Szukaj

Automat z pigułkami "dzień po" na uniwersytecie amerykańskim

Podziel się
Komentarze0

Studenci z amerykańskiego uniwersytetu Shippensburg University w centralne Pensylwanii mogą dostać pigułki „dzień po” za jedyne 25 dolarów, od automatu zainstalowanego na prośbę zarządu studenckiego. Maszyna ta sprzedaje również prezerwatywy oraz testy ciążowe.Centrum zdrowia Etter Health Center w Shippensburg, publiczna szkoła kształcąca 8 300 studentów w Cumberland Walley (Appalachy), dostarcza awaryjny środek antykoncepcyjny, znany pod nazwą Plan B One Step, wraz z innymi środkami antykoncepcyjnymi, takimi jak prezerwatywy, z lekami obkurczającymi naczynia krwionośne, a także z testami ciążowymi.

Pigułka jest dostępna bez recepty dla każdego w wieku 17 lat i więcej: szkoła sprawdziła swoje akta i okazało się, że obecnie wszyscy studenci są w tym wieku albo są starsi, wyjaśnia rzecznik uniwersytetu Shippensburg University, Peter Gigliotti.

Maszyna ta została zainstalowana po prośbie stowarzyszenia studenckiego. Obecność tego typu pigułki w tego typu automacie wydaje się dość nietypową i rzadką sprawą, ale nie jest to bezprecedensowe.

Pomysł pojawił się w momencie, kiedy uniwersytet Shippensburg University przeprowadził ankietę na temat usług opieki zdrowotnej oferowanej przez centrum zdrowia Etter Health Center, wiele lat temu, a 85% respondentów popierało plan uczynienia pigułki Plan B One Step bardziej dostępną, wyjaśnia jeszcze Peter Grigliotti.


Maszyna ta jest w prywatnym pokoju w naszym centrum zdrowia, a centrum zdrowia jest dostępne jedynie dla studentów, dodaje rzecznik. Dodatkowo, nikt nie może przyjśc z ulicy i udać się do naszego centrum, ponieważ studenci muszą przejść kontrolę w lobby, a po takim sprawdzeniu, mają zagwarantowany dostęp do strefy leczenia.

Zażycie wspomnianej pigułki w ciągu 72 godzin po gwałcie, po pęknięciu prezerwatywy, albo po prostu w przypadku pominięcia regularnej antykoncepcji, może zmniejszyć zagrożenie ciążą o 89%. Plan B One Step działa najlepiej, jeżeli pigułka jest zażyta w ciągu 24 godzin po wyżej wspomnianych wydarzeniach.

Niektórzy religijni konserwatyści uważają, iż tego typu pigułka jest lekiem aborcyjnym. Rzeczniczka National Right to Life Committee nie odpowiedziała natychmiastowo na prośbę o komentarz.

Natomiast, Jessica Sheets Pika, rzeczniczka the National Campaign to Prevent Teen and Unplanned Pregnancy (narodowa kampania prewencji ciąż nastoletnich i niechcianych) stwierdza: jeżeli centrum jest kontrolowane 24 godziny na 24 godziny, siedem dni na siedem dni, brzmi to jak wystarczająca protekcja. Ale jeżeli jest jakakolwiek szansa na to, że ludzie poniżej 17 roku życia będą w stanie dotrzeć do tej pigułki, wtedy mamy problem.

Lek nie jest dofinansowywany przez szkołę. Jego cena w maszynie sprzedającej została uzgodniona przez szkołę z firmą farmaceutyczną, która go produkuje. Co oznacza, że w maszynie kosztuje on połowę mniej niż w aptece na kampusie. Studenci są zadowoleni.

Komentarze do: Automat z pigułkami "dzień po" na uniwersytecie amerykańskim

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz