Szukaj

Ćwiczenia aerobowe mogą opóźnić procesy utraty wzroku

Naukowcy z Centrum Eye Emory i Atlanta VA Medical Center odkryli, że umiarkowane ćwiczenia aerobowe pomagają zachować strukturę i sprawne funkcjonowanie komórek nerwowych w siatkówce. Dowody te, są pierwszymi na to, że ćwiczenia aerobowe mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie i wzrok. Badania zostały przeprowadzone na modelu zwierzęcym.

- To badanie może prowadzić do odpowiednio dostosowanych schematów ćwiczeń lub terapii w leczeniu chorób zwyrodnieniowych siatkówki. Być może w niedalekiej przyszłości okuliści może będą zalecać ćwiczenia jako sposób na jak najdłuższe zatrzymanie wzroku. – mówi Machelle Pardue, jedna z autorek badania.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Jest spowodowane przez śmierć czujnika światła w komórkach nerwowych siatkówki nazywanych fotoreceptorami. Wiele badań na zwierzętach i ludziach wskazuje na ochronne działanie ćwiczeń w chorobach neurodegeneracyjnych. Nadal jednak niewiadomo jak ruch wpływa na wzrok.

Naukowcy wyszkolili myszy, aby biegały na bieżni przez godzinę dziennie, pięć dni w tygodniu, przez dwa tygodnie. Ponadto, zwierzęta były narażone na toksyczne jasne światło przez kolejne dwa tygodnie. Ćwiczące zwierzęta miały prawie dwukrotnie więcej fotoreceptorów niż zwierzęta, które ten sam okres spędziły na nieruchomej bieżni, a ich komórki siatkówki były bardziej wrażliwe na światło.

- Wartym podkreślenia jest to, że ćwiczenia zwierząt można porównać do energicznego spaceru. Jedne z poprzednich badań analizowało skutki ćwiczeń na wzrok wybranej grupy biegaczy długodystansowych. Nasze wyniki sugerują, że efekty ochronne są możliwe do osiągnięcia za pomocą bardziej umiarkowanej aktywności fizycznej. – wyjaśnia Pardue.

Pardue i inni testują także czy inne schematy treningowe są mniej lub bardziej ochronne oraz czy ćwiczenia są korzystne przy innych chorobach siatkówki, takich jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa.

Tłumaczenie: Sara Borys

Komentarze do: Ćwiczenia aerobowe mogą opóźnić procesy utraty wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz