Szukaj

Lacrosse – opis i korzyści z gry

Lacrosse jest grą znaną od wieków, ale dopiero dzisiaj zdobywa popularność na arenie europejskiej. Polski Klub Lacrosse od kilku lat próbuje zachęcić rodaków do tej aktywności sportowej. Jest to dyscyplina dająca dużo radości, przynosząca wiele korzyści, nie tylko zdrowotnych, ale również psychicznych.

Lacrosse – opis i korzyści z gry

Lacrosse to świetny sposób na poprawę kondycji i ogólnej sprawności. Zawodnicy podczas rozgrywki praktycznie cały czas biegają, a chęć wygranej i współzawodnictwo sprzyjają utrzymaniu motywacji podczas wysiłku. Dodatkową zaletą tej dyscypliny jest to, że uczy wzajemnego szacunku i zdrowej rywalizacji.

Lacrosse - historia dyscypliny sportowej

Lacrosse to jedna z niewielu dyscyplin sportowych, która wywodzi się z tradycji Indian. Na ich drużyny składało się od stu aż do tysiąca zawodników. Boiska były gigantyczne, mogły liczyć nawet kilka kilometrów. Bramki umownie stanowiły skały lub drzewa. Piłkę wykonywano z jeleniej skóry, co wpływało na długi okres przydatności przyrządu do gry.

Indianie mecze lacrosse traktowali jako treningi przed bitwami. Stąd gra mogła trwać od jednego do kilku dni. To była dyscyplina, która miała konkretne cele. Uczyła współzawodnictwa, a także odwagi najmłodszych przedstawicieli plemion indiańskich. Lacrosse stanowiło również formę dziękczynienia Stwórcy.

Do krajów zachodnich zasady gry przywędrowały wraz z jezuitą francuskiego pochodzenia w pierwszej połowie XVII wieku.

Co ciekawe, lacrosse zostało kiedyś wykorzystane jako forma ataku Indian na Anglików. Indianie znajdujący pod panowaniem brytyjskim zaprosili angielskich okupantów na obejrzenie meczu lacrosse (wtedy nazywanego baggataway). Gracze z każdą chwilą znajdowali się bliżej angielskiego fortu. Gdy byli już w niewielkiej odległości, zaatakowali wrogów. Udało im się przejąć fort na ponad rok.

W dzisiejszych czasach lacrosse jest najbardziej popularny w Kanadzie, gdzie traktuje się go jako niemalże sport narodowy, a także w USA.

Lacrosse - zasady gry

Drużyna i zawodnicy

Standardowa drużyna męska składa się z dziesięciu zawodników: bramkarza, trzech atakujących, trzech obrońców i trzech pomocników. Drużyna żeńska liczy dwunastu graczy: bramkarki, trzy obrończynie, trzy atakujące i pięć pomocniczek.

Rola każdego jest ściśle sprecyzowana. Żaden atakujący nie może bronić, a żaden z obrońców nie ma prawa atakować. Jedynie pomocnicy, jak sama nazwa wskazuje, mogą działać na dwa fronty. Stąd tak ważna jest ich rola. Dobry pomocnik powinien być przede wszystkim wytrzymały, atakujący - zwinny, a obrońca - silny. W tej grze zespołowej, jak w każdej innej, zawodnicy jako drużyna muszą stanowić kompletną całość i jest to kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Boisko i sprzęt w lacrosse

Boisko do lacrosse ma wymiary 55 na 100 metrów. Składa się z trzech stref: obrony, ataku oraz obszaru dla skrzydłowych. Sama bramka jest niewielka: 180 na 180 centymetrów, toteż wygląda jak standardowa bramka do gry w piłkę ręczną.

Zawodnicy używają dwóch rodzajów kijów: short cross i long cross. Ten pierwszy stosują gracze w ofensywie, czyli atakujący. Mierzy on około jednego metra. Ten drugi sięga półtora metra i jest wykorzystywany przez obrońców. Kije bramkarzy mogą się wahać od metra do półtora, w zależności od wielkości zawodnika. Kijek zakończony jest siatką i ma kształt trójkątny.

Piłki, kiedyś wykonywane z jeleniej skóry, dziś produkuje się z kauczuku. Każda waży 125 gramów. Gracz lacrosse jest ubrany w kask, rękawice oraz ochraniacze.

Jak wygląda rozgrywka lacrosse

Według jednego z polskich trenerów lacrosse to sport, który polega na „wrzuceniu piłki do bramki przeciwnika”. To dyscyplina stanowiąca miks koszykówki, piłki nożnej i hokeja. Mecze trwają od 60 do 80 minut, w zależności od ligi. Są podzielone na piętnastominutowe kwarty.

Zasady są uregulowane przez Międzynarodową Federację Lacrosse. Gra jest niebywale szybka i brutalna, więc sędzia musi być niezwykle skupiony.

Gra polega na przekazywaniu piłki do siatek w kijach. Celem zawodników jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Podstawowymi zagraniami na boisku są podania, zbierania, łapanie piłki oraz strzelenie gola. Podania dzielą się na wykonywanie z góry i z dołu. Te drugie są o wiele trudniejsze, a pierwsze - zdecydowanie szybsze. Wszystkie podania muszą być niezwykle precyzyjne.

Lacrosse - przewinienia

Lacrosse to sport typowo kontaktowy. W związku z tym wszelkie uderzenia przeciwnika są odbierane jako element gry. Istnieją dwa rodzaje przewinień: osobiste i techniczne.

Przewinienia osobiste

Przewinienia osobiste są karane zejściem z boiska na czas od jednej do trzech minut. Stosuje się je bardzo często podczas meczy. Polegają na: złośliwym dotknięciu dowolnej części ciała przeciwnika; nieuzasadnionej przemocy; kontakcie z przeciwnikiem za pośrednictwem rączki rakiety; niesportowym zachowaniu; uderzeniu zawodnika poniżej pasa; graniu niewłaściwym sprzętem lub złą rakietą (za krótka czy za chuda).

Przewinienia techniczne

Są to faule, które nie mają aż tak poważnych skutków jak przewinienia osobiste. Polegają na: popychaniu, powstrzymywaniu przeciwnika przed ruchem lub wzięciem przez niego udziału w grze; odpychaniu ręką zawodnika, który posiada piłkę; przeszkadzaniu w akcjach defensywnych przeciwników.

Do przewinień technicznych należy również spalony. Zostaje odgwizdany, kiedy w strefie obrony jest mniej niż czterech graczy, a w obszarze ataku mniej niż trzech zawodników.

Kary w żeńskim lacrosse

Zawodniczki mają dwa rodzaje przewinień: główne i drobne. Te pierwsze skutkują staniem co najmniej cztery metry za faulowaną wcześniej przeciwniczką. Dodatkowo panie są karane kartkami. Zielona jest przyznawana kapitanowi za opóźnianie gry, żółta zawodniczce, która sfaulowała po raz pierwszy (musi dodatkowo opuścić pole gry na pięć minut). Czerwoną kartkę dostaje się za drugi z kolei lub wyjątkowo brutalny faul (skutkiem tego jest zejście na stałe z boiska, bez możliwości zastąpienia).

Lacrosse - wpływ na zdrowie

Kondycja w lacrosse

Lacrosse to sport wymagający nie tyle samej siły fizycznej i mięśni, ile świetnej kondycji. Mecz trwa do 80 minut z paroma kilkuminutowymi przerwami. To gra szybka i wykańczająca, ponieważ każdy zawodnik musi nieustannie biegać po niemałym boisku. Dobra kondycja to nie tylko korzyść płynąca z uprawiania tego sportu. Jej odpowiedni poziom jest konieczny, by móc wziąć udział w rozgrywce.

Usprawnienie pracy układu oddechowego i krążenia

Regularne podejmowanie intensywnego wysiłku ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Krew skuteczniej zaopatruje tkanki w składniki odżywcze, zwiększa się tzw. pojemność tlenowa organizmu. Obniża się ciśnienie, zmniejsza tętno wysiłkowe i spoczynkowe, zwiększa zaś - pojemność skurczowa serca.

U osób uprawiających lacrosse oddech pogłębia się i zwalnia (ma to związek ze wzrostem pojemności tlenowej płuc). Usprawnia się również praca mięśni biorących udział w procesie oddychania - głównie poprzez wzrost ich siły. Poprawie ulega czynność m.in. przepony.

Wpływ lacrosse na zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna ma wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale również psychiki. Tak intensywny sport, jakim jest lacrosse, stymuluje wydzielania endorfin - hormonów szczęścia. Jednocześnie wpływa na obniżenie poziomu hormonu stresu. Sprzyja także poprawie żywotności neuronów, usprawnia ich przewodnictwo i wspomaga wzrost młodych komórek nerwowych. To wszystko skutkuje lepszym samopoczuciem, zwiększoną zdolnością koncentracji i zapamiętywania. Dodatkowo lacrosse wymaga uwagi i refleksu - to z kolei przyczynia się do poprawy percepcji wzrokowej i koordynacji psychoruchowej.

Sposób na pozbycie się nadwagi

W czasie godziny gry w lacrosse można spalić około 600 kcal. Jest to wysiłek porównywalny pod względem wydatku energetycznego z bieganiem, wspinaczką, ćwiczeniami cardio czy intensywnymi zajęciami na siłowni. Sport pozwala nie tylko wysmuklić,a le także wyrzeźbić ciało - bieganie po boisku, unikanie ciosów i operowanie kijem angażuje bowiem większość grup mięśniowych.

Lacrosse - inne korzyści z gry

Nauka współpracy

Lacrosse to gra zespołowa. Jak w każdym tego typu sporcie, także w tej dyscyplinie wymagane jest pełne zaangażowanie w treningi i mecze, ponieważ zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" ma tu pełne uzasadnienie. Kondycję całego zespołu określa forma jednego zawodnika. Dlatego tak ważna jest współpraca i zgranie. Bez nich drużyna nie istnieje i nie będzie odnosić żadnych sukcesów. Często poza zawodami i treningami zawodnicy spotykają się prywatnie. To wtedy kształtuje się wzajemne zaufanie.

Nauka zdrowego współzawodnictwa

Gracze lacrosse są znani w świecie jako jedni z najbardziej kulturalnych sportowców. Choć gra jest niezwykle brutalna, zawodnicy nie mają zwyczaju się na siebie obrażać. Przeciwnie, są bardzo mili, darzą się sporym szacunkiem. Mówi się, że gracze tej dyscypliny sportowej stanowią jedną wielką grupę przyjaciół.

Lacrosse jako tani sport

Do gry w lacrosse nie potrzeba wielu pieniędzy, choć początkowy wkład finansowy jest konieczny. Najdroższy z całego potrzebnego sprzętu jest kask. Za dobry można zapłacić nawet 500 złotych. Ceny rękawic, ochraniaczy, naramienników zamykają się w 200 złotych. Niezbędne do gry kije wbrew pozorom nie są bardzo drogie. Kosztują około 200 złotych. Utrudnieniem jest to, że w Polsce nie można ich kupić, ponieważ jeśli są, to najczęściej słabej jakości i mogą być kiepskimi podróbkami. Najlepiej kije kupić na rynku niemieckim.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Lacrosse – opis i korzyści z gry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz