Szukaj

Nowe reguły, które mają sprawić, że dzieci będą więcej się ruszały

Nowy poradnik dotyczący zachowań ma na celu wykorzenienie kultury „siedzącego trybu życia” wśród licznych młodych Kanadyjczyków. Przewodnik ten sugeruje limity czasu spędzanego przed telewizorem, przed komputerem oraz przy grach wideo.Sugestie kanadyjskiego towarzystwa fizjologicznego i ćwiczeń fizycznych (SCPE), ujawnione niedawno, koncentrują się wokół redukcji tych zachowań, które polegają na tym, iż jest się bardzo mało aktywnym fizycznie, z czym wiąże się niewielki wydatek energetyczny.

Organizacja zaleca więc, aby dzieci i nastolatki w wieku od 5 lat do 17 lat ograniczały do 2 godzin dziennie czas spędzony przed ekranem – na oglądaniu telewizora, na biernym graniu w gry wideo oraz na korzystaniu z komputera.

Towarzystwo sugeruje także, aby młodzi ludzie ograniczali czas spędzany w domach w pozycji siedzącej, jak również, aby unikali środków transportu, w których się siedzi, takich jak autobus albo samochód.

Organizacja proponuje raczej, aby dzieci w wieku od 5 lat do 11 lat były zachęcane do chodzenia do szkoły w grupach; nastolatkom w wieku od 12 lat do 17 lat zaleca się także przemieszczanie się na rowerze. I zamiast wysyłać smsy przyjaciołom, towarzystwo sugeruje raczej złożenie im wizyty osobiście. Na piechotę albo na rowerze.


Zalecenia te nadeszły kilka tygodni po tym, jak towarzystwo opublikowało swoje zrewidowane sugestie dotyczące aktywności fizycznej dla wszystkich Kanadyjczyków. SCPE zaleca, aby młodzi ludzie oraz nastolatki praktykowali jedną aktywność fizyczną, umiarkowaną lub intensywną, przez jedną godzinę każdego dnia.

Według aktualnych sugestii, jednakże, organizacja oznajmia, że jedynie 7% młodych ludzi było dość aktywnych, aby osiągnąć ten cel. Większość z nich natomiast spędzało 8,6 godzin dziennie – a więc 62% swojego czasu w ciągu dnia – w pozycji siedzącej.

Ryzyko chorób przewlekłych jest wyższe, jeżeli ludzie prowadzą siedzący tryb życia, podczas gdy jedna godzina ćwiczeń fizycznych dziennie w okresie dzieciństwa nie jest wystarczająca, jeśli ci młodzi ludzie pozostają w pozycji siedzącej przez całą resztę dnia, oznajmia pan Marc Tremblay, przewodniczący komisji, która opracowała te zalecenia, ale także dyrektor grupy badawczej w dziedzinie życia aktywnego i otyłości przy Szpitalu dziecięcym w Ontario.

Korzyści płynące z mniej siedzącego trybu życia to lepsza forma fizyczna, lepsze poczucie własnej wartości, zwiększenie możliwości umysłowych, a więc i większe sukcesy w szkole, wyjaśnia organizacja. Dane naukowe wykazują bezpośredni związek ze większą ilością czasu, jaki jest spędzany w pozycji siedzącej, ze spadkiem kondycji fizycznej, niskim poczuciem własnej wartości, z kłopotami w nauce, z otyłością oraz ze wzrostem agresji, kontynuuje przedstawiciel SCEP.

Komentarze do: Nowe reguły, które mają sprawić, że dzieci będą więcej się ruszały

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz