Szukaj

Rak wargi dolnej

Podziel się
Komentarze1

Ponad 90% przypadków raka wargi dotyczy wargi dolnej. Jest to rak występujący prawie zawsze u mężczyzn, szczególnie między 50 a 70 rokiem życia. Wszystkie przewlekłe i nie gojące się rany oraz owrzodzenia są uznawane za stan przedrakowy, nie należy więc ich lekceważyć. Przyczyną raka może być palenie tytoniu: fajki, cygara, papierosy, także opryszczka, promieniowanie UV i alkohol. 98% przypadków złośliwego raka wargi, to rak płaskonabłonkowy. Występuje też czerniak i rak podstawnokomórkowy. Za czynniki wywołujące raka uznaje się również: przewlekłe drażnienie błon śluzowych np. niedopasowane protezy, stany zapalne, zakażenie HPV, zła higiena jamy ustnej oraz stany przednowotworowe (leukoplakia i erytroplakia). Leukoplakia, biała plama, rogowacenie białe to rozrost nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Około 10% przypadków białej plamy może się zezłośliwić. Erytroplakia, czerwona plama, to tworzący się rzadko zanik błony śluzowej nabłonka wielowarstwowego płaskiego z cechami rozległej dysplazji. Około 40% przypadków erytroplakii ulega przemianie złośliwej. Bardzo często czerwoną plamę ciężko jest odróżnić od raka.

Objawy. Jest to płaskie stwardnienie, pokryte strupkiem. Szybko wrzodzieje na szczycie. Na początku jest bezbolesny, ale z czasem pojawia się stan zapalny z towarzyszącymi bólami. Rak wargi dolnej rozwija się wolno, ale nieprzerwanie, niszcząc wargę oraz okoliczne tkanki. Ten proces może trwać kilkanaście miesięcy, czasami nawet parę lat. Rak wargi dolnej daje także przerzuty do węzłów chłonnych podbródkowych i węzłów chłonnych podżuchwowych.


Leczenie. Z wszystkimi budzącymi wątpliwości guzkami na wardze należy się natychmiast udać do chirurga lub onkologa, gdyż rak wargi dolnej w porę zdiagnozowany, jest uleczalny. Wczesne wykrycie raka wargi dolnej daje ok. 70% szans na wyleczenie. Raka tego leczy się promieniami radu lub izotopami radioaktywnymi.Komentarze do: Rak wargi dolnej (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze