Szukaj

Krav maga – opis i korzyści z treningu

W dzisiejszych czasach niezwykle modny jest zdrowy tryb życia. Rynek proponuje mnóstwo ofert dietetycznych oraz zajęć w klubach sportowych. Królują siłownie, zumba, fitness oraz sztuki walki. Te ostatnie cieszą się dużym powodzeniem również wśród kobiet. Oprócz boksu, karate i muay thai popularne są kursy samoobrony, a takim jest krav maga.

Krav maga – opis i korzyści z treningu

Krav maga to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zacząć się ruszać, poznać swoje możliwości i dowiedzieć się, jak przeżyć w niebezpiecznym zaułku. Połączenie ćwiczeń fizycznych z wyzwaniami psychologicznymi może stanowić świetny trening pewności siebie. Dodatkowo ten wojskowy kurs samoobrony spala zbędną tkankę tłuszczową i rzeźbi sylwetkę.

Krav maga - izraelska sztuka samoobrony

Skąd się wzięła krav maga

Krav maga (z hebrajskiego „walka wręcz”) to wyjątkowy system samoobrony i walki w bliskim kontakcie. Jego twórcą jest Węgier Imi Lichtenfeld. Był aktywnym sportowcem odnoszącym sukcesy, szczególnie w lekkoatletyce i sztukach walki. Lata trzydzieste XX wieku to czas prześladowania Żydów, których na Węgrzech znajdowało się wielu. Imi Lichtenfeld postanowił pomóc wyznawcom Jahwe. Korzystając ze swojej wiedzy na temat różnych sztuk walki, stworzył podstawowe sekwencje obronne. Naraził się tym samym antysemitom, przed którymi uciekł z kraju w 1940 roku do Palestyny. Tam został wcielony do Hagany - militarnej organizacji - gdzie był instruktorem walki wręcz. Jego wiedza z czasem ustrukturalizowała się i przekształciła w złożony system. Po wojnie kształcił w krav madze IDF, czyli izraelskie siły obrony. Założył dwie szkoły treningowe. Do śmierci udoskonalał system i metodologię krav magi.

Kodeks moralny krav magi

Większość sztuk walki ma swój kodeks moralny. Nie inaczej jest z krav magą. Ten system samoobrony, jak sama nazwa wskazuje, powinien służyć tylko obronie własnej. Kierowanie się uczciwością, opanowaniem i skromnością to główne warunki członkostwa Europejskiej Federacji Krav-Maga. Przemoc nie jest celem żadnej sztuki walki.

Krav maga w wojsku

Ten nowoczesny i praktyczny system samoobrony jest składową szkolenia w wojsku, policji czy służbach specjalnych. W Polsce Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało i prowadzi ćwiczenia z walki w bliskim kontakcie dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

Opis i rodzaje treningu

Jak wygląda trening krav magi

Powinien zaczynać się od rozgrzewki. Może ona być treningiem cardio zorientowanym na poprawę kondycji. Ważne, by rozgrzać całe ciało, nie tylko wybrane jego części. Podstawą krav magi jest pozycja bojowa oraz garda. Pozycja bojowa wygląda mniej więcej tak, jak pozycja do gry w siatkówkę. Natomiast technik trzymania gardy jest wiele. W czasie zajęć ćwiczy się podstawowe ciosy: lewy prosty, prawy prosty, lewy łokieć, prawy łokieć, lewy młot, prawy młot, lewy hak, prawy hak. To wszystko można opanować samemu w domu, wspomagając się materiałami online.

Trening w parze

Najważniejszą częścią treningu krav magi jest ćwiczenie w parze. Wtedy można się nauczyć grapplingu, czyli techniki chwytów takich jak dźwignie, rzuty czy duszenia. Grappling jest tym, do czego dąży się w krav madze. Rzadko schodzi się do walki „w parterze”, ponieważ w samoobronie na ulicy ta technika niekoniecznie może się sprawdzić. Istotne jest ćwiczenie kopnięć, zbić i obrony, czyli unikania i blokowania ciosów przeciwnika.

Walka z cieniem

Żeby uzyskać płynność i pewność ruchów ćwiczy się przeciwko niewidocznemu przeciwnikowi. Taka walka jest bardziej męcząca niż z partnerem, bo ma szybsze tempo. W zmaganiach z cieniem uwydatniają się technika i umiejętności.

Korzyści z krav magi

Rzeźba mięśni i spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej

W treningu krav magi uczestniczą wszystkie mięśnie, szczególnie brzucha, rąk i nóg. Ćwicząc regularnie, można uzyskać wymarzoną sylwetkę. Trening jest wyczerpujący. Już po dwóch miesiącach można zauważyć poprawę kondycji. Dzięki intensywnemu cardio tkanka tłuszczowa ulega redukcji. Podczas 60 minutowego treningu można spalić 700-800 kcal. Oczywiście efekty będą dużo szybsze i lepsze przy stosowaniu odpowiedniej diety.

Kompleksowość treningu pozwala zwiększyć dynamikę, stabilizację i szybkość, a także podnosi wydolność i ogólną sprawność organizmu.

Wpływ na samopoczucie

Oprócz oczywistych korzyści fizycznych, krav maga ma pozytywny wpływ na psychikę. Podczas treningu są wyzwalane endorfiny, czyli hormony szczęścia. Poprawiają one samopoczucie oraz ogólne nastawienie. Wraz z umiejętnościami samoobrony rośnie poczucie własnej wartości oraz pewności siebie. Sam kodeks moralny krav magi uczy rozwagi i spokoju, ale przede wszystkim pomocy innym ludziom.

Umiejętność samoobrony

To najbardziej oczywista i największa zaleta krav magi. Pewność, że w razie niebezpieczeństwa można sobie poradzić. Istnieje wiele technik walki. Jednak to krav maga zawiera zestaw najskuteczniejszych ćwiczeń obronnych. Jest miksem m.in. judo, zapasów czy aikido.

Jak w większości sztuk walki tak i w tej zdobywa się stopnie. Zaczyna się od białego, a kończy na czarnym. Posiadacz tego ostatniego z pewnością nie ma czego się bać w ciemnych zaułkach.

Krav maga - dla kogo?

Krav maga to podstawowy system samoobrony. Jest stworzony dla wszystkich. Zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, a nawet dzieci, od najmłodszych po najstarszych. Nie powinny brać udziału w treningu nadciśnieniowcy czy osoby mające problem ze stawami i kręgosłupem. Jedynym wymogiem jest przestrzeganie zasad krav magi: należy unikać lub jak najszybciej się oddalać od niebezpiecznych miejsc i sytuacji, a jeśli nie jest to możliwe, walczyć za pomocą wszelkich dostępnych przedmiotów, bez żadnych ograniczeń.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Krav maga – opis i korzyści z treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz