Szukaj

Antykoncepcja dla kobiet powyżej 40 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Pomimo obniżonej płodności, kobiety powyżej 40 roku życia nadal potrzebują skutecznej antykoncepcji, jeżeli chcą uniknąć ciąży. Artykuł opublikowany w Canadian Medical Association Journal podsumowuje wady i zalety różnych metod antykoncepcji dla kobiet w okresie perimenopauzy (lata przejściowe przed i po menopauzie, inaczej mówiąc, kilka lat przed i po ostatniej miesiączce w życiu kobiety), a jego celem jest pomoc lekarzom w doborze najlepszych dla pacjentek metod.W większości metody antykoncepcyjne stosowane przez kobiety po 40 roku życia są korzystne i bezpieczne nawet dla tych pań, u których pojawia się ryzyko wystąpienia komplikacji. Do najlepszych metod antykoncepcyjnych według Światowej Organizacji Zdrowia należą między innymi wkładki domaciczne, implanty progesteronowe i sterylizacja.

Środki antykoncepcyjne zawierające estrogen powinny być stosowane ostrożnie w przypadku kobiet po 40 roku życia, które są narażone na choroby układu krążenia, gdyż hormon ten może powodować powstawanie skrzepów.

Pacjentki nieraz boją się, że doustna antykoncepcja może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, jednak badania nie wykazały związku między doustnymi środkami antykoncepcyjnymi a nowotworem. Co więcej, przyjmowanie doustnej antykoncepcji zmniejsza nawet ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy i raka jajników.


Doustne środki antykoncepcyjne mogą też przynosić kobietom po 40 roku życia korzyści zdrowotne, do których należy łagodzenie obfitego krwawienia menstruacyjnego oraz uderzeń gorąca w okresie perimenopauzy.

Prezerwatywy i krążki maciczne także mogą być skuteczne, ponieważ proporcje nieskuteczności i liczba niechcianych ciąż jest znacznie mniejsza w przypadku kobiet starszych niż młodszych stosujących te metody.

Doktor Rebecca Allen z Warren Alpert Medical School of Brown University w USA podsumowuje artykuł w następujący sposób: Zadaniem oceny lekarskiej będzie rozważenie korzyści i ryzyka w przypadku kobiet z kilkoma schorzeniami. Dostępność bezpiecznych, skutecznych opcji sugeruje, że środki zawierające estrogen powinny być stosowane z rozwagą u starszych kobiet, u których wstępuje ryzyko chorób układu krążenia.

Komentarze do: Antykoncepcja dla kobiet powyżej 40 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz