepcyjne podnoszą dla kobiet ryzyko powstawania skrzepów krwi. Plaster, zatwierdzony w 2001 roku, jest związany z nawet większym ryzykiem, ponieważ zawiera o wiele większą ilość hormonu estrogenowego niż pigułka.


Obowiązująca aktualnie ulotka, które przeszła już przez wiele rewizji w ciągu ostatniej dekady, zawiera ostrzeżenie dotyczące większego ryzyka w porównaniu do starszych pastylek antykoncepcyjnych. Ale nowe badanie, przeprowadzone przez agencję Food and Drug Administration wcześniej tego roku, wykazało znów, że kobiety używające plastrów były około 60% bardziej zagrożone powstawaniem niebezpiecznych skrzepów krwi.

Ta sama grupa doradców zaleciła również bardziej szczegółowe opisanie zagrożeń związanych z powstawaniem skrzepów krwi oraz przeprowadzenie badań dla popularnych leków antykoncepcyjnych nowej generacji, takich jak tabletki Yaz i Yasmin, które produkuje niemiecka firma Bayer.

Pigułki te zawierają składnik drospirenon, który jest związany z większym ryzykiem powstawania żylnych i tętniczych zatorów, kiedy skrzepy krwi tworzą się w nodze i mogą podążyć do płuc, aby spowodować udar mózgu, a nawet śmierć.

Plastry Ortho Evra nie zawierają tego składnika. Amerykańska Food and Drug Administration zazwyczaj podąża za zaleceniami swoich doradców.

Komentarze do: FDA: plastry antykoncepcyjne wymagają jaśniejszych ulotek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz