Szukaj

Piłka siatkowa - efekty i zalety

Siatkówka nie jest uważana za polski sport narodowy, a mimo to nasze reprezentacje na przestrzeni lat osiągały niemałe sukcesy na arenie międzynarodowej. Dlatego też mnóstwo ludzi polubiło piłkę siatkową, a raczej jej widowiskowość, rywalizację, nieprzewidywalność oraz emocje związane z kibicowaniem, odczuwane zarówno na trybunach, jak i przed telewizorem.

Piłka siatkowa - efekty i zalety

W związku z tak wielką popularnością tej dyscypliny warto zachęcać nie tylko młodych ludzi do jej uprawiania. Uczy ona współpracy, zasad fair play i pozytywnie wpływa na zdrowie. Pomimo wielu wymówek dotyczących braku sprzętu, utrudnionego dostępu do boiska czy też znikomej ilości chętnych do grania osób, wytrwali i prawdziwi fani siatkówki zawsze potrafią znaleźć czas i miejsce, aby przynajmniej przez godzinę oderwać się od codziennych zajęć.

Organizacja gry w siatkówkę

Siatkówka to dyscyplina stosunkowo rzadko uprawiana, ponieważ jest grą zespołową i ciężko samemu serwować, atakować, blokować czy bronić. Potrzebujemy przynajmniej drugiej osoby, aby móc wykonać parę odbić, zmuszając się przy tym do ruchu. Niestety wielu ludzi słysząc słowo „siatka”, przypomina sobie lekcje wychowania fizycznego, które odbywały się dawno temu. Dobrze znane nam są wymówki typu: „chyba z 10 lat nie grałam, nie pamiętam, jak się to robi”.

Kiedy dorośli decydują się na zdrowy styl życia, wybierają takie dyscypliny, które nie sprawią kłopotów, a ich uprawianie nie będzie trudne. Dla przykładu: bieganie wymaga jedynie obuwia i odzieży sportowej oraz chęci. Fitness i siłownia mogą co prawda uszczuplić nasze portfele, ale o cały program i ćwiczenia martwi się trener personalny. Siatkówka to natomiast dyscyplina zespołowa, a zatem potrzeba chętnych na stworzenie dwóch zespołów, wymagana jest piłka i wynajęte boisko, aby móc w odpowiednich warunkach zagrać parę setów.

Już myśl o organizacji zdaje się być męcząca, a co dopiero sama realizacja. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Znalezienie kilku lub kilkunastu chętnych do gry w dużym mieście, jak na przykład Kraków, nie jest niczym trudnym. Wystarczy samo ogłoszenie na forach, a na pewno znajdzie się paru ochotników. Miejsce też nie stanowi problemu, ponieważ nawet w najmniejszych wsiach znajdują się hale i boiska do gry. Sprzęt natomiast nie jest drogi, a przy wspólnym zakupie koszty się podzielą i będą to sprawy groszowe.

Piłka siatkowa dla zdrowia i sylwetki

Zatem kiedy już uda się zebrać ekipę i umówić się na konkretną godzinę, warto myśleć o pozytywnych efektach uprawiania tej dyscypliny.

  1. Piłka siatkowa poprawia naszą koordynację - przede wszystkim sprawia, że nasze ruchy stają się płynne. Angażując ciało do przyjęcia postawy siatkarskiej, pobudzamy te mięśnie, których w innych dyscyplinach zwykle nie angażujemy. Dzięki temu poprawiamy naszą sylwetkę, nasza postawa jest bardziej wyprostowana, a ciało elastyczne.
  2. Piłka siatkowa rzeźbi ciało - dzieje się tak dzięki różnym pozycjom, jakie musimy przyjąć podczas odbijania piłki. W trakcie gry sporo biegamy i zmieniamy postawy siatkarskie. Chcąc uczynić to jak najlepiej, angażujemy ciało do tego stopnia, że spalamy maksymalną liczbę kalorii.
  3. Piłka siatkowa poprawia kondycję - tego aspektu nie można pominąć. Gdy gra przebiega szybko, a my jesteśmy w nią zaangażowani, poruszamy się po niemalże całym boisku i aktywnie bierzemy udział w akcji. Badania wykazują, że godzina gry może skutkować spaleniem średnio 400-500 kcal.

Piłka siatkowa jako gra zespołowa

Podczas biegania jesteśmy zdani sami na siebie lub na pogodę (chociaż nawet to nie stanowi przeszkody dla niektórych zapaleńców). Natomiast siatkówka jest grą zespołową, o czym wielu zapomina. Jakie wymagania stawia taki styl dyscypliny? Na pewno musimy liczyć się z innymi. Kiedy jesteśmy na boisku wraz z pięcioma osobami, trzeba pamiętać, że aby cieszyć się aktywnością fizyczną, powinniśmy wzajemnie sobie pomagać i dopingować się. Sama myśl, że na naszych barkach w danej sytuacji spoczywa odpowiedzialność zakończenia akcji, jest ekscytująca, a zdobyte punkty przynoszą satysfakcję. Znajduje to odzwierciedlenie w życiu zawodowym. Pracodawcy widząc w CV kandydata, że do jego zainteresowań należy siatkówka, mogą być pewni, że są to osoby szanujące czas i pomysły innych, którym dobrze pracuje się w grupie.

Wpływ piłki siatkowej na psychikę

Dużo mówi się o pozytywnym wpływie uprawiania sportu na psychikę. Nie mówi się jednak nic o takim wpływie gier zespołowych. W gruncie rzeczy to właśnie dyscypliny drużynowe potrafią o wiele mocniej oddziaływać na umysł i samopoczucie człowieka. Dzieje się tak poprzez obcowanie z drugim człowiekiem. Podczas biegania sportowiec jest zdany na siebie i własne możliwości. Sam musi się motywować do dalszego wysiłku, ponieważ daną trasę pokonuje bez niczyjej pomocy. Zupełnie inaczej jest w piłce siatkowej. Grając w drużynie, zawodnicy nawzajem się wspierają, ponieważ mają świadomość, że gra każdego wpływa na cały zespół. Przybijanie piątki, okrzyki triumfu, radość i śmiech wraz z wykonywaniem aktywności fizycznej pobudzają organizm do produkowania dużej ilości endorfin. Powinno się mówić o tym, że piłka siatkowa i inne dyscypliny drużynowe to idealne lekarstwo dla ludzi z objawami depresji i w jej początkowym stadium. Przebywanie z ludźmi, pozytywne emocje i zdrowa rywalizacja są w stanie odstresować i pozwalają się oderwać od codziennych zajęć i zmartwień.

Autor: Zuzanna Majeran

Komentarze do: Piłka siatkowa - efekty i zalety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz