Szukaj

Korzyści i niekorzyści dla serca a trening do maratonu

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać oczywiste: trenowanie do maratonu zwiększa czynniki zagrożenia powiązane z chorobami układu krążenia. Ostatnie lata pokazały, że biegacze w średnim wieku umierali z powodu zatrzymania akcji serca podczas biegu w maratonie, natomiast starsi biegacze są w sferze podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o bieganie na trasach o długości 26 mil.

Aktualnie badacze twierdzą, że trenowanie do długiego maratonu może być efektywną strategią, jeśli chodzi o zmniejszanie zagrożeń zachorowania na chorobę serca. Ponieważ niewiele jest wiadomo na temat tego, jak stan zdrowotny serca jest powiązany z trenowaniem przed maratonem – które wymaga regularnego biegania na długie dystanse – badacze zdecydowali się przebadać 45 rekreacyjnych biegaczy między 35. a 65. rokiem życia. Wszyscy planowali uczestniczyć w 2013 Boston Marathon – wyzwaniu fundacji. „Wybraliśmy charytatywnych biegaczy, ponieważ chcieliśmy się skupić na nieprofesjonalnych biegaczach, a na przeciętnym Joe, który zdecydował się pobiec w maratonie”, powiedział dr Jody L. Zilinski. Połowa z biegaczy wcześniej uczestniczyła w trzech lub więcej maratonach, a wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do uczestniczenia w programie treningowym, który miał trwać 18 tygodni. Program zawierał biegi grupowe oraz rozmaite treningi, odżywanie, porady odnośnie treningów oraz kontakt z trenerem. W zależności od fazy treningu, uczestnicy każdego tygodnia przebiegali od 12 do 36 mil.

„Okazało się, że są zdrowszą populacją niż oczekiwaliśmy”, powiedział Dr Zilinski, „Wielu z nich już ćwiczyło według ściśle określonych zasad, ale nadal nie byli oni na poziomie najlepszych biegaczy”.

Potrzebne są kolejne badania, aby stwierdzić, czy zmniejszanie się ryzyka zachorowania na choroby sercowe dotyczy również kobiet. Zanim program się rozpoczął, biegaczom zrobiono pełne badania medyczne, które zawierały ćwiczenia na wydolność sercowo-płucną, obrazowanie pracy serca oraz badanie poziomu cholesterolu.

Ponad 50% z przebadanych miało przynajmniej jeden podwyższony czynnik ryzyka – włączając w to podwyższony cholesterol, wysokie ciśnienie lub historię choroby serca w rodzinie. Przed maratonem, a po zrealizowaniu programu, uczestnicy zostali przebadani ponownie. Badania wykazały, że regularny trening przed maratonem przyniósł znaczące zmiany, jeśli chodzi o czynniki ryzyka.

Lipoproteina o niskiej gęstości, znana jako tzw. zły cholesterol, została zredukowana do 5%, a zupełny cholesterol spadł do 4%. Poziom trójglicerydów spadł do 15%. Wskaźnik masy ciała (BMI) spadł o 1%, natomiast o 4% wzrosło zużycie tlenu przez każdą osobę, co jest miarą sprawności krążenia i czynnikiem wpływającym na śmiertelność sercowo-naczyniową.

Dr Zilinski powiedział: „Ogólnie, uczestnicy doświadczyli przebudowy serca – poprawę rozmiaru, kształtu, budowy i funkcji. Nawet przy stosunkowo zdrowej populacji, uczestnicy odczuli ogólną poprawę kluczowych wskaźników zdrowia serca”.

Naukowcy mówią, że skoro ich wyniki koncentrują się na męskiej części populacji w średnim wieku, nie mogą być one przekładane na inne populacje –  na przykład biegaczek.

Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Korzyści i niekorzyści dla serca a trening do maratonu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz