Szukaj

Łuszczyca

Podziel się
Komentarze3

Jest stosunkowo częstą chorobą (u ok. 2-3% rasy białej), a jej przyczyny są bardzo złożone. Poza uwarunkowaniem genetycznym odgrywają tu rolę przewlekłe, utajone zakażenia bakteryjne czy wirusowe oraz wiele zjawisk immunologicznych, cytologicznych i naczyniowych.

Początek choroby (często w wieku szkolnym) może być poprzedzony anginą lub inną chorobą infekcyjną. Pierwszymi wykwitami są czerwone grudki przykryte srebrzystymi łuskami, potem występują coraz większe wykwity (płaskie nacieki), często ustępujące w środku, przez co powstają postacie festonowate. Dla początkowych zmian charakterystyczna jest skłonność do zajmowania wyprostnych powierzchni, co potem zanika, wraz z uogólnieniem się wykwitów, oraz twarzy i głowy owłosionej (samo owłosienie jest prawidłowe).

Histologicznie choroba charakteryzuje się nieprawidłowym różnicowaniem się keratynocytów i nadmierną proliferacją z odczynem zapalnym zarówno limfocytów, jak i wielojądrowych leukocytów oraz poszerzeniem naczyń powierzchownych skóry. Badania nad wrodzonym podłożem choroby utrudnia jej genetyczna heterogenność. Dotychczas nie odkryto genu odpowiedzialnego za łuszczycę. Istotne są również czynniki środowiskowe, np. zakażenie.

Klinicznie łuszczyca charakteryzuje się zmiennością objawów i trudnym do przewidzenia przebiegiem. Zmiany skórne mogą występować okresowo, ulegać samoistnej remisji lub utrzymywać się przez całe życic. Choroba ma w zasadzie charakter przewlekły, ale może dochodzić do nagłych zaostrzeń, a nawet (rzadko) do stanów zagrożenia życia. Chorzy czują się na ogół dobrze, mogą jednak odczuwać dyskomfort psychiczny i wyobcowanie. Nasilenie łuszczycy ma związek z ilością spożywanego alkoholu.


Rodzaje łuszczyc:
  • łuszczyca plackowatą; zmiany skórne są rozmieszczone symetrycznie na powierzchniach wyprostnych. Blaszki łuszczycowe wyraźnie od­graniczają się od otoczenia, pokryte są parakeratotycznymi łuskami, które łatwo można zeskrobać. Często zmiany występują również w fałdach skórnych, np. pod piersiami i w pachwinach.
  • łuszczyca kropelkowata (psoriasis guttata) to wysiewna posiać łuszczycy o nagłym początku w postaci czerwonych, drobnych (w kształcie kropli), łuszczących się wykwitów, rozsianych na tułowiu i na kończynach bez zaznaczonej tendencji do zajmowania ich powierzchni wyprostnych. Wysiew wykwitów może poprzedzać paciorkowcowe zakażenie gardła. Częściej występuje u dzieci i młodych osób dorosłych.
  • erytrodermia łuszczycowa może być stanem zagrażającym życiu. Na początku choroby pojawiają się typowe zmiany łuszczycowe, które później się zlewają i często trudno jest je odróżnić od innych postaci erytrodermii.
  • artropatia - w klasycznej postaci zajęte są dystalne stawy międzypaliczkowe oraz duże stawy, takie jak skokowe i kolanowe, a czynnik reumatoidalny nie występuje.
  • łuszczyca krostkowa (psoriasis pustulosa) jest rzadką postacią łuszczycy, która może doprowadzić do śmierci chorego. Jej wystąpienie może być wywołane steroidami stosowanymi miejscowo lub ogólnie, reakcją na leki albo zakażeniem - pojawiają się wówczas wysiewy jałowych krost, którym towarzyszy gorączka i pogorszenie stanu ogólnego chorego.

Komentarze do: Łuszczyca (3)

renii
renii 20-05-2013 20:51

Łuszczyca

1

Domowymi sposobami leczenia łuszczycy jest codzienne nawilżanie oraz higiena. Świąd i suchość skóry są jednymi z głównych symptomów łuszczycy, a regularne nawilżanie i zmiękczanie powłoki skórnej pozwala skutecznie ogran... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
EWA GRYGA
EWA GRYGA 27-06-2009 11:46

Choroba męża

1

witam,mój mąż zachorował na łuszczyce po operacji.Nie wiem dlaczego dopiero po?krótko po zabiegu zaczeła mu się robić na szwie czerwona plama z krostkami i już w tym miejscu tak jest do dziś,raz jest zaognione a raz blad... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
demi77
demi77 26-02-2008 11:15

Łuszczyca a Krwiodactwo

1

Witam Chciałbym dołączyć do Honorwych Dawców Krwi jednak zostałem zdyskryminowany przez chorobe skóry zwana Łuszczycą -Prosze o informacje i pomoc .Z góry Dziękuję damian.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze