Szukaj

Za dużo sportu szkodzi zdrowiu! Czyli ile?

Już w 2011 naukowcy alarmowali, że zbyt intensywna aktywność fizyczna jest podejrzewana o sprzyjanie chorobie Alzheimera u kobiet. Dzisiaj, jak donosi Boston Globe, możliwość, że nadmiar sportu szkodzi również zdrowiu serca (!), także zmobilizowała naukowców do badań.Dr Paul Thompson, 65-letni kardiolog i maratończyk (przebiegł 29 maratonów bostońskich), niepokoi się wyjątkowo tym tematem.

Ostatnie badania, którym się przyjrzał w ramach swoich prac, sprawiły, że ponownie zaczął się zastanawiać nad zbyt intensywną aktywnością fizyczną.

Liczne prace naukowe, które wziął pod lupę – szwedzkie, amerykańskie i duńskie – udowodniły, że z nadmiarem ruchu wiążą się arytmie, uszkodzenia tkanek serca, ryzko skrócenia spodziewanej długości życia...

Dr James O’Keefe, kardiolog z Mid America Heart Institue w Kansans City, mówi: - Kiedy wychodzisz na zewnątrz, aby intensywnie ćwiczyć, twoje serce będzie pompować 4 – 5 razy więcej krwi niż w momencie, kiedy siedzisz. Jeżeli ćwiczysz wiele godzin pod rząd, pomyśl sobie, jakiego wysiłku dokonuje twoje serce. To jest coś, do czego nie zostało stworzone!


Niedzielni biegacze mogą się więc poczuć uspokojeni, ale sportowcy ćwiczący w nadmiarze, o których mówi Boston Golbe, to ci, którzy uprawiają triatlony co weekend albo maratony raz w miesiącu.

Dr Thompson podsumowuje: - Wszystkie przeanalizowane badania podkreślają ważny fakt. Normalna aktywność sportowa jest korzystna dla zdrowia, a większość z nas nie rusza się tyle, ile powinna. Ludzie kochający sport powinni dalej oddawać się temu, co robią. Natomiast ci, którzy unikają ruchu, dla swojego własnego zdrowia powinni zacząć uprawiać dyscypliny wymagające umiarkowanego wysiłku.

Badania te dotyczą więc tylko sportowców ćwiczących naprawdę bardzo ostro, a także osób uzależnionych od sportu, jak na przykład biegaczy, którym maraton nie wystarczy.

Komentarze do: Za dużo sportu szkodzi zdrowiu! Czyli ile?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz