Szukaj

Antykoncepcja oczami rodziców

Podziel się
Komentarze0

Rodzice nastoletnich dziewcząt są bardziej tolerancyjni w stosunku do tabletek antykoncepcyjnych niż do innych form zapobiegania ciąży, na przykład prezerwatyw, według ostatnich badań z UC San Francisco (UCSF). Najbardziej efektywne metody antykoncepcji – implanty (wszczepione pod skórę pręciki wielkości zapałek – niedostępne w Polsce) i wkładka wewnątrzmaciczna (ang. Intra Uterine Device – IUD) są dużo rzadziej akceptowane przez rodziców.Opublikowane w lutowym Journal of Adolescent Health, badania przetestowały tolerancyjność rodziców na różne metody antykoncepcji i zbadały czynniki, które warunkują ich postawy.

Losowa próba 261 rodziców/opiekunów, których córki były w wieku 12 – 17 lat, została wybrana z klinicznej bazy danych z San Francisco General Hospital i z pięciu klinik Kaiser Northern California, w których nastolatki były leczone.

Badania uwzględniły poglądy rodziców na takie kwestie jak: prawdopodobieństwo uprawiania seksu przez ich córki, przekonania rodzicielskie, ich własne zachowania seksualne w młodości oraz wiedzę o chorobach przenoszonych drogą płciową.

Następnie naukowcy zbadali wpływ tych czynników na postawy rodziców wobec siedmiu metod antykoncepcji. Rodzicom zadano pytania: „Czy lekarz twojej córki stwierdził, że odbywała już stosunek płciowy oraz czy akceptujesz fakt, że lekarz zapewniłby twojej córce którąś z powyższych metod bez twojej wiedzy?”

Naukowcy odkryli, że rodzice wykazują większą akceptację dla doustnych pigułek antykoncepcyjnych – 59% (za prezerwatywami – 51%, zastrzyki - 46%, antykoncepcja doraźna – 45%, plastry – 42%, implanty – 32%, wkładka wewnątrzmaciczna – 18%).


Badanie ukazały również, że rodzice, którzy stwierdzili, że ich córki są aktywne seksualnie, byli bardziej tolerancji w stosunku do używania przez nie prezerwatyw i metod doraźnych. Rodzice, którzy regularnie uczestniczyli w nabożeństwach religijnych, odznaczali się mniejszą akceptacją doraźnej antykoncepcji.

„Po uwzględnieniu skuteczności prezerwatyw, jako jedynej metody, która może ochronić przed chorobami przenoszonymi droga płciową i faktu, że są mniej inwazyjne niż inne sposoby zapobiegania ciąży, byliśmy zaskoczeni, że nie są one akceptowane przez większą liczbę osób”, mówi Lauren Hartman, klinicysta w UCSF, prowadząca badanie.


Mimo że wkładka domaciczna (tzw. spirala) jest najczęściej rekomendowaną przez American College of Obstetricians and Gynecologists metodą antykoncepcji dla nastolatek, wciąż nie cieszy się popularnością wśród rodziców. IUD jest wszczepiana do macicy i wydziela małe ilości hormonu (najczęściej progesteronu), tym samym zapobiegając zajściu w ciążę.

„Stosunek do IUD jest dosyć zgodny z tym, który obserwujemy w naszych klinikach”, mówi Hartman. „Są bezpieczne i mają blisko 100% skuteczności, więc można by stwierdzić, że są oczywistą metodą do wyboru. Ale istnieje wiele mitów jakoby są one przyczyną infekcji czy bezpłodności, które powstały za czasów starych IUD z lat 70 i cały czas mogą wpływać na negatywne podejście wobec nich wśród rodziców.”

Badania zwróciły uwagę na potrzebę zaangażowania rodziców i rozważenia czynników, które wpływają na ich akceptację wobec antykoncepcji przyjmowanej przez ich dzieci.

Jedynym wskaźnikiem akceptacji, wspólnym dla wszystkich metod, było uznanie (przez rodziców) niezależności dziecka.

„Lekarze mogą odgrywać ważną rolę we wspieraniu nastolatka przy wchodzeniu w dorosłość, na przykład poprzez nakłanianie go do przyjmowania większej odpowiedzialności za własne zdrowie”, mówi Hartman.

„Samodzielne wizyty nastolatka u lekarza mogą być pomocne w procesie wchodzenia w dorosłość, podobnie jak zapewnienie młodzieży dostępu do niezbędnych usług medycznych. Rodzice także mają swój wpływ na zdrowie dzieci, a ich wsparcie jest przy umożliwianiu nastolatkowi takiej opieki medycznej jest ważną częścią zdrowego rodzicielstwa”, mówi Hartman.
red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Antykoncepcja oczami rodziców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz